skionline.pl stacje Polska Beskid Śląski wyślij link znajomemu dodaj opinię

Szczyrk

Dojazd
Szczyrk przez wielu narciarzy uważany jest za Zimową Stolicę Beskidów. W latach 80., w szczytowym okresie dominacji miasta na arenie terenów narciarskich w Polsce, znany popularyzator narciarstwa, Marek Baran, w swoim znakomitym przewodniku po narciarskich terenach zjazdowych byłego województwa bielskiego, pisał o mieście, że „jest jednym z dwu (obok Zakopanego) prawdziwie dużych w naszych górach ośrodków narciarskich, z którymi, tak naprawdę, reszta nie ma co stawać w zawody. Szczyrk ustępujący Zakopanemu tylko warunkami naturalnymi, przewyższa go sposobem zagospodarowania narciarskiego, tj. siecią powiązanych ze sobą wyciągów i tras narciarskich”.

Szczyrk położony jest we wschodniej części Beskidu Śląskiego, ok. 15 km na południe od Bielska-Białej. Najwygodniejszy dojazd (chociaż często zatłoczony) prowadzi od północy – z Bielska wyjeżdżamy na południe drogą nr 942, która doprowadza do ronda w Buczkowicach, po czym w prawo prowadzi do centrum miasta i kolejnych terenów narciarskich. Jadąc od strony Katowic czy Krakowa, wygodnie jest skorzystać z nowej obwodnicy miasta, która doprowadza do drogi 942 za miastem. Od strony Żywca najwygodniej dojechać jest główną drogą nr 69 do Łodygowic, gdzie skręcamy w lewo na lokalną szosę, która doprowadzi nas do ronda w Buczkowicach i drogi 942 z Bielska. Trzecia możliwość dojazdu prowadzi od strony Wisły przez wysoką Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), drogą wojewódzką nr 942 z centrum Wisły – szosa ta jest kręta i stroma, ale zazwyczaj utrzymana i przejezdna, aczkolwiek po opadach śniegu bywa śliska – zawsze warto mieć ze sobą łańcuchy.

Z Bielska-Białej – ok. 17 km; z Żywca – ok. 16 km; z Wisły – 21 km; Z Katowic (przez Tychy i Bielsko-Białą) – ok. 78 km; z Krakowa (przez Wadowice i Bielsko-Białą) – ok. 103 km (tyle co do Zakopanego!)
Booking.com