skionline.plstacje przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich

2020.02.12
Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich
Kliknij, aby powiększyć.
Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich
Ekskluzywna stacja jest powszechnie uznawana za jedno z najlepszych miejsc na narty w całej Austrii. Szczyci się jednymi z najtrudniejszych tras w Alpach, m.in. słynną Kamikaze I innymi czarnymi nartostradami rozrzuconymi na otwartych połaciach pomiędzy szczytami Masnerkopf, Pezid i Obere Scheid. Ale mocno promuje się jako rodzinny region narciarski. Infrastrukturę dla dzieci spotyka się tu na każdym niemal kroku.

Zobacz także:

Dolna część, pomiędzy Fiss i Ladis to prawdziwe królestwo rodzinnego narciarstwa. Bertas Kinderland, największe w Alpach szkoleniowe przedszkole podzielono na zieloną, żółtą niebieską i czerwoną strefę, które dostosowano do poziomu umiejętności najmłodszych narciarzy. Łączny obszar szkółki, przedszkola I parku zabaw, zlokalizowanych na wysokości od 1400 do 2000 m to ponad 12, 5 ha. Obsługuje go aż 250 instruktorów narciarskich z wykształceniem pedagogicznym.

Szlak Świstaka, Indiański Świat i Niedźwiedzi Stok


W Bertas Kinderland na Szlaku Świstaka (to maskotka regionu) dzieci na nartach przejeżdżają przez jaskinię, indiańską wioskę a nawet paszczę niedźwiedzia - tak ciekawie zaaranżowano tu tunel.
Lista atrakcji dla najmłodszych narciarzy, również apres ski, jest długa. To szlak dla dzieci (Murmlitrail), jaskiniowy świat w Fiss, Niedźwiedzi Stok, Indiański Świat u Berty, parkur przygód, tubing, tor wyścigowy, 3 restauracje dla dzieci (przeznaczone dla dzieci ze szkółki narciarskiej), wyciąg do ćwiczeń, pierwszy w Europie wyciąg krzesełkowy dla dzieci - kolejka rodzinna w Gampen a po nartach ogród zoologiczny, zadaszony plac zabaw, wypożyczalnia wózków dziecięcych i parkingi dla wózków oraz szlaki wędrówek dla rodziców z wózkami a nawet teatrzyk dziecięcy na wolnym powietrzu.

Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich
Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich

W razie niepogody jeżdżący rodzice mogą zostawić nawet kilkumiesięczne pociechy w przedszkolu przy Berlas Kinderland.

Renoma ośrodka jako wyjątkowego miejsca na narty z dziećmi jest w Polsce duża, ale dość wysokie ceny zakwaterowania w samym Fiss i dodatkowe 200 km jazdy z Polski w porównaniu z ośrodkami porównywalnymi pod względem długości tras (Wilder Kaiser Brixental) czy ofertą dla rodzin z dziećmi (SkiJuvel) robią swoje - doskonały pod wieloma względami region narciarski nie jest w czołówce rezerwowanych miejsc na zimowe wakacje (wg statystyk Travelplanet.pl).


Mocne wrażenia? Niekoniecznie na własnych nartach


Do drugiego dziecięcego snowparku Kinderschneealm, zlokalizowanego na wysokości ok 2000 m npm, najszybciej można dojechać gondolkami Komperdellbahn z Serfaus. Ale i z Fiss dolnymi partiami stoków poprowadzono niebieskie nartostrady, którymi można przejechać z jednego na drugi koniec regionu. 215 km nartostrad to bardzo ciekawa mieszanka trudnych I łatwych tras. Jak w soczewce widać to na Nordseite - po wyjściu z kolejki gondolowej rozpościera się widok na trasy niczym z lotu ptaka. Środkiem, po odkrytych połaciach, do dolnych stacji zjadą nawet małe dzieci. Kto szuka większych wyzwań, pojedzie prawą lub lewą stroną Nordseite.

Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich
Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich

Nartostrady pomiędzy Fiss i Serfaus w górnych, niezalesionych partiach są czerwone, ale niezbyt wymagające. Dla cudownych widoków warto wspiąć się tam wyciągami kanapowymi na szczyty Mittlerer Sattelkopf nad Fiss a zwłaszcza na Plansegg nad Serfaus. Przy pierwszym zobaczymy freeride’owców krojących nartami i deskami wielkie połacie puchu. Przy drugim - tricki snowboardowców i narciarzy, szalejących w snowparkach.

Na jazdę w tej części regionu warto zarezerwować sobie więcej niż dzień, by nacieszyć oczy bajecznymi wręcz widokami. Ale nie tylko - amatorzy mocniejszych wrażeń, którym chwilowo znudzą się narty, mogą skorzystać z Fisser Flieger (to rodzaj kilkuosobowej lotni podwieszonej na linie) lub Serfauser Sauser (tyrolka), by mknąć nimi w uprzęży z prędkością ponad 80 km/h, spoglądając na nartostrady z wysokości dochodzących do 100 m. Urządzenia sa bezpieczne, bardzo chętnie korzystają z nich starsze dzieci.

Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich
Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich

Jedyne poduszkowe metro w Europie


Inne atrakcje czekają na najmłodszych nie tylko na stokach. Do samego Serfaus warto zajrzeć z wielu powodów - to zaciszne miasteczko, w którym obowiązuje zakaz ruchu aut dla jednodniowych gości. Wielką gratką jest przejechanie się jedynym w Europie górskim metrem. Podziemna kolejka - poduszkowiec ma nieco ponad kilometr długości i 4 stacje.

Zacisznie jest również w Fiss. Tu co prawda można poruszać się samochodami, ale po 23.00 obowiązuje zakaz ruchu. Luksusowe hotele nie krzyczą przepychem, dyskretnie wkomponowano je w architekturę alpejskiego prowincjonalnego miasteczka, żyjącego raczej z rolnictwa niż turystyki. Wieczorem jest cicho i spokojnie, atmosfera apres ski w żadnym wypadku nie przypomina tej hałaśliwej imprezy z modnych rozrywkowych kurortów alpejskich.


Największe zagęszczenie kolejek gondolowych


Rodzice wybierający się na narty z dziećmi szczególną uwagę zwracają na infrastrukturę - chodzi przede wszystkim o nowoczesne, bezpieczne wyciągi. W tym ośrodku chyba jest najwięcej kolejek gondolowych na kilometr nartostrady w całej Austrii. Serfaus Fiss Ladis to miejscowości, które zawiązawszy spółkę rozwijającą tereny narciarskie, umówiły się że 100 proc. zysków będzie reinwestowane w infrastrukturę. To widać na każdym kroku, leciwych kanap nie ma tu wiele, za to kolejek gondolowych aż 11. Są pomalowane na różne kolory by na pierwszy rzut oka rozróżnić do której miejscowości można nimi dotrzeć. Przy dolnych stacjach zbudowano szatnie i przebieralnie z tysiącami szafek do przechowania i wysuszenia nart, desek i butów. W Moseralmbahn, dolnej stacji w Fiss przy przebieralniach funkcjonuje świetlica z zabawkami dla młodszych i grami typu bilard czy piłkarzyki dla starszych dzieci.

Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich
Serfaus Fiss Ladis w Tyrolu - dla dzieci, dla rodzin, dla wszystkich

Przystanki Świetnego Samopoczucia


Zadbano również o gości, którzy przyjeżdżają do Serfaus Fiss Ladis niekoniecznie by szaleć na stokach. Dbając o wizerunek najbardziej słonecznego regionu w Austrii na tokach wydzielono ponad 20 specjalnych stref do opalania na wielkich drewnianych leżakach. Te "Feelgood Stops" skrupulatnie zaznaczono na mapkach. Kurorty łączą nie tylko nartostrady i wyciągi ale również trasy narciarstwa biegowego, wykorzystywane do spacerów, trasy saneczkowe (łącznie ok. 10 km) i trasy wędrowne, szlaki do pokonania na rakietach śnieżnych - to w sumie ponad 50 propozycji o różnej skali trudności.

Łyżwy z dowozem w cenie


Od poniedziałku do piątku wieczorem można pojeździć na łyżwach bądź zagrać w curling na lodowisku pod zamczyskiem w Ladis. Za 15 euro taksówka dowiezie i odwiezie nas do Fiss lub Serfaus, w cenie jest godzinna ślizgawka lub gra oraz kubek grzańca lub ponczu dla dzieci.


skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #serfaus fiss ladis #tyrol #austria #alpy #rodzinne narty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com