skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ski Dolina Świniorka - powstanie pierwsza kolej krzesełkowa w Brennej

2024.01.12
Ski Dolina Świniorka - powstanie pierwsza kolej krzesełkowa w Brennej
Kliknij, aby powiększyć.
Ski Dolina Świniorka - powstanie pierwsza kolej krzesełkowa w Brennej
W Brennej, w stacji narciarskiej Ski Dolina Świniorka, wybudowana zostanie, pierwsza w tej miejscowości, kolej krzesełkowa, która zastąpi wyciągi talerzykowe. Realizacja inwestycji jest możliwa, dzięki porozumieniu właścicieli ośrodka z właścicielami działek, na których zlokalizowany jest ośrodek. Uruchomiony będzie także wyciąg talerzykowy znajdujący się w górnej części ośrodka.
Ski Dolina Świniorka to stacja narciarska znajdująca się w dolinie Leśnicy i działająca od lat 80-tych. Początkowo można było tu korzystać z jednego wyciągu talerzykowego, do którego dotarcie wiązało się z marszem pod górę lub próbą dojazdu samochodem po drodze, która nie zawsze była przejezdna.
Pierwsze zmiany, rozbudowa, nastąpiły w roku 2007, kiedy wybudowano wyciąg talerzykowy łączący dolinę z już istniejącym wyciągiem. Wybudowano także mały wyciąg dla początkujących oraz trzeci talerzyk na szczycie Świniorki. Taka infrastruktura narciarska była dostępna dla miłośników jazdy po białym do sezonu 2018/2019, po którym to oba wyciągi talerzykowe znajdujące się w górnej części stacji przestały funkcjonować.

Ski Dolina Świniorka
Ski Dolina Świniorka

Po kilku latach przestoju, właściciele stacji zawarli długoterminowe umowy dzierżawy, które pozwoliły na zaplanowanie długoterminowego działania stacji, a co za tym idzie możliwość realizacji inwestycji w postaci pierwszej w Brennej kolei krzesełkowej. Przedstawiciele ośrodka podkreślają, że podpisanie umów było możliwe dzięki bardzo sprawnym i konstruktywnym rozmowom.

Kolej krzesełkowa zostanie wybudowana w śladzie poprzedniego wyciągu talerzykowego. Planowana długość 4-osobowej, niewyprzęganej kolei, to 800 m, a producentem jest firma Doppelmayr. Górna stacji zlokalizowana zostanie na szczycie Świniorki. Inwestor zapewnia, że wraz z oddaniem do użytku kanapy uruchomiony zostanie ponownie wyciąg talerzykowy znajdujący się w górnej części stacji wraz z trasą zjazdową.

Ski Dolina Świniorka - mapa tras
Ski Dolina Świniorka - mapa tras

Prace przygotowawcze do budowy kolei rozpoczęły się w połowie 2023 roku. Intensywne prace projektowe oraz prace związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń administracyjnych zakończyły się uzyskaniem prawomocnej decyzji środowiskowej, oraz złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę wraz z całą dokumentacją projektową. Wraz z budową kolei krzesełkowej stacja planuje także rozbudowę systemu naśnieżania. Następne prace związane z realizacją inwestycji zaplanowano na marzec tego roku.

Ski Dolina Świniorka
Ski Dolina Świniorka

Aktualnie stacja Ski Dolina Świniorka będzie działała, jak w latach ubiegłych. Czynny będzie wyciąg talerzykowy, od kas do połowy góry, a narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać z trasy zjazdowej o długości ok. 500 m, zapewniające warunki do jazdy dla początkujących i bardziej wymagających narciarzy bez kolejek. Czynne będą także wyciąg zaczepowy oraz taśma przy trasie dla początkujących - obsługujące tor do snowtubingu.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #gdzie na narty #brenna #ski dolina świniorka #nowa inwestycja w beskidach

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com