skionline.pl stacje Słowacja Tatry Wysokie wyślij link znajomemu dodaj opinię

Szczyrbskie Pleso

Opis stacji
Kliknij, aby powiększyć.
Szczyrbskie Jezioro to stosunkowo nieduża, ale niezwykle malownicza stacja narciarska, należąca do spółki Tatry Mountain Resort (razem z Jasną i Tatrzańską Łomnicą). Położonona jest na południowych skłonach Tatr Wysokich, tereny narciarskie zlokalizowano na dość wyrównanych, ale miejscami stromych stokach Przedniego Soliska. Miejscowość cieszy się zasłużoną opinią najbardziej wysokogórskiego terenu w Tatrach (mimo, że w Tatrzańskiej Łomnicy trasy sięgają wyżej) – mimo południowej ekspozycji, warunki do jazdy utrzymują się tu bardzo długo, a sezon zaczyna ośrodek jako jeden z pierwszych.

Sama miejscowości położona jest na brzegach Szczyrbskiego Jeziora – górskiego stawu, na brzegach którego stoi kilkanaście mniej lub bardziej luksusowych hoteli, w tym Grand Kempinsky – najbardziej ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel na Słowacji. Miejscowość powstało jako uzdrowisko górskie w drugiej połowie XIX wieku, jednak jako ośrodek narciarski rozwinęło się dopiero w latach 70. następnego stulecia. W związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata FIS w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, a przy wyjściu z Doliny Młynickiej powstało nowe centrum narciarskie.

Tereny zjazdowe obejmują stoki Przedniego Soliska – pod szczyt prowadzi 4-osobowa kanapa Solisko Express o długości ponad 2 km, której górna stacja położona jest w pobliżu schroniska Chata Solisko. W jej pobliżu dociera także nowsza, 6-osobowa kanapa Furkota. W dół prowadzą dość długie, jednostajnie nachylone czerwone trasy, prowadzące wśród kosodrzewiny do górnej stacji orczyka Interski i krótkiego, 3-osobowego krzesła Moskity, wzdłuż którego można zjechać do parkingu w pobliżu hotelu FIS. Łącznie jest tu nieco ponad 9 km tras zjazdowych, głównie czerwonych.

W pobliżu dolnych stacji krzeseł i parkingu uwagę zwraca kompleks skoczni narciarskich - duża skocznia narciarska – nieczynna K120 oraz normalna K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich. Trzykrotnie na skoczni normalnej rozgrywano mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 1990 (tylko skoki i kombinacja norweska), 2000 (skoki, biegi narciarskie i kombinacja norweska) i 2009 (tylko skoki i kombinacja norweska). W ogóle Szczyrbskie Jezioro jest miejscem, gdzie dobrze poczują się także miłośnicy nart klasycznych – w okolicy przygotowano ponad 18 km tras biegowych, a cały teren został pięknie urządzony i częściowo oświetlony na potrzeby Uniwersjady rozgrywanej tu w 2015 roku.

Dzięki temu, że znaczna część kurortu jest zamknięta dla ruchu samochodowego, sprawia on wrażenie miejscowości typowo górskiej, położonej w pięknym krajobrazie na znacznej przestrzeni, co powoduje, że praktycznie każdy hotel stoi tutaj w lesie lub na jego skraju. Podsumowując można powiedzieć, że nie jest to miejsce, w którym można się wyszaleć, ale na pewno daje możliwość odpoczynku a nartach w najpiękniejszej scenerii, jaką można znaleźć na Słowacji.
Booking.com