skionline.pl stacje Słowacja Tatry Wysokie wyślij link znajomemu dodaj opinię

Szczyrbskie Pleso

Szczyrbskie Jezioro to stosunkowo nieduża, ale niezwykle malownicza stacja narciarska, należąca do spółki Tatry Mountain Resort (razem z Jasną i Tatrzańską Łomnicą). Położonona jest na południowych skłonach Tatr Wysokich, tereny narciarskie zlokalizowano na dość wyrównanych, ale miejscami stromych stokach Przedniego Soliska. Miejscowość cieszy się zasłużoną opinią najbardziej wysokogórskiego terenu w Tatrach (mimo, że w Tatrzańskiej Łomnicy trasy sięgają wyżej) – mimo południowej ekspozycji, warunki do jazdy utrzymują się tu bardzo długo, a sezon zaczyna ośrodek jako jeden z pierwszych.

Sama miejscowości położona jest na brzegach Szczyrbskiego Jeziora – górskiego stawu, na brzegach którego stoi kilkanaście mniej lub bardziej luksusowych hoteli, w tym Grand Kempinsky – najbardziej ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel na Słowacji. Miejscowość powstało jako uzdrowisko górskie w drugiej połowie XIX wieku, jednak jako ośrodek narciarski rozwinęło się dopiero w latach 70. następnego stulecia. W związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata FIS w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, a przy wyjściu z Doliny Młynickiej powstało nowe centrum narciarskie.

Tereny zjazdowe obejmują stoki Przedniego Soliska – pod szczyt prowadzi 4-osobowa kanapa Solisko Express o długości ponad 2 km, której górna stacja położona jest w pobliżu schroniska Chata Solisko. W jej pobliżu dociera także nowsza, 6-osobowa kanapa Furkota. W dół prowadzą dość długie, jednostajnie nachylone czerwone trasy, prowadzące wśród kosodrzewiny do górnej stacji orczyka Interski i krótkiego, 3-osobowego krzesła Moskity, wzdłuż którego można zjechać do parkingu w pobliżu hotelu FIS. Łącznie jest tu nieco ponad 9 km tras zjazdowych, głównie czerwonych.

W pobliżu dolnych stacji krzeseł i parkingu uwagę zwraca kompleks skoczni narciarskich - duża skocznia narciarska – nieczynna K120 oraz normalna K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich. Trzykrotnie na skoczni normalnej rozgrywano mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 1990 (tylko skoki i kombinacja norweska), 2000 (skoki, biegi narciarskie i kombinacja norweska) i 2009 (tylko skoki i kombinacja norweska). W ogóle Szczyrbskie Jezioro jest miejscem, gdzie dobrze poczują się także miłośnicy nart klasycznych – w okolicy przygotowano ponad 18 km tras biegowych, a cały teren został pięknie urządzony i częściowo oświetlony na potrzeby Uniwersjady rozgrywanej tu w 2015 roku.

Dzięki temu, że znaczna część kurortu jest zamknięta dla ruchu samochodowego, sprawia on wrażenie miejscowości typowo górskiej, położonej w pięknym krajobrazie na znacznej przestrzeni, co powoduje, że praktycznie każdy hotel stoi tutaj w lesie lub na jego skraju. Podsumowując można powiedzieć, że nie jest to miejsce, w którym można się wyszaleć, ale na pewno daje możliwość odpoczynku a nartach w najpiękniejszej scenerii, jaką można znaleźć na Słowacji.
czytaj więcej
Info o ośrodku
dywany orczyki krzesła gondole koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
5 3 tak
Ilość tras zjazdowych:9 szt.
Długość tras zjazdowych:9.84 km
- trasy łatwe3.24 km
- trasy średnie6.6 km
Długość tras biegowych:18 km
Wysokość: 1400 - 1840 m n.p.m.
Sezon narciarski od listopada do maja
Wyciągi czynne od 08:30 do 15:30
Mapa ośrodka
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:
heli-skiing:
snowpark:
stok dla dzieci:
oświetlony stok:
skibus:
bramki automatyczne:
wyciąg dla dzieci:
park dla dzieci:
pomiar czasu:
pomiar prędkości:
Po nartach - apres ski
lodowisko:
kuligi:
psie zaprzęgi:
rakiety śnieżne:
spacery zimowe:
basen:
sauna:
centrum fitness:
paragliding:
dyskoteka:
karczmy i restauracje:
Hotele w ośrodku
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Infocentrum Štrbské Pleso
Adres:059 85 Štrbské Pleso, Słowacja
Telefon:+421 52 321 0217
WWW:www.vt.sk
Zobacz
Słowackie ośrodki narciarskie otwarte dla polskich narciarzy także w czasie Sylwestra
Hotele w Tatrach otwierają bramy, a do walki wkracza Corona Killer
W Jasnej i Wysokich Tatrach - karnety jak bilety lotnicze!
Samolotem na narty w słowackie Tatry
Ferie na Słowacji super atrakcje na ferie dla narciarzy
Strbskie Pleso - warunki narciarskie 18.01.14
Strbskie Pleso - warunki narciarskie 18.01.14
Strbskie Pleso - warunki narciarskie 18.01.14

zobacz więcej

Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021