skionline.pl stacje Słowacja Tatry Wysokie wyślij link znajomemu dodaj opinię

Szczyrbskie Pleso

Kliknij, aby powiększyć.
Szczyrbskie Jezioro to stosunkowo nieduża, ale niezwykle malownicza stacja narciarska, należąca do spółki Tatry Mountain Resort (razem z Jasną i Tatrzańską Łomnicą). Położonona jest na południowych skłonach Tatr Wysokich, tereny narciarskie zlokalizowano na dość wyrównanych, ale miejscami stromych stokach Przedniego Soliska. Miejscowość cieszy się zasłużoną opinią najbardziej wysokogórskiego terenu w Tatrach (mimo, że w Tatrzańskiej Łomnicy trasy sięgają wyżej) – mimo południowej ekspozycji, warunki do jazdy utrzymują się tu bardzo długo, a sezon zaczyna ośrodek jako jeden z pierwszych.

Sama miejscowości położona jest na brzegach Szczyrbskiego Jeziora – górskiego stawu, na brzegach którego stoi kilkanaście mniej lub bardziej luksusowych hoteli, w tym Grand Kempinsky – najbardziej ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel na Słowacji. Miejscowość powstało jako uzdrowisko górskie w drugiej połowie XIX wieku, jednak jako ośrodek narciarski rozwinęło się dopiero w latach 70. następnego stulecia. W związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata FIS w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, a przy wyjściu z Doliny Młynickiej powstało nowe centrum narciarskie.

Tereny zjazdowe obejmują stoki Przedniego Soliska – pod szczyt prowadzi 4-osobowa kanapa Solisko Express o długości ponad 2 km, której górna stacja położona jest w pobliżu schroniska Chata Solisko. W jej pobliżu dociera także nowsza, 6-osobowa kanapa Furkota. W dół prowadzą dość długie, jednostajnie nachylone czerwone trasy, prowadzące wśród kosodrzewiny do górnej stacji orczyka Interski i krótkiego, 3-osobowego krzesła Moskity, wzdłuż którego można zjechać do parkingu w pobliżu hotelu FIS. Łącznie jest tu nieco ponad 9 km tras zjazdowych, głównie czerwonych.

W pobliżu dolnych stacji krzeseł i parkingu uwagę zwraca kompleks skoczni narciarskich - duża skocznia narciarska – nieczynna K120 oraz normalna K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich. Trzykrotnie na skoczni normalnej rozgrywano mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 1990 (tylko skoki i kombinacja norweska), 2000 (skoki, biegi narciarskie i kombinacja norweska) i 2009 (tylko skoki i kombinacja norweska). W ogóle Szczyrbskie Jezioro jest miejscem, gdzie dobrze poczują się także miłośnicy nart klasycznych – w okolicy przygotowano ponad 18 km tras biegowych, a cały teren został pięknie urządzony i częściowo oświetlony na potrzeby Uniwersjady rozgrywanej tu w 2015 roku.

Dzięki temu, że znaczna część kurortu jest zamknięta dla ruchu samochodowego, sprawia on wrażenie miejscowości typowo górskiej, położonej w pięknym krajobrazie na znacznej przestrzeni, co powoduje, że praktycznie każdy hotel stoi tutaj w lesie lub na jego skraju. Podsumowując można powiedzieć, że nie jest to miejsce, w którym można się wyszaleć, ale na pewno daje możliwość odpoczynku a nartach w najpiękniejszej scenerii, jaką można znaleźć na Słowacji.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
5 3 tak
Ilość tras zjazdowych:9 szt.
Długość tras zjazdowych:9.84 km
- trasy łatwe3.24 km
- trasy średnie6.6 km
Długość tras biegowych:18 km
Wysokość: 1400 - 1840 m n.p.m.
Sezon narciarski od listopada do maja
Wyciągi czynne od 08:30 do 15:30
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Szczyrbskie Pleso
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:dostępneheli-skiing:niedostępne
snowpark:dostępnestok dla dzieci:dostępne
oświetlony stok:dostępneskibus:dostępne
bramki automatyczne:dostępnewyciąg dla dzieci:dostępne
park dla dzieci:dostępnepomiar czasu:niedostępne
pomiar prędkości:niedostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnekuligi:dostępne
psie zaprzęgi:dostępnerakiety śnieżne:dostępne
spacery zimowe:dostępnebasen:dostępne
sauna:dostępnecentrum fitness:dostępne
paragliding:dostępnedyskoteka:dostępne
karczmy i restauracje:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Szczyrbskie Pleso
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Infocentrum Štrbské Pleso
Adres:059 85 Štrbské Pleso, Słowacja
Telefon:+421 52 321 0217
WWW:www.vt.sk
Szczyrbskie Pleso
Zobacz
Weekendowe szusowanie na Chopoku w Jasnej oraz Wysokich Tatrach
Słowackie ośrodki narciarskie otwarte dla polskich narciarzy także w czasie Sylwestra
Hotele w Tatrach otwierają bramy, a do walki wkracza Corona Killer
W Jasnej i Wysokich Tatrach - karnety jak bilety lotnicze!
Samolotem na narty w słowackie Tatry
Ferie na Słowacji super atrakcje na ferie dla narciarzy

zobacz więcej

Booking.com