skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Szansa na nowe Pilsko

2013.07.13
fot. Jacek Ciszak / skionline.pl
Kliknij, aby powiększyć.
fot. Jacek Ciszak / skionline.pl
"W zgodzie z naturą, dla wspólnego dobra" - pod takim hasłem w czwartek 11 lipca w Korbielowie odbyło się uroczyste poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod mający powstać wyciąg Kamienna - Solisko.
Wszystko wskazuje na to, że Ośrodek Narciarski Pilsko, który mimo swojego potencjału powoli odchodził w zapomnienie, dostał szansę na drugie, lepsze życie. Zaangażowanie inwestora, władz lokalnych i mieszkańców może sprawić, że Beskidy zyskają ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia.

Jak wiadomo, zainteresowanie zakupem nie było duże. Po trzech nieudanych próbach sprzedaży Ośrodka narciarskiego Pilsko - Jontek, latem ubiegłego roku od Gliwickiej Agencji Turystycznej za 10,7 mln zł kupiła go spółka CTE z Istebnej.

fot. Jacek Ciszak / skionline.pl
fot. Jacek Ciszak / skionline.pl

CTE to spółka z o.o. z grupy holdingowej Linter Group, która jest dostawcą wyrobów i usług dla większości polskich kopalń węgla kamiennego, zakładów kruszyw, cementowni, elektrowni, portów, koksowni i zakładów chemicznych. CTE kilka lat temu uruchomiła w Istebnej w Beskidzie Śląskim prężnie działający kompleks narciarski Zagroń.

Inwestor jest nastawiony na działanie, mimo iż nieustannie musi zmagać się z "ekologami", którzy konsekwentnie utrudniają przeprowadzenie jakichkolwiek inwestycji na tym terenie. Uważają, że modernizacja istniejącej infrastruktury negatywnie wpłynie na lokalne środowisko naturalne. Rozpoczęcie jakichkolwiek prac jest przez nich blokowane, a tym samym opóźniane. "Ekolodzy" zarzucają inwestorowi, że rozpoczęcie budowy krzesła jest przedwczesne, gdyż decyzja starosty żywieckiego zezwalająca na budowę nie jest jeszcze prawomocna.

Wbrew wszelkim przeciwnościom pierwsze prace przy nowym wyciągu mają ruszyć już początkiem przyszłego tygodnia, a zakończenie budowy zaplanowano na połowę grudnia tego roku. Także wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym sezonie będziemy mieć możliwość przetestowania nowego czteroosobowego krzesła z taśmą rozbiegową niemieckiej firmy LST. Prawie 700-metrowa podróż na górę zajmie mniej niż 5 minut. A w ciągu godziny 89 krzeseł będzie mogło wywieść na górę ponad 2 tys. osób. Brzmi zachęcająco - jak będzie w praktyce przekonamy się niebawem, w końcu zima tuż tuż…

fot. Jacek Ciszak / skionline.pl
fot. Jacek Ciszak / skionline.pl

Już teraz można podziwiać pierwsze efekty inwestycji. Jontek powoli nabiera nowych kształtów, a do użytku oddano już zmodernizowany kryty basen.
Powyżej Jontka powstają nowe, bezpłatne miejsca parkingowe, natomiast poniżej trwa budowa dużego zbiornika wodnego do systemu naśnieżania.

Modernizacja i unowocześnienie ośrodka niewątpliwie korzystnie wpłynie na całą okolicę. Wzmożony ruch turystyczny pobudzi lokalny rynek, a jest to ogromna szansa dla całej gminy i jej mieszkańców, którzy mogą liczyć na powstawanie nowych miejsc pracy. Świadome tego lokalne władze samorządowe i sami mieszkańcy w pełni wspierają inwestora, który również deklaruje chęć wieloletniej współpracy.

W zamyśle Pilsko ma stać się miejscem nastawionym na sport i rozwój młodych sportowców. Przewidziano wydzielenie specjalnego miejsca na stoku, gdzie będą mogli trenować zawodnicy i dzieciaki z klubów narciarskich.
Wszystko wskazuje na to, że powstanie centrum testowe z prawdziwego zdarzenia połączone z wypożyczalnią sprzętu.

fot. Jacek Ciszak / skionline.pl
fot. Jacek Ciszak / skionline.pl

W planach jest dalsza rozbudowa i modernizacja infrastruktury: wyciągi, gondole aquapark i unowocześnianie dalszej części Jontka.
Obecny podczas czwartkowych uroczystości główny inwestor Leszek Łazarczyk jasno i rzeczowo wypowiedział się na temat ON Pilsko i planowanych działań - Co tu dużo mówić, trzeba się wziąć do pracy. Razem na pewno wszystko się nam uda.

Choć pogoda nie dopisała, wczorajsza uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, duchowieństwa, organizacji społecznych, mediów, ale przede wszystkim mieszkańców Korbielowa. Słuszny cel okazał się wystarczającą motywacją, by przeciwstawić się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym.

I my przyczyniliśmy się do nowej inwestycji dorzucając odrobinę zaprawy pod budowę nowego wyciągu.

Czy wbudowany kamień węgielny stanie się kamieniem milowym dla rozwoju ON Pilsko? To się dopiero okaże, tymczasem zapraszamy do dyskusji na naszym forum.

mk / skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #korbielów #pilsko #nowe krzesło

powrót

Zobacz
Pilsko, Korbielów przygotowania do budowy krzesła
Pilsko, Korbielów przygotowania do budowy krzesła
Pilsko, Korbielów przygotowania do budowy krzesła
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com