skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Urlop w niezwykłej scenerii: Dolomity latem

2009.06.06
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
Między gigantycznymi skałami masywu Dolomiti di Fassa, zwanego również Monti Pallidi, leży dolina Val di Fassa. Na północy wznosi się grupa górska Gruppo del Sella z przełęczami Sella i Pordoi oraz szczytem Sas Pordoi. Jest to wyjątkowe miejsce, z którego roztacza się widok na Dolomity w całej ich okazałości i skąd można wyruszyć na wędrówki wśród prawdziwie "księżycowych" krajobrazów.
Jednym z najbardziej charakterystycznych szlaków tych okolic jest trasa prowadząca na szczyt Piz Boe.
Po wschodniej stronie nad doliną góruje Marmolada, prawdziwa królowa tej krainy, z niezliczoną ilością tras wspinaczkowych. Na zachodzie dominuje masyw Cattinaccio, z licznymi schroniskami i szlakami turystycznymi.
Główną atrakcją tego obszaru są strzeliste szczyty Torri del Vajolet, będące częstym celem wypraw doświadczonych alpinistów, oraz jezioro Lago di Antermoia. Nieco bardziej na północy wznosi się grupa górska Sassolungo.

Dolina Val di Fassa od zawsze zamieszkiwana była przez "popolo ladino" (lud ladyński). Wiele z tutejszych miasteczek stało się z czasem dużą atrakcją dla turystów. W pierwszej kolejności należy z całą pewnością wymienić Moenę, o której - ze względu na swoisty urok - zwykło się również mówić "Czarodziejka Dolomitów". Obecnie miasteczko jest nowoczesnym kurortem urlopowym, podobnie zresztą jak Canazei - miejscowość, która - dzięki ugruntowanym przez dziesiątki lat tradycjom - jest obecnie swego rodzaju "kołem napędowym" dla turystyki w całej dolinie. Niegdysiejszą atmosferę dawnych osad górskich - przy jednocześnie dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej - udało się zachować w takich miasteczkach jak: Pozza, Vigo, Soraga, Campitello, Alba czy Mazzin.

Wokół miasteczka Predazzo w dolinie Val di Fiemme wznosi się masyw Latemar, z charakterystycznymi wieżami i iglicami skalnymi, w których malowniczej scenerii wiją się liczne szlaki turystyczne, tworząc swoisty labirynt - "Labirinto". Najwyższym szczytem w tej okolicy jest Torre di Pisa. W pewnej odległości na południe leży miejscowość Cavalese, historyczna i administracyjna stolica całej doliny.

Naturalne piękno krajobrazu Dolomitów można poznać z bliska dzięki Panoramapass - karnetowi upoważniającemu do korzystania ze wszystkich czynnych w sezonie letnim w Val di Fassa kolejek linowych. Karnet ułatwia dotarcie do miejsc, z których roztaczają się niezrównane widoki: od szczytu Marmolady aż po przełęcze Sella i Pordoi, od grupy górskiej Sassolungo po masyw Catinaccio, od Costabella aż do Manzoni.

Fassalandia
Z myślą o najmłodszych gościach tych pięknych okolic powstał projekt pod nazwą Fassalandia. Rodzice pragnący mieć trochę czasu dla siebie mogą bez obaw pozostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanego personelu w specjalnie do tego celu przystosowanych parkach zabaw. Najmłodsi mają na miejscu zapewnione zajęcia ruchowo-sportowe; mogą też brać udział w wycieczkach po okolicy pod opieką przewodników alpejskich.

Niezapomniane wędrówki
Wśród największych atrakcji regionu z całą pewnością należy wymienić szlak turystyczny Trekking delle Legende. Liczy on prawie 200 km długości i prowadzi przez najbardziej charakterystyczne szczyty Dolomitów, łącząc trzy obszary: dolinę Val di Fassa, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza - Primiero.

fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl
fot. J.Ciszak/aktywnelato.pl


Na wszystkich terenach wzdłuż wytyczonej trasy Trekking delle Leggende turyści skorzystać mogą z 7-dniowego programu wędrówek górskich w towarzystwie przewodników alpejskich. Program obejmuje również usługę przejazdową. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, bowiem dzięki temu z dowolnego miejsca na szlaku można zejść do doliny oraz - korzystając ze środków komunikacji publicznej i zorganizowanych transferów - dotrzeć do miejsca, z którego pierwotnie się wyruszyło.

Będąc latem w Val di Fiemme należy również odwiedzić Fiemme Vitality Park - teren przeznaczony specjalnie do uprawiania coraz popularniejszej ostatnimi czasy formy aktywnego wypoczynku - Nordic Walking. Na terenie parku wytyczono szlaki o różnym stopniu trudności, pozwalające na zapoznanie się z tajnikami tej dyscypliny.

Las skrzypiec
Mówiąc o dolinie Val di Fiemme, nie sposób nie wspomnieć o parku Paneveggio Pale di San Martino. To właśnie tutaj rośnie słynny Foresta di Paneveggio, czyli "Las Skrzypiec", w którym niegdyś sławny lutnik Stradivarius poszukiwał drewna świerkowego o najpiękniejszym dźwięku, z którego tworzył potem swoje niepowtarzalne skrzypce.

Na szlaku pisarza
Na terenie parku Paneveggio Pale di San Martino znajduje się także urokliwa dolina Val Canali, gdzie na niedostępnej skale wznosi się zamek Castel Pietra, posiadłość rodziny Welsperg. Rodzina ta przez wiele wieków panowała na terytorium Primiero. Nieopodal, w odrestaurowanej willi Welsperg, wzniesionej w XIX wieku jako rezydencja łowiecka, mieści się obecnie siedziba zarządu parku. W willi znajduje się czytelnia, zadedykowana pamięci pisarza Dino Buzzatiego, który bardzo kochał te strony i poświęcił im wiele miejsca w swoich dziełach. Imię Buzzatiego nosi również wysokogórski szlak, rozpoczynający się właśnie w dolinie Val Canali.

Surowy urok masywu Pale di San Martino już od dawna przyciągał podróżników i pionierów wspinaczki. To, co fascynowało kiedyś, z równą siłą oddziałuje i dziś - płaskowyż, miejsce o księżycowym krajobrazie, tajemnicza kamienna równina, położona na wysokości ponad 2 000 metrów.

Pale di San Martino to jednocześnie prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdują się tutaj szlaki, które zadowolą wymagania każdego piechura: począwszy od łatwych tras spacerowych aż po wymagające dobrego przygotowania fizycznego i żelaznej kondycji wysokogórskie szlaki, których jest tu około dwunastu. Jest to więc również idealne miejsce dla amatorów wspinaczki.
Bazami wypadowymi, z których można wyruszyć na krajoznawcze wyprawy po okolicy, najczęściej bywają dwie miejscowości: San Martino i Fiera di Primiero.

Miasteczko San Martino di Castrozza posiada atmosferę eleganckiej, tętniącej życiem "stolicy alpejskiej". Nad miejscowością, usytuowaną w rozległej kotlinie porośniętej łąkami i otoczonej lasami iglastymi, dominuje grupa obrosłych legendami szczytów. Nieco niżej w dolinie znajduje się miasteczko Fiera di Primiero, znane już w XV wieku jako centrum handlowe i administracyjne całej doliny.

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej regionu Trentino

Val di Fassa - dodatkowe informacje:
Azienda per il Turismo
della Val di Fassa
tel. 0039 0462 609500
www.fassa.com

Val di Fiemme - informacje:
Azienda per il Turismo
della Val di Fiemme
tel. 0039 0462 241111
www.valdifiemme.info

Źródło:Trentino

skionline.pl

powrót

Zobacz
Stacje: Val di Fassa
Stacje: Marmolada
Trekking w Trentino
Trekking w Trentino
Trekking w Trentino
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com