skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Warunki narciarskie w Krynicy i okolicy

2018.12.18
Warunki narciarskie w Krynicy i okolicy
Kliknij, aby powiększyć.
Warunki narciarskie w Krynicy i okolicy
W przedostatni weekend przed nadchodzącym Bożym Narodzeniem odwiedziliśmy kilka stacji narciarskich w okolicach Krynicy w Beskidzie Sądeckim, by sprawdzić jakich warunków narciarskich mogą spodziewać się tam narciarze. Okazją było Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Zimowego, które miało miejsce na stacji Słotwiny Arena. Był to jednocześnie pierwszy dzień działania tej stacji w tym sezonie. Ruszyła także Jaworzyna, wcześniej działały już obie stacje w Tyliczu. Krótko mówiąc - jest już gdzie pojeździć!
Południowo wschodni zakątek Beskidu Sądeckiego charakteryzuje się specyficznym, nieco chłodniejszym klimatem niż okolice. W drodze do Słotwin przywitała więc nas piękna, zimowa aura - zaśnieżona pola i całkiem spora okiść na drzewach zapowiadały dobre warunki na stoku. I faktycznie - we wszystkich stacjach, które odwiedziliśmy, zastaliśmy bardzo dobre warunki do jazdy. A prognozy na najbliższe dni są bardzo sprzyjające - temperatury przez cały nadchodzący tydzień maja być ujemne, z lekkimi opadami śniegu. Zapowiadają się więc - pierwsze od kilku lat - naprawdę śnieżne Święta!


Na początek udaliśmy się do stacji Słotwiny, gdzie od piątku, 14 grudnia, otwarty jest główny stok i pracuje "pomarańczowa" kolej 6-osobowa. Trasa jest znakomicie przygotowana, twarda i równa, a ruch na wyciągu jeszcze niewielki - można więc bardzo efektywnie pojeździć: w ciągu godziny nawet kilkanaście zjazdów! Trasa jest naprawdę bardzo dobrze naśnieżona, jeśli pogada się utrzyma, można spodziewać się, że w okolicach świąt otwarte będą kolejne trasy.

Słotwiny Arena w Krynicy
Słotwiny Arena w Krynicy

Jeśli chodzi o nową inwestycję - drugą kolej krzesełkową w Słotwiny Arena (także 6-osobową kanapę Doppelmayra, z osłonami przeciwwietrznymi), która zastąpiła orczyk położony na stoku przy parkingu i restauracji, to jest ona już po odbiorach technicznych. Trwają jeszcze prace kosmetyczne przy stoku i zapewne jeszcze w tym roku, a z pewnością przed feriami - zostanie ona uruchomiona. Wielkie wrażenie robi też budowa wieży widokowej, w typie "ścieżka w koronie drzew". Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy zobaczyć jej ukończony fragment i spojrzeć na Słotwiny z zupełnie nowej perspektywy… Efekt jest naprawdę imponujący!

Po południu miało miejsce oficjalne Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Zimowego, którego głównym organizatorem jest Małopolska Organizacja Turystyczna. Gościem specjalnym był znany wszystkim skialpinista Andrzej Bargiel, który właśnie został ambasadorem zimowej Małopolski. Inną atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych narciarzy, których na stokach w okolicy Krynicy nie brakuje, było spotkanie z Inspektorem Wawelkiem, który wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie uczył bezpiecznego poruszania się na stoku.

Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Zimowego Andrzej Bargiel
Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Zimowego Andrzej Bargiel

Ze Słotwin przenieśliśmy się na Jaworzynę Krynicką, która również w piątek rozpoczęła sezon. W sobotę rano narciarzy na stoku było stosunkowo niewielu, a warunki do jazdy doskonałe. Spośród wszystkich stacji położonych blisko Krynicy, oferuje ona zdecydowanie najciekawsze możliwości jazdy, ciesząc się od wielu lat sporym zainteresowaniem narciarzy z całej Polski, ale także ze wschodniej Słowacji. Na początek sezonu otwarto trasę nr 1 i nr 3 - główny zjazd od górnej stacji gondoli - w sumie 2,6 km. Czynny jest także wyciąg szkoleniowy dla początkujących pod szczytem Jaworzyny. W tym roku teren szkoleniowy został tutaj powiększony, a sam wyciąg - przedłużony o 70 metrów.

Tylicz Master-Ski
Tylicz Master-Ski

Dzięki sprzyjającej pogodzie - w rejonie szczytu temperatura w okolicach -8 stopni, przy dolnej stacji - -4 stopnie - a także dzięki niewielkiemu jeszcze ruchowi na trasach, warunki do jazdy są bardzo dobre praktycznie w ciągu całego dnia. Z pewnością w najbliższym czasie otwierane będą na Jaworzynie kolejne trasy - będziemy o tym informować naszych czytelników.

Tylicz Master-Ski
Tylicz Master-Ski

Ostatnie miejsce, do którego udaliśmy się to pobliski Tylicz. Tutejszy ośrodek Master-Ski po raz kolejny pokazał wielką sprawność organizacyjną - dzięki zmodernizowanemu naśnieżaniu i miejscowemu mikroklimatowi, ruszył jako pierwsza kolej krzesełkowa w Polsce. W sumie - przestało nas już to dziwić… Tak było w ubiegłym sezonie, tak było i w tym roku…


Obecnie warunki do jazdy są znakomite - na grubym na prawie metr twardym podkładzie leży cienka warstwa przemieszanego śniegu z armatek i naturalnego, dając pożądany efekt stoku równego, szybkiego, ale bardzo bezpiecznego nawet dla początkujących narciarzy. Właściwie uruchomione są wszystkie trasy - szeroka, główna wzdłuż krzesła, równie szeroki zjazd łukiem z lewej, zjazd wzdłuż orczyka, a także dwa warianty zjazdu przez szczytowy las (trasy 6 i 7), a do tego także otwarty funpark z tunelem. Działa także nowy wyciąg taśmowy. W sumie - jedna mała górka i aż tyle możliwości zjazdu…

Działa także ośrodek Tylicz Ski - zarówno główny stok, jak i nowa, 4-osobowa kolej krzesełkowa, wybudowana na łagodniejszym stoku szkoleniowym. W okolicach działa także stacja Dwie Doliny w Wierchomli. Czynna jest kolej 4-osobowa i wyciąg szkoleniowy Stonoga, a także trasy przy nich - w ten weekend można jeszcze liczyć na promocyjne ceny karnetów!

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #narty #warunki narciarskie #krynica #słotwiny arena #tylicz #master ski

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020