skionline.pl stacje Włochy Południowy Tyrol wyślij link znajomemu dodaj opinię

Solda / Sulden

Opis stacji
Solda to największy i najbardziej atrakcyjny spośród trzech ośrodków narciarskich w regionie Ortles (Ortler) w Tyrolu Południowym. W warunkach zimowych stacja ta dysponuje około 40 kilometrami tras. Solda usytuowana jest malowniczo na wysokości 1 900 m n.p.m. Wyciągi wywożą narciarzy jednak dużo wyżej - na szczyt Schöntauf (3 250 m n.p.m.) Większość tras ma średni stopień trudności. Najdłuższa - liczy 12 km długości. Istnieje możliwość jazdy wieczornej na oświetlonym stoku.

Sezon narciarski trwa w Soldzie aż do późnej wiosny. Potem jeździć już można tylko na stokach pokrytego lodowcem Gaisterspitze (3 465 m n.p.m.), stanowiącego część innego leżącego w pobliżu terenu narciarskiego - Passo Stelvio/Stilfserjoch/. Na przełęcz o tej właśnie nazwie, na wysokość 2 760 m n.p.m., latem wyjeżdża się samochodem; zimą - zamknięta dla samochodów droga przeistacza się w 4-kilometrowy, naturalny tor saneczkowy, stanowiący atrakcję dla całych rodzin.

Stopień trudności narciarskich zjazdów na terenie lodowca jest w większości średni lub niewielki. Do dyspozycji narciarzy jest około 20 km tras, obsługiwanych przez 11 wyciągów (9 orczyków i 2 gondole). Trasy na lodowcu Gaisterspitze zdążyły zasłynąć z tego, że przygotowywali się na nich tacy alpejscy mistrzowie, jak Alberto Tomba, Deborah Compagnioni i Marc Girardelli. Zresztą po dziś dzień trenują tu często kadry narodowe wielu krajów.
Narciarze biegowi korzystać mogą na lodowcu z trzech tras (w sumie 12 km szlaków), z czego część przypada na bardzo wymagającą trasę u podnóża Monte Cristallo, na wysokości około 3 400 m n.p.m.

Trzeci z ośrodków narciarskich regionu Ortles to Trafoi/Trafo, nadający się znakomicie na spokojne, rodzinne narty. Wszystkie trzy ośrodki (Trafo, Solda i Passo Stelvio) nie mają niestety ze sobą narciarskiego połączenia. Pomiędzy dolnymi stacjami wyciągów kursuje skibus.

Tutejsze ośrodki gwarantują doskonałe warunki śniegowe i dobre tereny do jazdy freeride'owej. Między innymi z tego powodu chętnie przyjeżdżają tu snowboardziści. Tradycją stał się już - urządzany w Soldzie rokrocznie w pierwszy majowy weekend - Snowboard Festival.
Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020