skionline.pl stacje Włochy Południowy Tyrol wyślij link znajomemu dodaj opinię

Maso Corto / Alpin Arena Senales
Val Senales / Schnalstal

Opis stacji
Val Senales (niem. Schnalstal) to dolina położona u stóp lodowca Hochjoch (3 280 m n.p.m.). Teren narciarski Hochjoch czynny jest praktycznie cały rok, z krótką przerwą w maju i czerwcu. Blisko 9 kilometrów tras na lodowcu obsługiwanych jest przez 6 wyciągów.

Zimą łączna długość tras wynosi 37 km. Z terenu narciarskiego na lodowcu możliwy jest zjazd na sam dół. Najtrudniejszym zjazdem jest czarna trasa o dźwięcznej nazwie Schmugglerrinne, którą zawdzięcza ponoć miejscowym przemytnikom, którzy niegdyś tym właśnie szlakiem przemierzali nielegalnie granicę. Główną miejscowością narciarską regionu jest niewielkie Maso Corto (niem. Kurzas). Niedaleko stąd do stolicy prowincji Bolzano (60 km) i do uzdrowiskowej miejscowości Merano (35 km).

Maso Corto stanowi punkt wypadowy na trasy lodowca Hochjoch. W kilka minut można wyjechać stąd na wysokość 3 200 m n.p.m. Większość tras na Hochjoch jest dość stroma, lecz znajdują się tu i zjazdy odpowiednie dla niezbyt wprawnych narciarzy.
Niewątpliwą atrakcją terenu narciarskiego na lodowcu jest snow park z halfpipe’em oraz oświetlana wieczorami trasa zjazdowa.

Na lodowcu znajdują się również trasy biegowe - dostępne przez cały rok kilkukilometrowe pętle, przygotowywane z myślą o miłośnikach tej dyscypliny sportu. W warunkach zimowych biegać można i w niższych partiach - łącznie wytycza się tu każdej zimy około 17 km tras.

Val Senales to rejon chętnie odwiedzany przez narciarskie rodziny, ceniące sobie spokojną atmosferę tutejszych miejscowości i niewygórowane ceny noclegów.

Poza atrakcjami dla narciarzy i snowboardzistów turyści mają tu możliwość skorzystania z całkiem szerokiej oferty innych sportów (m.in paragliding, piesze wędrówki, pływanie).

Polacy są drugą - po Włochach - nacją najczęściej spędzającą wakacje w Maso Corto. Czekają tu na nas polskie napisy, menu w rodzimym języku (doskonała miejscowa kuchnia), polska rezydentka i instruktorzy mówiący po polsku.

Dużą atrakcją Val Senales jest otwarty w 2001 r. w miejscowości Madonna di Senales Archeo-Parc-Schnals, poświęcony słynnemu "człowiekowi z lodu" - Ötzi, myśliwemu z epoki kamiennej, którego zamarznięte zwłoki znaleziono w 1991 roku na lodowcu Hochjoch.
Booking.com