skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Więcej śniegu w Czarnej Górze

2014.11.06
Więcej śniegu w Czarnej Górze fot. SN Czarna Góra
Więcej śniegu w Czarnej Górze fot. SN Czarna Góra
Każda szanująca się stacja narciarska przed sezonem prezentuje nowości, które czekają narciarzy w czasie nadchodzącej zimy. Nie inaczej jest z sudecką Czarną Górą - jedną z największych i najlepszych polskich stacji narciarskich. W tym roku postawiono tu na zapewnienie narciarzom jak najlepszych warunków na trasach, niezależnie od pogody, inwestując w rozbudowę instalacji naśnieżania. Redakcja skionline.pl postanowiła na własne oczy przekonać się, co ciekawego jeszcze czeka nas w Siennej i jej okolicy.
Czarna Góra należy do tych miejsc na narciarskiej mapie Polski, z których każda docierająca informacja dotycząca rozbudowy infrastruktury, budzi zainteresowanie nie tylko mieszkańców Dolnego Śląska, ale także narciarzy z innych części kraju. Od kilku lat stacja rozbudowuje się stopniowo, zyskując status jednego z najlepszych miejsc na narty nie tylko w Sudetach. Tutejsze trasy, bardzo dobrze przeprowadzone w terenie, wyprofilowane i naśnieżane, a przy tym oferujące piękne widoki na okoliczne góry, należą do największych atutów ośrodka. Także infrastruktura, stopniowo rozbudowywana i modernizowana, osiągnęła już przyzwoity stan - tworzą ją trzy koleje krzesełkowe, siedem orczyków, a łączna długość tras dochodzi do 10 km.

Oczywiście największe zainteresowanie budzi budowa nowych wyciągów. W tym roku co prawda nie powstanie w Czarnej Górze nowe krzesło, ale jego budowę zapowiedziano już na przyszły sezon. - Nowe krzesło, postawione na miejscu wysłużonej kolejki dwuosobowej to dla nas konieczność - rozmawiamy z Bartoszem Haczkiewczem, kierownikiem stacji narciarskiej w Siennej. - Jego budowa jest postanowiona i zatwierdzona, mamy wybrany model - będzie to 6-osobowa wyprzęgana, szybka kanapa słowackiej firmy Tatralift. Mamy pozwolenie na budowę, a montaż kolei rozpocznie się w lipcu przyszłego roku. (Więcej na ten temat możecie przeczytać na skionline.pl tutaj).


- Gdyby nie anomalie pogodowe ubiegłej zimy, być może kolej stałaby już w tym roku - dodaje Haczkiewicz - ale po doświadczeniach z wyjątkowo ciepłą zimą, postanowiliśmy zainwestować przede wszystkim w modernizację instalacji naśnieżania. Nie może tak być, by ośrodek tej wielkości jak nasz, nie był w stanie doprowadzić w ciągu kilku sprzyjających dni, swoich tras do stanu, kiedy można na nie wpuścić narciarzy, będąc spokojnym nie tylko o ich wrażenia z jazdy, ale i bezpieczeństwo.

Dlatego w tym roku stacja zdecydowała się na zakup dwudziestu nowych armatek śnieżnych firmy SuperSnow. Oprócz tego modernizuje instalację przy dolnej kolei 4-osobowej, która może nie jest najpiękniejszym zakątkiem ośrodka, ale bez wątpienia jest wizytówką i miejscem, które narciarze widzą zaraz po przyjeździe. Inwestycja taka więc nie będzie może szczytem marzeń, zwłaszcza stałych bywalców Czarnej Góry, ale na pewno wyjdzie stacji na dobre. Oprócz zaśnieżania, w tym roku przebudowane zostanie pole narciarskie dla najmłodszych - dzięki temu wydzielona strefa z wyciągami taśmowymi stanie się bardziej atrakcyjna dla dzieci. Dodatkową atrakcją będą tu pontony, trampolina, tor saneczkowy i miejsce zabaw.

Nowe armatki w Czarnej Górze fot. SN Czarna Góra
Nowe armatki w Czarnej Górze fot. SN Czarna Góra

Przy dolnej stacji kolei i karczmie trwa jeszcze budowa najnowszej atrakcji Czarnej Góry. Będzie to najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna. Będzie to najdłuższy Alpine-coaster w Polsce, długości 950 metrów, czynny zarówno latem, jak i zimą. Podczas jednego przejazdu do pokonania będą trzy pętle, przejazd przez las i potok, a także 8-metrowy wiadukt.

Nowe rozwiązania przygotowano także w ofercie karty i skipassu w jednym - BlackCard. W tym roku będzie możliwość korzystania z karnetu przez 6 dowolnych dni w sezonie 2014/2015 w trzech ośrodkach narciarskich Ski Regionu Śnieżnik (ośrodek narciarski Czarna Góra, stacja narciarska Kamienica i stacja narciarska Lądek Zdrój). Karnet jest ważny przez 7 godz. dziennie od pierwszego wejścia na dowolnym ośrodku. Istnieje możliwość zmiany ośrodka narciarskiego w trakcie dnia np. bezpłatnym skibusem. BlackCard to również karta rabatowa - uprawnia do rabatu 10% w punktach gastronomicznych, szkołach narciarskich, wypożyczalniach sprzętu zimowego w ośrodkach Ski Regionu Śnieżnik, a także na usługi Uzdrowiska w Lądku Zdroju, basenu w Stroniu Śl. i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

fot. SN Czarna Góra
fot. SN Czarna Góra

- Ski Region Śnieżnik to projekt, który powstał w ubiegłym sezonie, jednak z powodu słabej zimy, jego funkcjonowanie zainaugurujemy w tym roku - tłumaczy Bartosz Haczkiewicz. - W Kamienicy i Lądku wybudowano w ubiegłym sezonie nowe koleje krzesełkowe, jednak z powodu braku śniegu nie było szans na ich udostępnienie narciarzom. Mamy nadzieję, że w tym roku wszystko się uda, będzie funkcjonować prawidłowo, a narciarze będą zadowoleni z nowych możliwości.

Na pytanie o ocenę nowej inwestycji w Zieleńcu (stawia się tam nowoczesną kolej kanapowo-gondolową, szczegóły tutaj), Haczkiewicz nieco zaskakująco odpowiada - takie zmiany nas cieszą, nie traktujemy bowiem tej inwestycji jako bezpośredniej konkurencji, ale raczej jako sposobu na wzmocnienie wizerunku i świadomości wśród narciarzy całego regionu. Na rynku jest miejsce i dla nowoczesnej Czarnej Góry i zmodernizowanego Zieleńca - dodaje ze śmiechem.

Cóż, należy tylko pogratulować nowoczesnego sposobu myślenia i życzyć, by tym razem zima nie pokrzyżowała ambitnych planów, nie tylko w Czarnej Górze.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #sudety #nowe inwestycje #czarna góra #kolej krzesełkowa #tatralift

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com