Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Debata w sprawie prywatyzacji spółki Polskie Koleje Linowe (PKL)


kowalczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o tym?

Przedruk z http://www.andrzejadamczyk.pl/news.php?ItemId=96

"W dniu dzisiejszym, który kończył posiedzenie Sejmu RP posłowie debatowali nad informacją Prezesa Rady Ministrów na temat zamiaru sprzedaży spółki Polskie Koleje Linowe. Informację Rządu przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie infrastruktury Andrzej Massel. Stanowisko Klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawił poseł Andrzej Adamczyk.

Wystąpienie Posła Andrzeja Adamczyka w debacie po udzieleniu Informacji Prezesa Rady Ministrów na temat zamiaru sprzedaży spółki Polskie Koleje Linowe.

Warszawa - Sejm RP, 13 maja 2011 r.

Patrząc z perspektywy Polski XXI wieku – kraju rozwijającego się - trzeba jednoznacznie stwierdzić, iż niewiele było w naszej pogmatwanej historii państwowych przedsięwzięć komunikacyjnych o znaczeniu epokowym, które w swojej roli i myśli technicznej wyprzedzały swoje czasy. Jednak na pewno do takowych należy zaliczyć Kolej Linową na Kasprowy Wierch, która po dziś dzień jest sztandarowym przykładem działania, jakie może być prowadzone przez państwowe przedsiębiorstwo.

Przed II wojną światową ówczesne Ministerstwo Komunikacji z inicjatywy ministra Aleksandra Bobkowskiego podjęło realizację tego wielkiego dzieła, które rozpoczęto 1 sierpnia 1935 r., a już 26 lutego 1936 r. ruszyła kolej z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Tempo prac było tak ogromne, osiągane przede wszystkim dzięki dobrej organizacji pracy i zatrudnieniu wielkiej liczby ludzi. W szczytowym okresie na budowie pracowało około 1000 osób – nie tylko, rzecz jasna z Zakopanego i Podhala, lecz także z Krakowa i innych terenów Małopolski, a nawet z Wileńszczyzny i Polesia. Pierwszy srebrny wagonik dojechał na Kasprowy Wierch w niedzielę, 15 marca 1936 r. po 227 dniach budowy, co stanowiło ówczesny rekord świata. Liczba chętnych do korzystania z tego udogodnienia przekroczyła najśmielsze oczekiwania i to mimo iż cena biletu wynosiła niemało, bo 8 przedwojennych złotych. Była ona pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce i pierwszym w całych Tatrach.

Kolej na Kasprowy Wierch okazała się najbardziej rentowną w Europie. Budowa ogółem kosztowała przeszło 3,5 mln złotych. Suma ta zwróciła się z dochodów już do 1939 roku.

Następnie, jako druga w Polsce powstała kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy, zbudowana na zlecenie Ligi Popierania Turystyki i oddana do użytku w grudniu 1937 r.

Zachęcona powodzeniem tej inwestycji, Liga podjęła starania o uzyskanie koncesji na budowę podobnego urządzenia na zakopiańską Gubałówkę. Budowę rozpoczęto w lipcu, a zakończono 20 grudnia 1938 r., po zaledwie 168 dniach budowy.

Te wielkie wyzwania realizowali w Polsce międzywojennej ludzie odważni, o wielkim sercu, a przede wszystkim wyobraźni, pełni marzeń o silnej Rzeczypospolitej, inspirowani między innymi wielkimi inwestycjami Gdyni czy też COP-u. Cechowało ich wszystko to, czego niestety brakuje obecnemu rządowi z Premierem Tuskiem na czele.

Szanowni Państwo,

Po drugiej wojnie światowej, w 1962 r. powstała kolej z krzesełkami jednoosobowymi w Kotle Gąsienicowym, w 1969 - kolej z krzesełkami dwuosobowymi w Kotle Goryczkowym (obydwie na stokach Kasprowego Wierchu). W 1977 zaś ruszyła podobna kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch w Kościelisku koło Zakopanego.

Wymienione powyżej koleje i wyciągi połączono w jedno przedsiębiorstwo - Polskie Koleje Linowe.

Obecnie, w skład firmy Polskie Koleje Linowe Spółka Akcyjna wchodzą także: Kolej linowo-terenowa na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim, oraz Kolej linowa na Mosorny Groń w Zawoi.

Przez ponad 70 lat tylko kolej linowa na Kasprowy Wierch przewiozła ponad 38 milionów pasażerów. Wśród milionów osób, które w ciągu tych 70 lat wjechały koleją na Kasprowy, jest także Ojciec Święty Jan Paweł II, który jako papież odbył tę podróż 6 czerwca 1997 rok

W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2007 roku gruntownie zmodernizowano kolej na Kasprowy Wierch. Oficjalnego otwarcia, kolejki linowej po jej całkowitej przebudowie, dokonał 18 stycznia 2008 r. Pan Prezydent, profesor Lech Kaczyński.

Szanowni Państwo,

Przed kilkoma miesiącami PKP ogłosiło zamiar sprzedaży spółki Polskie Koleje Linowe. Jak donosi prasa, na sprzedaż wyraził zgodę minister skarbu Państwa.

Wystawienie na sprzedaż przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u:

- Kolei linowej na Kasprowy Wierch,

- Kolei linowej na Halę Gąsienicową,

- Kolei linowej na Halę Goryczkową,

- Kolei linowo-terenowej na Gubałówkę w Zakopanem,

- Kolei linowo-terenowej na Górę Parkową w Krynicy,

- Kolei linowo-terenowej na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim,

- Kolei linowej na Butorowy Wierch w Kościelisku,

- Kolei linowej na Mosorny Groń w Zawoi

to dla wielkiego biznesu niepowtarzalna okazja unikatowego zakupu na skalę europejską.

Dla Polski okaże się to niebywałym skandalem.

Sama historia budowy kolejki do dziś pozostaje symbolem modernizacji, skuteczności, zaradności finansowej oraz wizjonerstwa Polski i Polaków dwudziestolecia międzywojennego. Opisy i relacje z tej inwestycji z lat 30. dowodzą świadomości jej znaczenia dla Polski oraz technologicznego jej rozmachu.

Te dane i całe społeczne tło – w kontekście interesów społecznych i lokalnych - obiektów administrowanych przez PKL powodują, iż chęć sprzedaży spółki jest niczym innym jak pozbywaniem się narodowego dziedzictwa wyrażonego myślą techniczną i symboliką, jaka przyświeca linowym kolejom.

Czy zatem można godzić się na sprzedaż perły polskiej sztuki architektury użytkowej, budowanej nadludzkim wysiłkiem dla pożytku publicznego?

Wymienione kilka chwil wcześniej składniki majątku PKL nie są składnikami zwykłego biznesu Premierze Tusk, to własność szczególna nas wszystkich. Wszystkich Polaków. Wszyscy rządzący, a Premier rządu w szczególności powinien strzec dziedzictwa kulturowego, podkreślać stale jego znaczenie, właściwie nim zarządzać, a nie stawać się jego sprzedawcą – przedstawicielem handlowym. Wszystko, co się wokół tego dzieje, to przecież nienormalny proces prywatyzacji.

Prywatyzacja kolei na Kasprowy byłaby zatem pierwszą w Polsce sprzedażą obiektu dziedzictwa narodowego i otwarłaby ryzykowną drogę do prywatyzowania innych dóbr publicznych, historycznych, jak i przyrodniczych.

A może Premier Tusk zechce sprzedać Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Smoczą Jamę, wydzierżawić na kilkadziesiąt lat półwyspu helskiego, np. Szwedom, a zakon w Malborku zakonowi Rycerzy Najświętszej Maryi Panny, istniejącemu do dzisiaj w Austrii.

PKL ma doskonałe wyniki, w 2007 roku wypracowało 7 794 348zł, zaś w 2009 roku 9 665 269 złotych zysku. To czysty dochód dla państwa. Do tej firmy nie dopłacamy, wręcz odwrotnie.

Panie i Panowie Posłowie

1. Od momentu przekształcenia Polskich Kolei Linowych w spółkę z O.o. (1 czerwca 2000r.), a następnie w spółkę akcyjną (1 września 2008r.), zmodernizowane zostały wszystkie najważniejsze jednostki, a ukoronowaniem tego procesu była największa pod względem wartościowym inwestycja – Modernizacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch.

2. Wszystkie inwestycje realizowane były ze środków własnych Spółki oraz dwukrotnie przy udziale kredytu bankowego, przy czym na dzień dzisiejszy do spłaty pozostaje jeszcze tylko kredyt zaciągnięty na modernizację Kolei Linowej Kasprowy Wierch. (zaciągnięty 14 grudnia 2005r w kwocie 55 mln złotych – pozostało do spłaty na 31.12.2010 - 36,6 mln złotych)

3. Wskaźnik ogólnego zadłużenia systematycznie spada i wynosi obecnie zaledwie 31% (na koniec 2009r. wynosił 35%).

4. W 2010r. zakupiono od Syndyka masy upadłości Ośrodek Turystyczno Narciarski Mosorny Groń w Zawoi za kwotę 10,1 mln złotych pochodzącą ze środków własnych PKL S.A. Zrealizowano ponadto szeroki program inwestycyjny, który będzie kontynuowany w kolejnych latach.

5. Ogółem nakłady inwestycyjne PKL S.A. w 2010r. wyniosły 19,1 mln złotych, przy czym nie zaciągnięto na ten cel żadnych nowych kredytów bankowych

6. W związku z dobrym wynikiem finansowym w połączeniu ze spadającymi wskaźnikami zadłużenia nie ma żadnego problemu z pozyskaniem finansowania na dalsze inwestycje.

7. Przychody PKL w rekordowym 2009r. przekroczyły 51 mln złotych, a za rok 2010, pomimo bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych przekroczyły 45,5 mln złotych

8. Zysk w 2009r. wyniósł 9,6 mln złotych, a za rok 2010 ponad 5 mln złotych.

9. Pomimo złych warunków atmosferycznych w 2010r. rentowność sprzedaży liczona wg. GUS (wynik ze sprzedaży x 100 / przychody ze sprzedaży) wyniosła 17 %. Rekordową wartość osiągnęła w 2009r. -26%

Dlaczego więc sprzedawać coś, co ma wartość i historyczną, i ekonomiczną zarazem?

To nie jedyne pytania. Pojawiają się następne:

1. Dlaczego porzucana jest już przedwojenna idea podmiotu będącego własnością społeczeństwa polskiego i promującego walory kraju na skalę międzynarodową?

2. Dlaczego sprzedawany jest podmiot, którego rentowność sprzedaży(GUS) za lata 2007-2009 wynosił 23-25%?

3. Dlaczego prasa pisze o inwestorach prywatnych skoro najczytelniejszą wersją prywatyzacji jest giełda?

Do czego prowadzi prywatyzacja??

Do Zaniepokojenia gmin co do strategii i losów podmiotu o kluczowym znaczeniu dla ich funkcjonowania w branży turystycznej.

Do Rosnących roszczeń właścicieli terenów narciarskich.

Premier i jego Rząd sprzedał Stocznię Gdynia. Niby rząd ją ratował. I wiemy z jakim skutkiem. Tragicznym i opłakanym.

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że aktywność Premiera i Ministra infrastruktury powinna być skierowana na wzmocnienie finansowe spółek kolejowych, ich rozwój i realizację przez nich inwestycji, które je unowocześnią i uczynią konkurencyjnymi.

Szanowni Państwo

PKL i pośrednio biznes turystyczny na podhalu można jeszcze uratować, a szkodliwe plany sprzedaży powstrzymać. Wszystko jest jeszcze otwarte, To ostatnia chwila, by móc się przeciwstawić tej sprzedaży.

Mamy nadzieję, że ludzie kultury, intelektualiści oraz wszyscy, którzy mają poczucie wagi problemu, zaapelują do Donalda Tuska o zaniechanie tego zgubnego pomysłu dla Polski, dla górali i całego rodzimego biznesu turystycznego.

Liczymy, że media będą pośrednikiem w tej sprawie. Wspólnie osiągniemy sukces.

Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości z dezaprobatą odnosi się do przedstawionej na dzisiejszym posiedzeniu informacji premiera na temat planów pozbycia się państwowej spółki PKL, poprzez sprzedaż na zasadzie : kto da więcej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...