Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?


Excalibur

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie jest wasze zdanie (z doswiadczenia) w sprawie jak w temacie ?

Moja narta (164cm) ma 12,5m promień i dość mocne taliowanie 125-74-109.

Czy do jazdy długim (no własnie ile to metrów ten długi ?) promieniem nie będzie zbyt niestabilna ?

Mogę zmienić na nieco dłuższą (171cm) gdzie promień wzrośnie o 1m ... czy to coś zmieni ?

Po pierwsze to każdy co innego pisze o małym, średnim i długim promieniu skrętu.

Po drugie nie mam doświadczenia na tak małym promieniu w takim talowaniu. Dotychczas jeżdziłem na r=14-15m i znacznie łagodniejszym taliowaniu. Jazda raczej rekreacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?

Tak zgrubnie to bym powiedzial ze taliowanie narty do 14 m krotki skret "slalomowy" 15-18 m sredni i powyzej 18m dlugi gigantowy.

Mozna jednak pojechac na narcie o promieniu 14m skretem dlugim a na narcie 17m skretem krotkim itd; to wszystko zalezy od pozostalych wlasciwosci nart a przede wszystkim ich sztywnosci podluznej i dlugosci. Jednak zakup nart o malym promieniu do jazdy dlugim skretem nie jest dobrym pomyslem.

Odpowiadajac bezposrednio na Twoje pytanie: czy do jazdy dlugim skretem narta 164/12.5m bedzie stabilna - mysle ze ona bedzie stabilna przy malych predkosciach (pewnie zalezy tez od konkretnego modelu) ale przy wiekszych predkosciach stabilna juz nie bedzie. To zalezy rowniez od tego ile wazysz.

Druga czesc pytania: jak wezmiesz dluzsza czy to cos zmieni. Wydaje mi sie ze nie tedy droga; wyglada to troche tak jakbys koniecznie chcial kupic slalomke ale jezdzic dlugm skretem. Jezeli kreci Cie dlugi skret i jezdzisz dobrze i dynamicznie kup sobie "sklepowa" gigantke, dobierz dlugosc optymalnie do swojej masy i bedziesz mial sportowa, stabilna, szybka narte do dlugiego i sredniego skretu.

Ja waze srednio ;) ok 77kg i dla mnie stabilna narta na wieksze predkosci to conajmniej 175cm.

Nie wiem czy wyjasnilem cos ale pewnie beda i inne komentsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?

Nie zmienialbym narty na dluzsza. Na za dlugiej narcie taliowanej zle sie jezdzi.

Jesli chcesz mniej narte do dlugiego skretu to powinienes wybrac dluzsza, ale i mniej taliowana

Taliowanie zreszta to nie wszystko. O skretnosci narty decyduje tez charakterystyka jej wygiecia, twardosc etc.

Promien 12,5m to nie jest znow tak malo-narysuj sobie kolo o takim promieniu i zobacz ze to calkiem szeroki skret. Dodatkowo narta jedzie tak docisnieta pod katem 45 stopni. Przy mniejszym zakrawedziowaniu promien bedzie wiekszy.

Jesli szukasz czegos do szybkiej jazdy w dol stoku gigantowym skretem to na pewno dluzsza narta i o wiekszym taliowaniu bedzie lepsza

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?

Ważę 88-90 kg. :-) to zależy czy rano czy wieczorem.:-))

Właściwie to nie mam preferencji w rodzaju jazdy. Zjazdy z większymi prędkościami (aczkolwiek czasem lubię) nie za często mi się zdarzają. Raczej lubię "pozawijać" sobie tak właśnie jakieś 14-16 m (promień). Ponieważ panuje opinia (nie wiem czy słuszna) że mocniejsze taliowanie i mniejszy promień utrudnia jazdę mieszaną (carvingowo-klasycznie) dlatego powstała moja wątpliwość. Poprostu nie chciałbym ograniczyć sobie jazdy tylko do jednego stylu.

W/g mojej opinii to klasycznie można jeździ na każdej nawet najbardziej taliowanej narcie.

Właśnie sobie wyobraziłem jak wygląda promień 12,5 i wyszło mi że na pełny skręt potrzebuję tyle ile ma szerokości moja działka :-) a to całkiem sporo. Chyba zostanę przy tym co mam, szczególnie że nie jeżdżę bardzo agresywnie (łagodny facet jestem :-)).

Swoją drogą proszę o jak najwięcej opinii w tej sprawie. Nigdy nie za wiele wiedzy od innych. Weryfikacja w praktyce już w niedzielę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?

Sam tylko promień nie wiele Ci powie o zachowaniu sie narty.

Narysuj sobie dwa okręgi oddalone od siebie o X, gdzie x jest najwęższym miejscem narty. To miejce najwęższe nazwijmy środkiem geometrycznym.

Możesz teraz zaznaczyć początek i koniec narty.

Zauważyć można, że szerokość przodu i tułu będzie się zmienaiła w zależności od położenia "środka narty" względem środka "geometrycznego".

Narta swój "środek" ma przesunięty do tyłu.

W zależności od techniki jazdy ( dociążania przodów-środka-tyłu) stabilność narty będzie się zmieniała.

Przy węższym tyle i jeździe na tyłach jazda długim skrętem będzie tym stabilniejsza im węższy będzie tył.

Skrętność narty przy jeździe na przodach będzie tym większa im szerszy będzie przód.

O ile stabilność w długim skręcie jest zawsze potrzebna, o tyle zbytnia agresywność na przodzie może być przeszkodą ( wspominane przez Bobica Fisherki, które okazały się kontuzjogenne dla niespodziewających sie takich właściwości).

Tak więc nie można oczekiwać odpowiedzi o stabilność narty podając tylko jej promień.

Oczywiście pozostaje jeszcze całe dopasowanie dynamiczne narty do narciarza.

Ogólnie wybór narty crossowej ( 74 mm pod butem) do preferowanej jazdy klasykiem to chyba nienajszczęśliwszy wybór... ale mobilizujący ( być może ) do jazdy na krawędziach - podobnie jak mały promień. Jeżeli to celowe to oki.

Przy tej wadze jeżeli jeździsz słabo to wg mnie długość dobra.

Jeżeli klasycznie potrafiłeś bez problemu jeździć na przodach to zdecydowanie za krótkie... ale to tylko moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?

kilka slow komentarza do stwierdzenia ze: "klasycznie można jeździ na każdej nawet najbardziej taliowanej narcie" nowoczesne slalomki tego bardzo nie lubia, jezeli masz krawedz dobrze zrobiona na calej dlugosci bez zatepiania (czego normalnie w slalomkach sie nie robi) to przy probie zeslizgu tylami zaczynaja haratac bardzo nieprzyjemnie - przynajmniej tak jest w moich starych Omeglassach i Rossignolach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki promiń do średniego i długiego skrętu ?

Jeżdżę na fisch WC RC dł 180cm pr 17m. Nie są tak radykalnie taliowane jak Twoje i może dlatego wydają mi się w miarę uniwersalne. Można nimi pojechać długi, średni a nawet krótki skręt. Jazda na krawędziach wymaga jednak sporej "pary" w nogach, zresztą chyba na większości tego typu nartach. W ześlizgu na twardym stoku też lubią jak to pisze Jarek haratać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...