Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Po co narta jest twarda cd...


jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Moje obserwacje byly zawsze takie ze narta serwisowa jest mieksza od modelu sklepowego, szczegolnie jest to widoczne w grupie nart gigantowych. W jednym z postow Japonski to potwierdza. Jezeli dodatkowo zauwazymy ze narty serwisowe maja wieksze promienie niz narty sklepowe to oznacza ze przy poruszaniu sie tym samym promieniem narta serwisowa musi byc bardziej wygieta. Jednoczesnie w obu nartach obciazenie krawedzi bedzie jednakowe i rowne sztywnosci X wygiecie narty.

Nie wiem czy tak jest na pewno ale sadze ze latwiej jest wyprodukowac narte sztywna podluznie i jednoczesnie poprzecznie (na skrecanie) niz narte mniej sztywna na dlugosci natomiast o tej samej sztywnosci poprzecznej. Wynikaloby z tego ze narta serwisowa musi miec bardziej zaawansowana konstrukcja zeby to osiagnac i jest drozsza w produkcji.

Moim zdaniem narty miekkie, sa latwiejsze w prowadzeniu i wymagaja mniej sily.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

Narta serwisowa jest sztywniejsza poprzecznie od sklepowki i rzeczywiscie bardziej elastyczna wzdluznie.

U wiekszosci producentow odpowiada za to sandwichowa komstrukcja- stara i znana od lat.

Sztywnosci mamy wiec dwie:

Poprzeczna- odpowiada za trzymanie w skrecie

Wzdluzna- odpowiada za sile jaka jest potrzebna do wygiecia narty. Narta twardsza poprzecznie moze trzymac gorzej na twardym niz miekka (przy podobnej twardosci poprzecznej). Bedzie dzialo sie tak wtedy, gdy zostanie nie docisnieta wlasnie dlatego, ze jest za twarda w stosunku do wagi, umiejetnosci, czy predkosci z jaka ktos jej uzywa.

Co do tej latwosci i sily to juz bym uwazal. Narta serwisowa sie mocniej wygina, ale tez oddaje ta energie z wygiecia lepiej niz sklepowa. Nasuwa mi sie analogia do luku- zeby strzala leciala szybko luk wcale nie musi byc sztywny. Wrecz przeciwnie -powinien sie mocno wygiac i szybko sie rozprostowywac.

Dodatkowo taka elastycznosc narty robi ja bardziej precyzyjna-latwiej zmienia sie promien skretu poprzez rozny stopien zakrawedziowania i docisniecia narty.

co do sztywnosci wzdluznej narty serwisowej- przwdziwe robione sa pod konkretnego zawodnika uwzgledniajac jego wage, preferencje, sile i klase.

Jakbys mial reka wygiac narte Bode Millera to podejrzewam, ze nie powiedzialbys, ze sa sa mieksze od sklepowki;)

Takie standardowe narty typu race department na ogol rzeczywiscie da sie mocniej ugiac niz topowe sklepowe (jednak zwrocona energia przez narte bedzie tez wieksza)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

Moim zdaniem narty miekkie, sa latwiejsze w prowadzeniu i wymagaja mniej sily.

Na "stojąco" - tak, dynamicznie - nie.

Sztywniejsza wzdłużnie narta pozwala Ci się podeprzeć i łapać równowagę w sytuacjach krytycznych ( tu oczywiście mowa o jeździe z większą dynamiką niż wymaga pług ;) )

Układ sztywności wzdłużnej jest więc taki:

Dla początkujących - nart miękkie

Im bardziej rosną umiejętnosci tym narta powinna być sztywniejsza.

Po osiągnięciu dużej pewności jazdy narta ponownie staje się bardziej miękka.

Na to wszystko nakłada się sztywność poprzeczna.

Tu sprawa prosta - narty powinny być coraz bardziej sztywne - proporcjonalnie do umiejętności .

By nie zmieniać nart co chwilę (z powodu różnych wymagań co do sztywności poprzecznej), a wygodnie się jeździło można podeprzeć się "podnoszeniem" krawędzi.

Ważnym parametrem jest również tłumienność drgań i sprężystość narty zapewniająca odpowiedni docisk na całej długości krawędzi.

To parametry jakości narty - są przeważnie zbieżne z ceną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

Napisalem tak: "Moim zdaniem narty miekkie, sa latwiejsze w prowadzeniu i wymagaja mniej sily" ale nie bede tego bronil, po przemysleniu i waszych postach zamieniam to na inne stwierdzenie: na miekkiej (w rozumieniu bardziej eleastycznej) narcie lepiej mi sie jezdzi, musi byc oczywiscie odpowiednio sztywna poprzecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

to ja może wtrące trzy grosze...

umiesz jezdzić -docenisz twardą nartę...

jesli założysz twardą nartę a jeździ Ci się źle - nie umiesz jeździć...

technika... technika... technika...

ostatnio namówiłem ojca na założenie GS9...

jeżdzi 40 lat... naa prostych nartach... i zwykle miękkich...

po jednym dniu stwierdził że musi kupic takie, bo jazda jest dużo prostsza...

nawet krawędzi używał...

ot co robi 'stara' szkoła...

pozdr

siwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

Cześć Paweł :)

Nadal Bielsko-Kraków ? ;)

Co do tego określenia to powiedziałbym tak rozwijając nieco temat :

Narta twarda pozwala na "podpieranie się". Im będzie twardsza, tym mniej będzie reagowała na nieprzewidziane dociążenia przodów lub tyłów.

Będzie więc stabilniejsza.

Im lepiej jeździmy, tym mniej takich niechcianych dociążeń będzie występowało, więc ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych/niekontrolowanych reakcji narty jest mniejsze.

Utrzymując sztywność poprzeczną nie zmienia się siła trzymania na twardym.

Mając odpowiednie umiejetności, można więc jeździć na narcie bardziej miękkiej wzdłużnie, co umożliwi większe jej wygięcie będziemy mieli większy wpływ na promień skrętu.

Cały ten wywód dotyczy umiejętności narciarza i dopasowania do niego narty.

Musimy pamiętać, że są różne rodzaje nart i np przy nartach zjazdowych gdzie zmiana promienia skrętu nie jest tak ważna trochę inaczej będzie się to układało niż w nartach slalomowych.

Ta więc raczej odnosi się do nart używanych jako "uniwersalne" - wszystko jedno czy będzie to narta all, slalomka czy "gigantka" .

Precyzyjne dobory są trudne do opisania. Mogą przecież występować twardsze tyły, twardsze przody a dobór moze zależeć od stylu jazdy i preferencji zawodnika.

Tak więc dopasowaniem zawodniczym bym się nie zajmował - profii wiedzą jak dopasować - mają na czym próbować/ekseprymentować.

Tak to wyglada wg mnie - jak powiedziałem - w pewnym uproszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

hehe Heli, zazdroscisz co? Mysle ze powinienes swoje "filizoficzne" gdybania o nartkach poprzec jakas zaawansowana analiza matematyczna przy uzyciu Metody Elementow Skonczonych, zrobic jakies obliczenia korzystajac z kombajnow MESowskich takich jak ABAQUS, ANSYS lub co najmniej ALGOR i opublikowac rezultaty swojego dochodzenia w jakims pisemku naukowym. Doktorat murowany, hehe, poki co ten kto umie jezdzic doceni twarda nartke i nie bedzie juz chcial jezdzic na miekkich bo i po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

Nie bardzo rozumiem czego mam zazdrościć ? :)

Chyba niedokładnie przeczytałeś - widać jeszcze jesteś na etapie potrzeby nart coraz twardzszych.

Zapytaj producentów dlaczego narty zawodnicze są bardziej miękkie od topwych-sklepowych przy założeniu jednakowej dynamiki zawodnika - nie ja wymyśliłem taki układ, ale wydaje mi sie, że jest słuszny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

WC SL jest o niebo lepsza i twardsza od WC SC dlatego trzyma lepiej na lodzie i mozna miec do niej wieksze zaufanie. Dla mnie to jest wlasnie wyznacznik dobrej nartki. Nie wiem jak reszta serwisowek sie sprawuje ale podejrzewam ze podobnie, na razie nie jezdzilem na lepszej nartce. Ok, mam swoje zdanie i niechce mi sie juz dyskutowac, pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co narta jest twarda cd...

Witaj,

teraz zaciazylem bardziej w strone Krakowa, a tak w sumie to widze, ze jeszcze stary nick kojarzysz - sam juz zapomnialem, ze mialem taki...

W merytoryke wchodzil teraz nie bede bo i pora pozna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...