Alexis Pinturault i Marcel Hirscher najszybsi w Kranjskiej Gorze

2016.03.07
Marcel Hirscher fot. GEPA/Atomic
Kliknij, aby powiększyć.
W miniony weekend alpejczycy walczyli o kolejne punkty do klasyfikacji Pucharu Świata. Tym razem zawody rozegrano w Kranjskiej Gorze - w piątkowym gigancie najszybszy był Alexis Pinturault, natomiast sobotniego giganta i niedzielny slalom wygrał Marcel Hirscher, zapewniając sobie jednocześnie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Alexis Pinturault triumfuje w piątkowym gigancie

Po pierwszym przejeździe piątkowego konkursu na prowadzeniu znajdował się Alexis Pinturault z Francji, zwycięzca ostatnich czterech gigantów. Za nim ze stratą 0,34s plasował się reprezentant Austrii, Philipp Schörghofer, a trzecią pozycję zajmował Niemiec, Felix Neureuther (+0,51s). W drugiej części rywalizacji Pinturault powiększył swoją przewagę nad Schörghoferem do 0,47s i pewnie wygrał zawody. Awans z siódmej na trzecią lokatę wywalczył Marcel Hirscher. Adam Chrapek zajął 61 miejsce.

Marcel Hirscher najszybszy w sobotnich zawodach

Dzień później zawodnicy startowali na dłuższej trasie, w trudniejszych warunkach. Po pierwszym etapie liderem był Marcel Hirscher. Drugi czas uzyskał triumfator piątkowego giganta, Alexis Pinturault (+0,41s), a za Francuzem znalazł się Felix Neureuther (+0,65s). Ostatecznie wygrał Hirscher przed Pinturaultem (+0,53s) i piątym po pierwszym przejeździe Henrikiem Kristoffersenem z Norwegii (+1,59s). Adam Chrapek nie zdołał ukończyć pierwszego przejazdu.

Piąta Kryształowa Kula z rzędu dla Hirschera

Dzięki wygranej Marcel Hirscher zapewnił sobie już po raz piąty z rzędu Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu Świata. Do tej pory sztuka ta nie udała się jeszcze nikomu. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku Marc Girardelli z Luksemburga pięciokrotnie wygrywał Puchar Świata, jednak nie w ciągu pięciu kolejnych sezonów. Hirscher zdobył również Małą Kryształową Kulę w klasyfikacji slalomu giganta.

Marcel Hirscher bezkonkurencyjny również w slalomie

Ostatni konkurs tego sezonu w Słowenii rozegrano w niedzielę. Po pierwszym przejeździe trasy slalomu na prowadzeniu znalazł się Marcel Hirscher. Za nim, ze stratą 0,75s uplasował się reprezentant Francji, Julien Lizeroux, a trzeci czas uzyskał Fritz Dopfer z Niemiec (+0,79s). Walczący o zwycięstwo w łącznej klasyfikacji slalomu Henrik Kristoffersen zajmował szóstą lokatę. W drugiej próbie Hirscher obronił pozycję lidera. Na drugie miejsce awansował Kristoffersen (+0,81s), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Stefano Gross z Włoch. Adam Chrapek nie ukończył pierwszego przejazdu.

Mała Kryształowa Kula dla Henrika Kristoffersena

Dzięki drugiej lokacie Norweg w klasyfikacji slalomu wypracował przewagę 111 punktów nad Hirscherem, zapewniając sobie tym samym Małą Kryształową Kulę w slalomie. Kolejne zawody z cyklu Alpejskiego Pucharu Świata odbędą się w dniach 12-13 marca w norweskiej miejscowości Kvitfjell.