Dominacja Polaków w 65. Turnieju Czterech Skoczni

2017.01.09
Dominacja Polaków w 65. Turnieju Czterech Skoczni fot. Fischer
Kliknij, aby powiększyć.
To był wyjątkowo udany Turniej Czterech Skoczni dla naszych reprezentantów - Kamil Stoch w pięknym stylu zwyciężył w łącznej klasyfikacji, drugie miejsce zajął Piotr Żyła, a czwarte Maciej Kot. W pierwszej dwudziestce znaleźli się również Dawid Kubacki i Stefan Hula. Polacy umacniają się na prowadzeniu w Pucharze Narodów i zajmują aż trzy lokaty w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata.
Prestiżowy Turniej rozgrywany jest co roku na przełomie grudnia i stycznia na dwóch skoczniach w Niemczech - w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen oraz dwóch w Austrii - w Innsbrucku i Bischofshofen. Zawodnicy w pierwszej serii skoków dobierani są w pary na podstawie wyników serii kwalifikacyjnej, do drugiej części konkursu przechodzi zwycięzca z każdej dwójki oraz pięciu najlepszych skoczków spośród 25 przegranych. Jak dotąd jedynym polskim triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni był Adam Małysz.

Oberstdorf - pięciu Polaków w pierwszej dwudziestce

W pierwszym konkursie w Oberstdorfie najlepszy okazał się Stefan Kraft z Austrii. Za nim, ze stratą niecałych trzech punktów, znalazł się Kamil Stoch, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny Austriak - Michael Hayboeck. Polacy spisali się rewelacyjnie - Piotr żyła był 7, Maciej Kot 12, Dawid Kubacki 16 i Stefan Hula 18. Główny rywal Stocha w Turnieju - Norweg Daniel Andre Tande - uplasował się tego dnia na czwartej pozycji.

Garmisch-Partenkirchen - Stoch liderem TCS

Noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen przyniósł zwycięstwo Danielowi Andre Tande. Drugie miejsce Kamila Stocha przy trzeciej lokacie Stefana Krafta zapewniło Polakowi prowadzenie w klasyfikacji Turnieju. Pozostali reprezentanci Polski pokazali równą, bardzo dobrą formę - Piotr Żyła był 6, Maciej Kot 7, Stefan Hula 16, a Dawid Kubacki 20.

Innsbruck - świetny skok Stocha w trudnych warunkach

Trzeci etap Turnieju Czterech Skoczni miał miejsce w Innsbrucku. W serii próbnej Kamil Stoch uzyskał najlepszy wynik, jednak w trudnych warunkach nie ustał swojego skoku i do dalszej rywalizacji przystąpił z obolałym obojczykiem. Loteryjny jednoseryjny konkurs wygrał Daniel Andre Tande przed kolegą z reprezentacji - Robertem Johanssonem i Rosjaninem Jewgienijem Klimowem. Tuż za podium wylądował Kamil Stoch, Maciej Kot był 6, Piotr Żyła 7, Dawid Kubacki 17, a Jan Ziobro 23.

Bischofshofen - triumf Kamila w TCS

W ostatnim konkursie w Bischofshofen Kamil Stoch zajmował drugą lokatę na półmetku rywalizacji. Mimo silnego wiatru w plecy osiągnął 134,5m i miał 2,8 punktu przewagi nad Danielem Andre Tande. W drugiej serii Polak oddał bardzo dobry skok, który przy zepsutej próbie Norwega zapewnił mu zwycięstwo w Turnieju. Na skoczni imienia Paula Ausserleitnera za Stochem uplasowali się Michael Hayboeck i Piotr Żyła. Maciej Kot był 5, Dawid Kubacki 18, Jan Ziobro 22, a Stefan Hula 24.

Rewelacyjna forma Polaków w całym Turnieju

Zwycięzcą 65 Turnieju Czterech Skoczni został Kamil Stoch. Polak jest piątym w historii skoczkiem, który triumfował we wszystkich czterech ważnych imprezach sportowych - w Pucharze Świata, w Mistrzostwach Świata, w Igrzyskach Olimpijskich i w Turnieju Czterech Skoczni. Po raz pierwszy na podium TCS stanęło dwóch polskich reprezentantów - równo skaczący Piotr Żyła (miejsca 7,6,7 i 3) niespodziewanie znalazł się w klasyfikacji Turnieju tuż za Kamilem Stochem. Trzecie miejsce przypadło w udziale jednemu z głównych faworytów - Norwegowi Danielowi Andre Tande. Maciej Kot był ostatecznie 4, Dawid Kubacki 15, a Stefan Hula 20. Podsumowując, reprezentanci Polski, trenujący pod okiem Stefana Horngachera, spisali się rewelacyjnie, co pozwala liczyć na wspaniałą rywalizację Biało-Czerwonych w zbliżających się konkursach w Wiśle i Zakopanem (14-22 stycznia).