skionline.plsport wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Head - to był bardzo dobry sezon!

2009.03.23
Alpejki i alpejczycy z teamu Heada mają powody do zadowolenia. W sezonie 08/09 zdobyli trzy kryształowe kule, wywalczyli dwa tytuły mistrzów świata i wielokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium Alpejskiego Pucharu Świata.
Największe sukcesy sezonu to dwa mistrzowskie tytuły dla Didier Cuche’a w super gigancie i Marii Riesch w slalomie. Wielkim osiągnięciem są również trzy Małe Kryształowe Kule, które na koniec sezonu odebrali Maria Riesch za wygraną w klasyfikacji slalomu, Anja Paerson za zwycięstwo w super kombinacji oraz Didier Cuche za triumf w gigancie.

Cuche po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najszybszych alpejczyków świata. W minionym sezonie o Szwajcarze było głośno nie tylko podczas Alpejskich Mistrzostwach Świata w Val d’Isère, na których zdobył dwa medale w tym złoto w super gigancie; Cuche odnosił także spektakularne sukcesy w Alpejskim Pucharze Świata zdobywając Małą Kryształową Kulę w klasyfikacji giganta. W sezonie 08/09 we wspomnianej konkurencji Szwajcar raz odniósł zwycięstwo, a 3-krotnie plasował się na 2. lub 3. miejscu. Specjalizujący się głównie w konkurencjach szybkościowych alpejczyk wielokrotnie stawał też na podium pucharu świata po zjazdach i super gigantach.

Didier Cuche fot. Head

Doskonałe wyniki osiągał w super gigancie również Hermann Maier. Początkiem sezonu "Herminator" wygrał zawody w Lake Louise, odnosząc tym samym 54. zwycięstwo w Pucharze Świata; w Beaver Creek stanął na niższym stopniu podium. Aż do ostatnich zawodów sezonu Maier pozostawał jednym z głównych pretendentów do Małej Kryształowej Kuli.

Hermann Maier fot. Head

Bode Miller zdecydowanie poprawił swe wyniki w slalomie. Początkiem sezonu Amerykanin zajął 2. miejsce w slalomie rozegranym w fińskim Levi. W następnych zawodach wywalczył dwa kolejne miejsca na podium, w tym w zjeździe podczas kultowych zawodów w Wengen. Zeszłoroczny zwycięzca Alpejskiego Pucharu Świata zmagał się jednak w tym sezonie z uciążliwą kontuzją wiązadeł, która wykluczyła go z pucharowej rywalizacji po mistrzostwach świata w Val d’Isère.

Bode Miller fot. Head

W teamie Heada jest w tej chwili wielu specjalistów od konkurencji szybkościowych. Prócz Cuche’a, Maiera i Millera, doskonałe wyniki osiągali Ambrosi Hoffman i Marco Buechel. Wśród największych sukcesów Hoffmana wymienić należy 3. miejsce w super gigancie w Kitzbuehel. Marco Büchel w zjeździe w Beaver Creek zajął 2. miejsce. Warto wspomnieć także Hansa Olssona - młodego zawodnika ze Szwecji, który doskonale radził sobie w konkurencjach szybkościowych. Brat gwiazdy freestyle’u - Jona Olssona stawał na podium zarówno początkiem sezonu w Lake Louise, jak również pod koniec - w Are. Dwa 3. miejsca Olssona wywalczone w pucharze świata rozbudzają nadzieje przed kolejnym sezonem.

Marco Buechel fot. Head

Największe sukcesy w damskim teamie Heada stały się udziałem Marii Riesch. Ta 24-letnia zawodniczka 5-krotnie wygrywała zawody zaliczane do klasyfikacji APŚ - cztery slalomy i jedną super kombinację. Prócz tytułu Mistrzyni Świata w Slalomie, Riesch osiągała doskonałe wyniki w zawodach Pucharu Świata - we wszystkich 9 slalomach, kończyła zawody na czołowych lokatach. Jej najgorszym wynikiem było 6. miejsce w Aspen. Tak więc Maria w pełni zasłużyła na Małą Kryształową Kulę! Z dziesięcioma miejscami na podium i wieloma wynikami plasującymi ją w czołówce, Niemka zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu Świata. W przyszłym roku alpejka z Gapa z pewnością będzie jednym z "czarnych koni" w wyścigu po Wielką Kryształową Kulę.

Marii Riesch fot. Head

Inną zawodniczką Heada, która przywiozła z Are Małą Kryształową Kulę była Anja Paerson. Jeżdżąca w teamie Heada od tego sezonu Anja zwyciężyła w klasyfikacji super kombinacji, jednak w trakcie sezonu wielokrotnie udowadniała, że stać ją na doskonałe wyniki zarówno w konkurencjach technicznych, jak i szybkościowych. Zapowiedzią dobrego sezonu Paerson była wygrana w super kombinacji w grudniu w St. Moritz. Szwedka wygrała także zjazd w Altenmarkt -
Zauchensee.

Anja Paerson fot. Head

Slalom był ulubioną konkurencją naszych zawodniczek w minionym sezonie. Zdobywając 3. miejsce podczas Finałaów w Are, Sarka Zahrobska uplasowała się na 2. miejscu w klasyfikacji slalomu. Warto przypomnieć, iż w 2007 roku Sarka zdobyła złoto na Alpejskich Mistrzostwach Świata; w tym roku w val d’Isere zajęła 2. lokatę, "oddając" złoty medal koleżance z drużyny - Marii Riesch. Ponadto, tej zimy Czeszka po raz pierwszy wygrała zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w Aspen, oraz 2-krotnie stawała na podium.

Sarka Zahrobska fot. Head

Inną gwiazdą sezonu była Elisabeth Görgl. Austriaczka wykazała się dużą konsekwencją, zwłaszcza w gigancie. 3-krotnie kończyła zawody na podium co dało jej 4. miejsce w końcowym rankingu. Należy podkreślić, iż Görgl zdobyła także brązowy medal w super kombinacji podczas Alpejskich Mistrzostwach Świata w Val d’Isère, a w klasyfikacji poszczególnych konkurencji PŚ (zjazd, super gigant super kombinacja) zdobyła miejsca w czołowej dziesiątce.

Mocnym akcentem na koniec sezonu było podium Fanny Chmelar podczas Finałów Pucharu Świata w Are - 23-letnia alpejka stanęła na podium po raz pierwszy w karierze! Inna młoda zawodniczka, Anna Fenniger po zawodach w super gigancie w Cortina d’Ampezzo również po raz pierwszy wywalczyła miejsce na "pudle" PŚ. Na Mistrzostwach Świata w Val d’Isere ta młoda zawodniczka odniosła kolejny sukces zajmując 4. miejsce w super gigancie.

Sezon 2008/2009 był niezwykle pomyślny dla pań z teamu Heada. W rankingu marek FIS, w kategorii damskiej Head uplasował się na pierwszym miejscu. Head odniósł też najwięcej sukcesów w slalomie i super kombinacji.
Ostatni, bardzo udany dla alpejek i alpejczyków z teamu Heada sezon to dobry prognostyk na kolejną zimę, podczas której toczyć się będzie walka o medale olimpijskie.