Lindsey Vonn niepokonana w Altenmarkt-Zauchensee

2016.01.12
Lindsey Vonn fot. Head
Kliknij, aby powiększyć.
W miniony weekend w austriackim Altenmarkt-Zauchensee rozegrano kolejne zawody z cyklu Alpejskiego Pucharu Świata, przeniesione z St. Anton z uwagi na złe warunki śniegowe. W sobotę najlepsze alpejki rywalizowały w zjeździe, natomiast dzień później stanęły na trasie supergiganta. W obydwu konkurencjach najszybsza okazała się Lindsey Vonn.

Lindsey Vonn najszybsza na półmetku rywalizacji

W sobotę po raz pierwszy od 2002 roku trasa pucharowego zjazdu pań została skrócona, a sam konkurs przeprowadzono w dwóch przejazdach. W pierwszym etapie rywalizacji najlepszy czas uzyskała Amerykanka, Lindsey Vonn. Zawodniczka wypracowała sobie dużą przewagę nad Larisą Yurkiw z Kanady (+0,91s) i reprezentantką Liechtensteinu, Tiną Weirather (+0,92s). Przejazdu nie ukończyła uchodząca za jedną z faworytek Szwajcarka Lara Gut. Z trasy wypadła również Norweżka, Lotte Smiseth Sejersted. 24-letnia zawodniczka wskutek poważnego upadku zerwała więzadło krzyżowe w lewym kolanie i musiała przedwcześnie zakończyć sezon.

Pewne zwycięstwo Amerykanki w zjeździe

W drugim przejeździe Vonn ponownie nie dała szans rywalkom i pewnie wygrała zawody. Za nią, ze stratą jednej sekundy ulokowała się Larisa Yurkiw, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Austriaczka, Cornelia Hütter (+1,66s). 31-letnia Amerykanka odniosła 72 pucharowe zwycięstwo w karierze, w tym 36 w zjeździe, czym wyrównała rekord wybitnej austriackiej narciarki, Annemarie Moser-Pröll.

Vonn najlepsza również w supergigancie

Dzień później w Altenmarkt-Zauchensee zawodniczki przystąpiły do rywalizacji w supergigancie. Zgodnie z oczekiwaniami, bezkonkurencyjna okazała się Lindsey Vonn, która wyprzedziła drugą na mecie Larę Gut o 0,70s. Sobotni sukces powtórzyła Cornelia Hütter (+1,25s), zajmując trzecią pozycję. Był to już 73 triumf reprezentantki Stanów Zjednoczonych, prezentującej obecnie wyśmienitą formę. Dzięki drugiemu miejscu, Gut zdołała utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej, jednak przewaga Szwajcarki nad Lindsey Vonn wynosi już tylko 38 punktów.
Najbliższe zawody odbędą się 12 stycznia w austriackim Flachau, gdzie narciarki zagoszczą na dłużej. Z uwagi na brak śniegu w niemieckim Ofterschwang zostaną tam bowiem rozegrane kolejne konkursy.