skionline.plsport wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Pierwsza Polka na Pierra Menta

2006.03.16
Magda Derezińska
Magda Derezińska (Bergson Team) jest pierwszą Polką, która ukończyła Pierra Menta, jedne z najtrudniejszych zawodów w skialpinizmie. Zawody odbyły się w dniach 9 - 12 marca 2006 roku we Francji.
"Święto skialpinizmu" tak mówi się o Pierra Menta. To wyścig gdzie suma podejść wynosi około 10 000 metrów, a długość tras od 80 do 100 kilometrów. W tym roku ze względu na zagrożenie lawinowe organizatorzy zrezygnowali z tras w najwyższych partiach gór.

"W Pierra Menta o zwycięstwo walczą trzy pierwsze drużyny, pozostali chcą po prostu ukończyć ten czterodniowy, morderczy wyścig" - mówi Magda Derezińska. Magda w parze z Piotrem Musiałowskim dotarła do mety w czasie 12:41:21 i tym samym zajęła 117 miejsce.

Zawody są rozgrywane w Alpach Sabaudzkich, nieopodal Albertville. Do francuskiej wioski Areches Beaufort przyjeżdżają najlepsi skialpiniści. W tym roku wystartowało prawie 180 dwuosobowych drużyn z całego świata, w tym około 18 kobiet. Kto decyduje się na udział w zawodach musi być przygotowany na długie, trudne zjazdy, duże przewyższenia czy strome podejścia. Trzeba być niezwykle wytrzymałym i silnym, żeby ukończyć zawody.

Pierra Menta są znane z wyjątkowej atmosfery. Kibice dostają wcześniej listy startowe, głośno krzyczą imiona zawodników, którzy znajdą się w ich polu widzenia. W tym roku starszy pan na harmonijce zachęcał skialpinistów do walki "Dźwięk alpejskich dzwonków pasterskich jeszcze długo będzie brzmiał mi w uszach. To prawdziwe święto" - podsumowuje Magda.