Veronika Velez-Zuzulova wygrywa slalom w Zagrzebiu

2017.01.04
Veronika Velez-Zuzulov
Kliknij, aby powiększyć.
Na trasie wtorkowego slalomu w stolicy Chorwacji najszybsza była Veronika Velez-Zuzulova, która przerwała niesamowitą serię zwycięstw Mikaeli Shiffrin. Tym samym niespodziewanie wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki ze Słowacji i Czech. Polki w Zagrzebiu nie startowały.

Veronika Velez-Zuzulova liderką na półmetku

W tym roku wymagająca trasa "Sljeme" okazała się bardzo trudna. Pierwszego przejazdu nie ukończyło aż 21 zawodniczek, m.in. Wendy Holdener, Mikaela Shiffrin, Nina Loeseth czy Sofia Goggia. Na półmetku rywalizacji prowadzenie objęła Słowaczka Veronika Velez-Zuzulova, wyprzedzając o 0,39s Austriaczkę Bernadettę Schild i o 0,41s Czeszkę Sarkę Strachovą.

Słowacko-czeskie podium

Po drugim przejeździe Zuzulova utrzymała przewagę i odniosła swoje piąte pucharowe zwycięstwo w karierze. Na drugie miejsce z czwartego awansowała jej rodaczka Petra Vlhova (+0,24), która uzyskała najlepszy czas w tej części zawodów, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Sarka Strachova (+0,52s). Co ciekawe, w ostatnich trzech slalomach (w Killington, Sestriere i Semmering) Zuzulova była o włos od wygranej, za każdym razem lepsza okazywała się tylko Mikaela Shiffrin.

Pech Mikaeli Shiffrin

Wielka faworytka - Mikaela Shiffrin - w pierwszym przejeździe nieoczekiwanie wypadła z trasy. Młoda Amerykanka wygrała 12 ostatnich slalomów z rzędu, w których brała udział. W trakcie ubiegłego sezonu 21-latka z uwagi na kontuzję musiała zrobić sobie przerwę, ale po powrocie triumfowała we wszystkich siedmiu konkursach w tej konkurencji. Warto wspomnieć, że Mikaela Shiffrin po raz ostatni nie zdołała ukończyć slalomu w grudniu 2012 roku w Semmering.

W klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu Świata nadal prowadzi Mikaela Shiffrin (798 punktów) przed nieobecną w Zagrzebiu Larą Gut (583 punktów) i Ilką Stuhec (495 punktów). W klasyfikacji slalomowej Amerykanka ma już tylko 10 punktów przewagi nad Veroniką Velez-Zuzulovą. Najbliższe zawody odbędą się w dniach 7-8 stycznia w Mariborze.