Wendy Holdener i Marcel Hirscher wygrywają slalom równoległy w Sztokholmie

2016.02.24
Marcel Hirscher fot. GEPA/Atomic
Kliknij, aby powiększyć.
23 lutego w Sztokholmie rozegrano slalom równoległy, zaliczany do Alpejskiego Pucharu Świata. W finałowej rywalizacji pań Wendy Holdener pokonała Fridę Hansdotter, zapewniając sobie pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze, natomiast wśród alpejczyków najlepszy okazał się Marcel Hirscher, który w ostatecznym starciu wyprzedził Andre Myhrera. Polacy nie startowali.
Slalom równoległy to konkurencja, w której na starcie staje łącznie 16 zawodników, w tym 12 najwyżej klasyfikowanych w slalomie i czterech najlepszych spoza tego grona, zajmujących czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej. Zawody rozgrywane są w parach systemem pucharowym - do kolejnego etapu przechodzi każdorazowo zwycięzca bezpośredniego pojedynku.

Pierwsze pucharowe zwycięstwo Wendy Holdener

Już w pierwszej rundzie Veronika Velez Zuzulova (Słowacja) wyeliminowała Larę Gut (Szwajcaria), a Wendy Holdener (Szwajcaria) okazała się lepsza od Lindsey Vonn (USA). W ćwierćfinałach udział w zawodach zakończyły m.in. Nastasia Noens (Francja) i Petra Vlhova (Słowacja). Kolejny etap to wygrana Fridy Hansdotter (Szwecja) nad Niną Loeseth (Norwegia) i Wendy Holdener nad Marią Pietilae-Holmner (Szwecja). W finale Wendy Holdener pokonała Fridę Hansdotter, a Maria Pietilae-Holmner zajęła ostatecznie trzecie miejsce. 22-letnia Szwajcarka, startująca po raz 99 w Alpejskim Pucharze Świata, zapewniła sobie pierwsze zwycięstwo w karierze.

Bez zmian w czołówce klasyfikacji generalnej

W pucharowej klasyfikacji slalomu na prowadzeniu znajduje się Frida Hansdotter przed Veroniką Velez Zuzulovą i Sarką Strachovą. Klasyfikacja generalna przedstawia się bez zmian - liderką pozostaje Lindsey Vonn przed Larą Gut i Viktorią Rebensburg. Najbliższe zawody odbędą się w ten weekend w Soldeu- El Tarter w Andorze.

Marcel Hirscher wygrywa slalom równoległy

W rywalizacji panów już w pierwszej rundzie z dalszym udziałem w konkursie pożegnał się Henrik Kristoffesen (Norwegia), który został wyeliminowany przez kolegę z drużyny, Kjetila Jansruda. Swoje ćwierćfinały przegrali m.in. Victor Muffat-Jeandet (Francja) i Felix Neureuther (Niemcy). W kolejnym etapie Andre Myhrer (Szwecja) pokonał Alexandra Khoroshilova (Rosja), a Marcel Hirscher okazał się lepszy niż Stefano Gross (Włochy), który ostatecznie zajął trzecie miejsce. W finałowym starciu Hirscher wyprzedził Myhrera, odnosząc 37 pucharowe zwycięstwo w karierze, a szóste w sezonie.

Hirscher umacnia się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej

Liderem klasyfikacji slalomu pozostaje Henrik Kristoffersen, który jednak zdecydowanie zmniejszył swoją przewagę nad drugim Marcelem Hirscherem. Austriak umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu Świata i wyprzedza Kristoffersena o 173 punkty. Najbliższe zawody odbędą się w dniach 26-28 lutego w austriackim Hinterstoder.