skionline.pl stacje Andora Grandvalira wyślij link znajomemu dodaj opinię

Grandvalira

Kliknij, aby powiększyć.
Andora Grandvalira jest największym ośrodkiem narciarskim w Pirenejach oferującym ponad 200 km tras narciarskich i 300 słonecznych dni w roku.
Wszystko zaledwie dwie i pół godziny jazdy samochodem z lotniska w Barcelonie.

Księstwo Andory - miniaturowe państwo na pograniczu Hiszpanii i Francji z 70 tys. mieszkańców, znane jest w Polsce ze strefy wolnocłowej, w której - w wyjątkowo atrakcyjnych cenach - zrobić można równie atrakcyjne zakupy. W ostatnich latach jednak, po otwarciu w 2004 roku nowoczesnego ośrodka narciarskiego Grandvalira, przybywają do Andory coraz liczniejsze grupy miłośnicy białego szaleństwa, nie tylko z Europy.
Szczęśliwie, dzięki rozwojowi tanich linii lotniczych, podróż z Polski to zaledwie dwie i pół godziny lotu samolotem do Barcelony, a następnie przejazd autokarem ok. 3 godz. widokową trasą. Mówiąc krotko, szybciej niż przeprawa po częściowo krajowych drogach do jakiegokolwiek ośrodka narciarskiego w Austrii. Egzotykę i walory regionu już dawno docenili brytyjscy narciarze, którzy oprócz mieszkańców pobliskiej Barcelony dominują na stokach Grandvaliry.

Sześć kameralnych miejscowości (Encamp, Canillo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de La Casa) położonych jest na wysokości od 1710 do 2640 m n.p.m. i połączonych systemem nowoczesnych wyciągów, co umożliwia poruszanie się na nartach po całym kompleksie bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek innego środka transportu. Kilka nowoczesnych gondoli, kanapy 6 -i 8-osobowe, słowem wszystko czego potrzebuje narciarz, jest w najlepszym wydaniu.
Przemierzając rozległe tereny kompleksu, warto od czasu do czasu zdjąć narty, by nie przeoczyć dodatkowych atrakcji. Nie ma bowiem drugiego miejsca w Europie, gdzie na torze śniegowym na wysokości 2250 m n.p.m. można przetestować najnowsze modele samochodów Audi! W Soldem, przy górnej stacji gondoli, powyżej trasy z homologacją FIS, zawsze stoi kilka zaparkowanych aut gotowych do jazdy po specjalnie przygotowanym torze śniegowym. Trochę adrenaliny? Bardzo proszę! Fotokomórka zmierzy czas, a zrelaksowane towarzystwo z baru o dźwięcznej nazwie "Espiolets" nagrodzi brawami.

Po przerwie na lunch w prawdziwym Igloo lub nad górskim malowniczym jeziorem "Llac de Pessons", zmierzamy dalej w kierunku granicy francuskiej. Po drodze, w centrum rekreacji "Grau Roig" można zarezerwować przejażdżkę psim zaprzęgiem, skutery śnieżne albo lot paralotnią lub helikopterem nad bezkresnym horyzontem Pirenejów.
Niewiele dalej, tuż przy stoku w "Pas de La Casa" znajduje się ogólnodostępny tor lodowy przeznaczony do jazdy samochodami i motocyklami. Tutaj, rokrocznie w grudniu odbywają się wyścigi z cyklu "Andros Trophy" odpowiednika Formuły 1 w wyścigach na lodzie. W najbliższym sezonie odbędą się one w dniach 10 i 11. grudnia 2010.
Dzięki olbrzymiej rozległości terenu, w Granvalira panują doskonałe warunki dla osób ceniących sobie obcowanie z majestatem potężnych Pirenejów, jak również dla tych którzy traktują narciarstwo bardziej relaksacyjnie, jako miłą, aktywną formę spędzenia czasu. Górskie restauracje, bary szybkiej obsługi, "wyluzowani" kelnerzy oraz, z reguły słoneczna pogoda zachęcają do relaksu. W końcu nie po to są wakacje by się spieszyć: Hang Lose - Maniana!

Rozległość i różnorodność terenów narciarskich umożliwia spędzenie udanych wakacji zarówno wytrawnym narciarzom, jak i osobom początkującym. Na ambitnych czekają perfekcyjnie przygotowane trasy z homologacją FIS, rozległe tereny do jazdy poza trasami i wyprawy heliski. Osoby początkujące lub traktujące narciarstwo bardziej rekreacyjnie znajdą przestronne, szerokie i łagodne stoki, na których można cieszyć się długimi zjazdami, bez obawy o rozwinięcie nadmiernej prędkości.
Rozległe płaskowyże Pirenejów świetnie nadają się do stawiania pierwszych kroków na śniegu, co można robić samemu lub pod opieką instruktorów, których pracuje tutaj każdej zimy ok. 500.

Liczby mówią same za siebie: 1926 h terenów narciarskich, ponad 200 km wytyczonych i zawsze świetnie przygotowanych tras, 67 nowoczesnych wyciągów o przepustowości ponad 100 tys. osób na godzinę i 1065 armatek śnieżnych obejmujących swoim zasięgiem 43 proc. tras. Najwyższej klasy snowparki, nie mówiąc o jedynym w swoim rodzaju narciarskim parku rozrywki dla dzieci "Mickey Snow Club" - bezpiecznym, umożliwiającym naukę przez zabawę miejscu dla najmłodszych.
Grandvalira w wielu aspektach przewyższa wiele znanych i uznanych ośrodków narciarskich w Europie zapewniając turystom najwyższy poziom usług na wszystkich płaszczyznach. Poczynając od jazdy na nartach, poprzez jakość bazy hotelowej, a kończąc na wszelkiego rodzaju atrakcjach apres ski, takich jak:
- Caldea Thermal Park - kompleks SPA z całym wachlarzem atrakcji na bazie wód geotermalnych z gorącymi gejzerami, kąpielami w soku z pomarańczy, jacuzzi i całą gamą zabiegów kosmetyczno - relaksujących;
- Strefa wolnocłowa na terenie całego państwa (we wszystkich miejscowościach) - ceny rozgrzewające kartę kredytową;
- Jedyny na południu Europy hotel Igloo;
- Liczne bary nocne i dyskoteki - życie nocne kwitnie szczególnie w Pas de La Casa, gdzie zabawa trwa 24 godz. na dobę;

Ośrodek narciarski Grandvalira zagospodarowany został z wielkim rozmachem zaledwie 6 lat temu, a przy jego rozbudowie wykorzystano najlepsze światowe wzorce. W dalszym ciągu rozwija się bardzo dynamicznie, wybiegając planami za francuską granicę, gdzie przedsiębiorczy Andorczycy planują budowę kolejnych 100 km tras narciarskich. Obserwując dotychczasowy rozmach i dynamikę należy być pewnym, że projekt na pewno zostanie zrealizowany.
Ambicje lokalnej społeczności nie kończą się na rozwoju masowej turystyki. Z roku na rok jest organizowanych coraz więcej wysokiej rangi zawodów.

Od 3 lat co roku w Soldeu rozgrywane są zawody Pucharu Europy kobiet w slalomie gigancie. W 2012 roku zostanie rozegrany tu Puchar Świata Kobiet. W ubiegłym roku Andora organizowała Mistrzostwa Świata w Ski Tourach, a latem 2009 gościła kolarzy słynnego Tour de France. Co roku w snow parku w El Tarter rozgrywane są legendarne zawody snowboarderów "Total Fight Masters of Free Style" gromadzące całą czołówkę światową w tej dyscyplinie. Igrzysk Olimpijskich Andorczycy nie mają na razie w planie, ale - kto wie - może za jakiś czas będzie to możliwe. Jak na razie mają na pewno lepsze warunki niż pobliska Barcelona kandydująca do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022.

Reasumując, Andora to nie tylko egzotyka w rytmie flamenco i śródziemnomorska Fiesta w katalońskim stylu. To przede wszystkim wielkiej klasy ośrodek narciarski zapewniający doskonałe wakacje zimowe za przystępną cenę. Pobyt na miejscu nie jest droższy od zimowych wakacji w austriackich lub włoskich ośrodkach.

Kompletne pakiety zawierające w cenie przelot, transfery, hotel i skipass oferuje partner ośrodka narciarskiego Grandvalira w Polsce: Infoski.pl, tel.: 34 351 33 03
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
4 60 4 tak
Długość tras zjazdowych:210 km
- trasy łatwe98 km
- trasy średnie79 km
- trasy trudne33 km
Ilość tras biegowych:3
Długość tras biegowych:28 km
Wysokość: 1710 - 2640 m n.p.m.
Sezon narciarski od 2022.12.02 do 2023.04.10
Wyciągi czynne od 09:00 do 17:00
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Grandvalira
Dla narciarzy
jazda poza trasami:dostępnenarciarstwo tourowe:dostępne
heli-skiing:dostępnehalfpipe:dostępne
bordercross:dostępnesnowpark:dostępne
stok dla dzieci:dostępneoświetlony stok:dostępne
skibus:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępnepark dla dzieci:dostępne
pomiar czasu:dostępnepomiar prędkości:dostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnecurling:dostępne
kuligi:dostępnepsie zaprzęgi:dostępne
rakiety śnieżne:dostępnetor saneczkowy:dostępne
spacery zimowe:dostępnebasen:dostępne
basen termalny:dostępnesauna:dostępne
centrum fitness:dostępnekamping:dostępne
jazda konna:dostępnetenis:dostępne
squash:dostępneparagliding:dostępne
kino:dostępnekasyno:dostępne
opieka nad dziećmi:dostępnedyskoteka:dostępne
karczmy i restauracje:dostępnebary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Grandvalira
Booking.com
Kontakt
Telefon:+376 801 074
WWW:www.grandvalira.com
Grandvalira
Zobacz
Nowe inwestycje i zmiany w ośrodku Grandvalira w Andorze
Pierwszy Śnieg w Andorze!
Gdzie na narty… w Alpy, a może w Pireneje?
Wreszcie pada śnieg… w Alpach i Pirenejach
Gdzie jest śnieg? W Andorze
W śniegu i słońcu Pirenejów - relacja z Polskich Dni w Andorze

zobacz więcej

Booking.com