skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Nowe inwestycje i zmiany w ośrodku Grandvalira w Andorze

2018.11.20
Nowe inwestycje i zmiany w ośrodku Grandvalira w Andorze
Kliknij, aby powiększyć.
Nowe inwestycje i zmiany w ośrodku Grandvalira w Andorze
W obecnym sezonie, który jest 15. sezonem zimowym działania ośrodka Grandvalira, narciarze mogą liczyć na nowe inwestycje, o łącznej wartości 10,4 miliona euro. Najważniejszą nowością sezonu zimowego 2018-19 jest także włączenie do Grandvaliry ośrodka Ordino-Arcalís, który do tej pory wchodził w skład regionu Vallnord, a także wybór ośrodka jako gospodarza finałów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.
Od momentu powstania w 2003 roku, firma Domain of Snow, zarządzający projektem Grandvalira, łączącym pięć terenów narciarskich we wschodniej części Andory, zainwestował już 152,8 miliona euro! W ciągu piętnastu lat swojego istnienia, Grandvalira stała się największym ośrodkiem narciarskim w Europie Południowej i sprzedała w tym czasie prawie 24 miliony karnetów!!!

Najbliższy sezon narciarski rozpocznie się 1 grudnia, oczywiście termin ten jest uzależniony od warunków atmosferycznych, i będzie wyjątkowy w dziejach regionu Granvalira. Firma, która niedawno ogłosiła ciągłość funkcjonowania przez najbliższe 10 lat, rozpoczyna sezon wielkich uroczystości i wydarzeń, takich jak wspomniana już 15. rocznica powstania i Finał Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim, który odbędzie się w dniach 11-17 marca w Soldeu i El Tarter sektory w Grandvalira. Puchar Świata, który zgromadzi najlepszych na świecie narciarzy, jest największym wydarzeniem sportowym do tej pory, które odbędzie się w Andorze, będąc ukoronowaniem wielkiej kariery i znaczenia pirenejskiego księstwa na narciarskiej mapie świata.


Przyłączenie ośrodka Ordino-Arcalís spowodowało, że łączna długość tras zjazdowych wzrosła do 240 km, a liczba odwiedzających może przekroczyć dwa miliony narciarzy. Jeśli tak się stanie, Grandvalira zostanie siódmą stacją narciarską na świecie, która tego dokona - tak wynika z rankingu obejmującego ponad 2000 stacji narciarskich opracowywanego każdego roku przez szwajcarskiego konsultanta, Laurenta Vanata. Grandvalira zajmuje obecnie 14. miejsce w tej klasyfikacji.

Nowości w sektorach Grandvalira


Znaczną rolę w tegorocznych inwestycjach zajęła modernizacja tras narciarskich. Grandvalira ma ambicje być stacją zarówno dla ekspertów, jak i dla rodzin i początkujących narciarzy. Mając to na uwadze, ośrodek rozszerzył i wyrównał stoki Tortuga i Les Deveses w sektorach Grau Roig i Encamp, aby zapewnić mniej doświadczonym narciarzom bezpieczny zjazd. Natomiast trasy Avet i Àliga zostały zmodernizowane z myślą o organizacji dużych imprez sportowych.

Zmodernizowany i rozszerzony został także system sztucznego naśnieżania tras. Obecnie aż 66% tras ma możliwość dośnieżania, dzięki czemu praktycznie od początku sezonu zimowego można swobodnie poruszać się pomiędzy poszczególnymi sektorami stacji. Docelowo modernizacja naśnieżania ma doprowadzić do pokrycia zasięgiem instalacji, które zapewnią 210 kilometrów na 128. W tym sezonie zostały także zakupione nowoczesne ratraki, by szybciej i lepiej przygotowywać trasy zjazdowe.


Modernizację przeszła kolej linowa w Soldeu - od tego sezonu będzie miała 51 nowych, 8-osobowych kabin. Jeden z wagoników będzie miał przezroczystą podłogę, dzięki czemu wjazd do góry stanie się bardziej spektakularny.
Grandvalira nie zapomina także o dzieciach. Najnowszą atrakcją jest w tym zakresie Màgic Glist - 555-metrowy tor saneczkowy gwarantujący zabawę dla całej rodziny, a także nowy funpark Yokai o długości 646 metrów w sektorze Soldeu.

Gospodarze Grandvaliry przygotowali także wiele dodatkowych atrakcji dla narciarzy odwiedzających ośrodek. Wraz z dołączeniem Ordino Arcalí do ośrodka pojawiła się nowa oferta dla zaawansowanych narciarzy, którzy chcieliby doświadczyć, jak to jest być narciarzem Freeride World Tour. W ramach zajęć można w ciągu weekendu pojeździć z instruktorem po trasach zawodniczych off-piste - pierwszy w sektorach Pas de la Casa i Grau Roig, a drugi w stacji narciarskiej Ordino.

Wakacje narciarskie z Infoski.pl to góry niezwykłych wrażeń na puszystym śniegu pod błękitnym niebem w Alpach i Pirenejach.

Nowe inwestycje - fakty i liczby:


-·10,4 mln euro - całkowita suma inwestycji w Grandvalira w sezonie 2018-19
- 152,8 mln euro - suma inwestycji od momentu powstania Grandvalira (2003 rok)
- 25 milionów euro - budżet przygotowania infrastruktury przed finałem Pucharu Świata u podnóża stoku Avet w sektorze Soldem
- 117 369 narciarzy na godzinę - aktualne możliwości transportowe 71 wyciągów narciarskich ośrodka
- 1 nowy wyciąg - Pic Negre 2 (zapewniający dostęp do obszaru Pas de la Casa Freeride)
- 4 zmodernizowane trasy przed sezonem - Avet (sektor Soldeu), sektor Tęcza), Les Deveses (sektor Encamp) i Tortuga (sektor Grau Roiga)
- 66% powierzchni tras pokrytych sztucznym zaśnieżaniem
- Màgic Gliss, 555-metrowy tor saneczkowy - nowa atrakcja dla dzieci

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #andora #grandvalira #narty #pireneje #soldeu #vallnord

Powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020