skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Říčky v Orlických horach - dla każdego coś dobrego

2017.02.09
Říčky v Orlických horach - dla każdego coś dobrego
Kliknij, aby powiększyć.
Říčky v Orlických horach - dla każdego coś dobrego
Są takie miejsca, które z pozoru nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale przy bliższym poznaniu okazują się ciekawe i urokliwe. Należą do nich Říčky v Orlických horach - jeden z trzech największych ośrodków narciarskich w Górach Orlickich. Miejsce, które nie rzuca na kolana ani wielkością, ani też nowoczesnością, a jednak ciekawe, niezwykle malownicze, a przy tym - całkiem interesujące pod względem narciarskim. Wizytą w tym właśnie ośrodku rozpoczynamy naszą krótką wyprawę tuż za granicę z Czechami - w Góry Orlickie. Zapraszamy do krótkiej relacji z pierwszego dnia na nartach u naszych południowych sąsiadów.
Zanim przedstawimy bliżej same Říčky - kilka słów o Górach Orlickich. O ich istnieniu wie stosunkowo nieliczne grono (oczywiście używamy tego stwierdzenia w skali całego kraju) zapalonych miłośników Sudetów. Jedynym miejscem dość powszechnie kojarzonym z tym pasmem jest chyba Zieleniec, który leży na niewielkim skrawku Gór Orlickich należącym do Polski. Trzeba jednak podkreślić, że cały masyw w zdecydowanej większości położony w Czechach, jest dużo, dużo większy - ciągnie się na południe, aż po rejon miasteczka Štíty, na dystansie ponad 55 km.

Góry Orlickie są więc jednym z największych powierzchniowo pasm sudeckich, a w tej części- także najwyższym (najwyższy wierzchołek - Velká Deštná, 1115 m n.p.m. jest najwyższym punktem całych Sudetów Środkowych). Piszemy o tym w tym miejscu nie przez przypadek - wysokość, rozległość i masywność wału Gór Orlickich powoduje, że mają one bardzo surowy klimat, z dość niskimi temperaturami i bardzo wysokimi opadami. Dawniej góry te zwane były Górami Deszczowymi, co dobitnie świadczy o ciężkim klimacie jaki tu panuje - opady przekraczają nierzadko 1300 mm rocznie, z czego ponad 40 % przypada na opady śniegu. Dla narciarstwa w tym regionie ma to kapitalne znaczenie.


Ośrodki narciarskie w Górach Orlickich są raczej niewielkie - największy z nich, Skiresort Buková hora, może pochwalić się 10 km tras, o połowę mniejsza jest stacja Deštné v Orlických horach (5 km tras), a na trzecim miejscu plasują się Říčky v Orlických horach (4,2 km). Jednak dzięki bardzo dobrym warunkom naturalnym, malowniczemu położeniu i zróżnicowanym trasom, ich ranga jest znacznie wyższa niż wynikałoby to z wielkości.

Říčky v Orlických horach położone są kilka kilometrów na północ od miasteczka Rokytnice, tuż pod głównym grzbietem Gór Orlickich. Spośród innych stacji w regionie wyróżniają się najdłuższą historią narciarskiego zagospodarowania, a także bardzo ciekawym ukształtowaniem, a co za tym idzie - dużą rozmaitością tras zjazdowych. Znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno narciarz początkujący, stawiające pierwsze kroki na nartach maluchy, ale i bardziej zaawansowani narciarze szukający dobrego miejsca do dynamicznej jazdy.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Historia narciarstwa na stokach Zakleteho vrchu (992 m n.p.m.) sięga lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, kiedy wytyczono tu pierwsze tereny zjazdowe, a uwagę pionierów narciarstwa przyciągał długo zalegający śnieg. Pierwszy wyciąg narciarski wybudowano tu już w 1959 roku, natomiast w 2006 roku stanęła pierwsza kolej krzesełkowa w regionie, służąca narciarzom do dzisiaj. Nie da się także nie wspomnieć o rozgrywanych tu co roku pod koniec stycznia międzynarodowych zawodach FIS w slalomie i slalomie gigancie - Skiinterkriterium. W tym sezonie odbyły się one już po raz… 55!

Co się natomiast tyczy rozplanowania stacji narciarskiej i tutejszych tras, kręgosłupem całego ośrodka jest 4-osobowa kolej produkcji Pomy, o przepustowości 2400 osób na godzinę, która na odcinku 1 km pokonuje ponad 250 metrów różnicy wysokości. Wzdłuż niej prowadzą w dół trzy trasy - najdłuższa, niebieska liczy 1500 metrów długości i w tym roku została zmodernizowana - wytyczono nowy wariant ostatnich dwustu metrów zjazdu, pozwalający ominąć kończącą trasę krótką, ale stromą ściankę. Stała się ona dużo przyjaźniejsza dla początkujących, którzy najczęściej ją wybierają.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Druga pod względem długości - 1200 metrów - jest trasa czerwona. Biegnie bardzo malowniczo, kilkoma stopniami opadając ku dolnej stacji kolei. Rozpościerają się z niej ładne widoki na pobliskie szczyty Gór Orlickich. Ta trasa z kolei została przed obecnym sezonem poszerzona (mniej więcej o jedną trzecią) - naszym zdaniem jest to najciekawsza trasa w całym ośrodku, pozwalająca na dynamiczną jazdę na krawędziach. Trzecia trasa - czarna - ma 1000 metrów długości, jej początkowa część jest bardzo łagodna, natomiast druga połowa to jednolicie nachylony, dość stromy stok - to właśnie na nim rozgrywane są zawody Skiinterkriterium. Dzięki znacznej szerokości, a także jednolitemu nachyleniu również zapewnia ciekawe wrażenia z jazdy.

Na uwagę zasługuje także urządzone w tym sezonie pole dla najmłodszych narciarzy, położone pod najniższym odcinkiem kolei krzesełkowej. Odgrodzone siatkami, wyposażone w nowoczesną, 100-metrową taśmę, a także typowe dla dziecięcych funparków bramki i tyczki, znakomicie spełnia swoją rolę pola treningowe, na którym maluchy stawiają pierwsze kroki na deskach.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Nasza wizyta w Říčkach trwała kilka godzin - wystarczająco długo by poznać ten niewielki teren, a także przyjrzeć się trochę jak funkcjonuje. Mimo sporych opadów śniegu, jazda odbywa się w większości po śniegu z armatek - stoki są bardzo twarde, ale nie zlodzone, po południu tworzą się niewielkie odsypy i muldy, odsłaniają się też spore powierzchnie twardego, zmrożonego śniegu. Nie są to idealne warunki do jazdy, trzeba jednak powiedzieć, że przy kilkustopniowym mrozie który trwa tutaj nieprzerwanie od półtora miesiąca, a także przy - mimo dobrej zimy - stosunkowo niewielkich opadach naturalnego śniegu jest to rzecz naturalna.

Z drugiej strony warstwa sztucznego śniegu jest odpowiednio gruba i stabilna, co zasługuje na podkreślenie - nie spotkaliśmy w czasie jazdy miejsc zlodzonych. Jest to zasługa jednego z najnowocześniejszych systemów naśnieżania, produkcji cenionej firmy TechnoAlpin - ośrodek co roku inwestuje w modernizacje poszczególnych elementów systemu, tak że obecnie jest w stanie w ciągu 3-4 dni mrozu pokryć każdą z tras warstwą śniegu grubą na 70 cm. W tym roku sezon narciarski rozpoczął się tu na początku grudnia - od razu dostępne były dla narciarzy wszystkie trasy.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Rzuca się w oczy spora ilość punktów gastronomicznych, co ważne - zróżnicowanych i rozrzuconych po całym ośrodku. Szczególnie spodobała nam się nowa, bardzo prosta i elegancka restauracja samoobsługowa przy dolnej stacji kolei - z menu składającym się z prawie dwudziestu pozycji, smacznym i całkiem niedrogim (duża porcja klasycznej dla Czech svíčkovej na smetaně w przeliczeniu na złotówki poniżej 23 PLN). Gdyby odnieść to do podobnej wielkości stacji w Polsce - powiedzmy w Jurgowie, zdecydowanie lepiej wypada pod tym względem czeska stacja…

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

W samej stacji istnieje możliwość noclegu (łącznie około 50 miejsc), natomiast w całej miejscowości ilość ta wynosi około tysiąc. Darmowy skibus dowożący narciarzy do górnego parkingu w razie jego zapełnienia to kolejne dobre udogodnienie.

Podsumowując można śmiało polecić Říčky v Orlických horach wszystkim szukającym alternatywy dla zatłoczonych stacji w Polsce. Prezentuje się ona bardzo interesująco nie tylko pod względem krajobrazowym i organizacyjnym, ale także cenowym - dzienny karnet dla osoby dorosłej kosztuje w głównym sezonie 520 CZK, dla dzieci - 360 CZK (odpowiednio 83 i 57 PLN), czyli porównywalnie z ośrodkami polskimi, natomiast gastronomia jest kilkanaście procent tańsza.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Říčky mają także znakomite tereny dla miłośników biegówek, z których słyną całe Góry Orlickie. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajduje się 42 km przygotowanych tras, staja ma też połączenie z biegnącą głównym grzbietem pasma Magistralą Orlicką. Ale to już temat na osobny artykuł…

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mojeorlickehory.cz

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #ricky #czechy #zima #sudety #góry orlickie #ferie

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com