skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Říčky v Orlických horach - dla każdego coś dobrego

2017.02.09
Říčky v Orlických horach - dla każdego coś dobrego
Kliknij, aby powiększyć.
Říčky v Orlických horach - dla każdego coś dobrego
Są takie miejsca, które z pozoru nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale przy bliższym poznaniu okazują się ciekawe i urokliwe. Należą do nich Říčky v Orlických horach - jeden z trzech największych ośrodków narciarskich w Górach Orlickich. Miejsce, które nie rzuca na kolana ani wielkością, ani też nowoczesnością, a jednak ciekawe, niezwykle malownicze, a przy tym - całkiem interesujące pod względem narciarskim. Wizytą w tym właśnie ośrodku rozpoczynamy naszą krótką wyprawę tuż za granicę z Czechami - w Góry Orlickie. Zapraszamy do krótkiej relacji z pierwszego dnia na nartach u naszych południowych sąsiadów.
Zanim przedstawimy bliżej same Říčky - kilka słów o Górach Orlickich. O ich istnieniu wie stosunkowo nieliczne grono (oczywiście używamy tego stwierdzenia w skali całego kraju) zapalonych miłośników Sudetów. Jedynym miejscem dość powszechnie kojarzonym z tym pasmem jest chyba Zieleniec, który leży na niewielkim skrawku Gór Orlickich należącym do Polski. Trzeba jednak podkreślić, że cały masyw w zdecydowanej większości położony w Czechach, jest dużo, dużo większy - ciągnie się na południe, aż po rejon miasteczka Štíty, na dystansie ponad 55 km.

Góry Orlickie są więc jednym z największych powierzchniowo pasm sudeckich, a w tej części- także najwyższym (najwyższy wierzchołek - Velká Deštná, 1115 m n.p.m. jest najwyższym punktem całych Sudetów Środkowych). Piszemy o tym w tym miejscu nie przez przypadek - wysokość, rozległość i masywność wału Gór Orlickich powoduje, że mają one bardzo surowy klimat, z dość niskimi temperaturami i bardzo wysokimi opadami. Dawniej góry te zwane były Górami Deszczowymi, co dobitnie świadczy o ciężkim klimacie jaki tu panuje - opady przekraczają nierzadko 1300 mm rocznie, z czego ponad 40 % przypada na opady śniegu. Dla narciarstwa w tym regionie ma to kapitalne znaczenie.


Ośrodki narciarskie w Górach Orlickich są raczej niewielkie - największy z nich, Skiresort Buková hora, może pochwalić się 10 km tras, o połowę mniejsza jest stacja Deštné v Orlických horach (5 km tras), a na trzecim miejscu plasują się Říčky v Orlických horach (4,2 km). Jednak dzięki bardzo dobrym warunkom naturalnym, malowniczemu położeniu i zróżnicowanym trasom, ich ranga jest znacznie wyższa niż wynikałoby to z wielkości.

Říčky v Orlických horach położone są kilka kilometrów na północ od miasteczka Rokytnice, tuż pod głównym grzbietem Gór Orlickich. Spośród innych stacji w regionie wyróżniają się najdłuższą historią narciarskiego zagospodarowania, a także bardzo ciekawym ukształtowaniem, a co za tym idzie - dużą rozmaitością tras zjazdowych. Znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno narciarz początkujący, stawiające pierwsze kroki na nartach maluchy, ale i bardziej zaawansowani narciarze szukający dobrego miejsca do dynamicznej jazdy.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Historia narciarstwa na stokach Zakleteho vrchu (992 m n.p.m.) sięga lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, kiedy wytyczono tu pierwsze tereny zjazdowe, a uwagę pionierów narciarstwa przyciągał długo zalegający śnieg. Pierwszy wyciąg narciarski wybudowano tu już w 1959 roku, natomiast w 2006 roku stanęła pierwsza kolej krzesełkowa w regionie, służąca narciarzom do dzisiaj. Nie da się także nie wspomnieć o rozgrywanych tu co roku pod koniec stycznia międzynarodowych zawodach FIS w slalomie i slalomie gigancie - Skiinterkriterium. W tym sezonie odbyły się one już po raz… 55!

Co się natomiast tyczy rozplanowania stacji narciarskiej i tutejszych tras, kręgosłupem całego ośrodka jest 4-osobowa kolej produkcji Pomy, o przepustowości 2400 osób na godzinę, która na odcinku 1 km pokonuje ponad 250 metrów różnicy wysokości. Wzdłuż niej prowadzą w dół trzy trasy - najdłuższa, niebieska liczy 1500 metrów długości i w tym roku została zmodernizowana - wytyczono nowy wariant ostatnich dwustu metrów zjazdu, pozwalający ominąć kończącą trasę krótką, ale stromą ściankę. Stała się ona dużo przyjaźniejsza dla początkujących, którzy najczęściej ją wybierają.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Druga pod względem długości - 1200 metrów - jest trasa czerwona. Biegnie bardzo malowniczo, kilkoma stopniami opadając ku dolnej stacji kolei. Rozpościerają się z niej ładne widoki na pobliskie szczyty Gór Orlickich. Ta trasa z kolei została przed obecnym sezonem poszerzona (mniej więcej o jedną trzecią) - naszym zdaniem jest to najciekawsza trasa w całym ośrodku, pozwalająca na dynamiczną jazdę na krawędziach. Trzecia trasa - czarna - ma 1000 metrów długości, jej początkowa część jest bardzo łagodna, natomiast druga połowa to jednolicie nachylony, dość stromy stok - to właśnie na nim rozgrywane są zawody Skiinterkriterium. Dzięki znacznej szerokości, a także jednolitemu nachyleniu również zapewnia ciekawe wrażenia z jazdy.

Na uwagę zasługuje także urządzone w tym sezonie pole dla najmłodszych narciarzy, położone pod najniższym odcinkiem kolei krzesełkowej. Odgrodzone siatkami, wyposażone w nowoczesną, 100-metrową taśmę, a także typowe dla dziecięcych funparków bramki i tyczki, znakomicie spełnia swoją rolę pola treningowe, na którym maluchy stawiają pierwsze kroki na deskach.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Nasza wizyta w Říčkach trwała kilka godzin - wystarczająco długo by poznać ten niewielki teren, a także przyjrzeć się trochę jak funkcjonuje. Mimo sporych opadów śniegu, jazda odbywa się w większości po śniegu z armatek - stoki są bardzo twarde, ale nie zlodzone, po południu tworzą się niewielkie odsypy i muldy, odsłaniają się też spore powierzchnie twardego, zmrożonego śniegu. Nie są to idealne warunki do jazdy, trzeba jednak powiedzieć, że przy kilkustopniowym mrozie który trwa tutaj nieprzerwanie od półtora miesiąca, a także przy - mimo dobrej zimy - stosunkowo niewielkich opadach naturalnego śniegu jest to rzecz naturalna.

Z drugiej strony warstwa sztucznego śniegu jest odpowiednio gruba i stabilna, co zasługuje na podkreślenie - nie spotkaliśmy w czasie jazdy miejsc zlodzonych. Jest to zasługa jednego z najnowocześniejszych systemów naśnieżania, produkcji cenionej firmy TechnoAlpin - ośrodek co roku inwestuje w modernizacje poszczególnych elementów systemu, tak że obecnie jest w stanie w ciągu 3-4 dni mrozu pokryć każdą z tras warstwą śniegu grubą na 70 cm. W tym roku sezon narciarski rozpoczął się tu na początku grudnia - od razu dostępne były dla narciarzy wszystkie trasy.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Rzuca się w oczy spora ilość punktów gastronomicznych, co ważne - zróżnicowanych i rozrzuconych po całym ośrodku. Szczególnie spodobała nam się nowa, bardzo prosta i elegancka restauracja samoobsługowa przy dolnej stacji kolei - z menu składającym się z prawie dwudziestu pozycji, smacznym i całkiem niedrogim (duża porcja klasycznej dla Czech svíčkovej na smetaně w przeliczeniu na złotówki poniżej 23 PLN). Gdyby odnieść to do podobnej wielkości stacji w Polsce - powiedzmy w Jurgowie, zdecydowanie lepiej wypada pod tym względem czeska stacja…

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

W samej stacji istnieje możliwość noclegu (łącznie około 50 miejsc), natomiast w całej miejscowości ilość ta wynosi około tysiąc. Darmowy skibus dowożący narciarzy do górnego parkingu w razie jego zapełnienia to kolejne dobre udogodnienie.

Podsumowując można śmiało polecić Říčky v Orlických horach wszystkim szukającym alternatywy dla zatłoczonych stacji w Polsce. Prezentuje się ona bardzo interesująco nie tylko pod względem krajobrazowym i organizacyjnym, ale także cenowym - dzienny karnet dla osoby dorosłej kosztuje w głównym sezonie 520 CZK, dla dzieci - 360 CZK (odpowiednio 83 i 57 PLN), czyli porównywalnie z ośrodkami polskimi, natomiast gastronomia jest kilkanaście procent tańsza.

Říčky v Orlických horach
Říčky v Orlických horach

Říčky mają także znakomite tereny dla miłośników biegówek, z których słyną całe Góry Orlickie. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajduje się 42 km przygotowanych tras, staja ma też połączenie z biegnącą głównym grzbietem pasma Magistralą Orlicką. Ale to już temat na osobny artykuł…

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mojeorlickehory.cz

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #ricky #czechy #zima #sudety #góry orlickie #ferie

Powrót

Hotel Salzburger Hof Hotel Salzburger Hof

Dienten am Hochkönig
Kraj Salzburski, Austria

Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Falkensteiner Hotel Sonnenalpe Falkensteiner Hotel Sonnenalpe

9620 Nassfeld-Hermagor
Karyntia, Austria
Hotel Pider Hotel Pider

39030 Wengen / La Valle
Południowy Tyrol, Włochy
Hotel Stegerhaus Hotel Stegerhaus

39030 St. Johann
Południowy Tyrol, Włochy
7 noclegów - od 1996,00 € za dom
7 noclegów - od 399,00 € za osobę
7 noclegów - od 1064,00 € za pokój
7 noclegów - od 1051,00 € za apartament
7 noclegów - od 438,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.