skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Deštné i Olešnice - na zachodzie Gór Orlickich

2017.02.14
Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Kliknij, aby powiększyć.
Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Kontynuujemy naszą wycieczkę po ośrodkach narciarskich po czeskiej stronie Gór Orlickich - regionu mało znanego w Polsce, a dysponującego pewnymi atutami. Po odwiedzeniu Ski Centrum Říčky, wybraliśmy się w zachodnią część gór, by odwiedzić dwie miejscowości, w których można pojeździć na nartach - Deštné v Orlických horach, które należy do największych stacji w tym regionie i ma u naszych południowych sąsiadów długie tradycje ośrodka sportów zimowych, oraz Olešnice, gdzie można znaleźć małe, kameralne ośrodki z dobrymi warunkami do jazdy dla rodzin z dziećmi.

Deštné v Orlických horach


Obie te miejscowości różnią się znacznie od siebie- Deštné leżą w głębi gór, u stóp najwyższego szczytu Gór Orlickich, różnice wysokości są tu całkiem spore, a sam ośrodek dość duży jak na tę część czeskich Sudetów. Olešnice leżą w terenie bardziej pagórkowatym niż górskim, a na nartach można tu pojeździć w trzech małych ośrodkach, które bardziej stawiają na początkujących i rodziny z dziećmi. Łączy je jedno - leżą bardzo blisko granicy z Polską, są więc ławo dostępne, zarówno biorąc pod uwagę wyjazdy weekendowe, feryjne, czy też jednodniowe wypady na narty.

Zacznijmy od Deštnich, które należą do miejsc dość popularnych wśród czeskich narciarzy. Leżą one w głębokiej dolinie potoku Bělá, który u stóp szczytu Velká Deštná (najwyższego w całym paśmie - 1115 m n.p.m.) tworzy niewielką kotlinkę, którą zajmują zabudowania wioski. Uważana jest ona tradycyjnie za największy po czeskiej stronie ośrodek turystyczny w Górach Orlickich, będąc punktem wyjścia na najwyższe szczyty, a także dysponując dość sporą bazą noclegową - ponad 2 tysiące miejsc. Najchętniej odwiedzana jest w zimie, kiedy to tłumnie przyjeżdżają tu miłośnicy narciarstwa zjazdowego i biegowego.


Główny teren narciarski nosi nazwę Marta I. Jego kręgosłupem jest dość wysłużona 2-osobowa kolej krzesełkowa i dwa orczyki wspinające się pod sam szczyt Studeneho vrchu. W dół prowadzą zróżnicowane trasy zjazdowe - czarna, czerwona i niebieska. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się trasa czerwona Sportovní -szeroka, dobrze przygotowana, o długości 850 metrów i przewyższeniu 210 metrów. Jest to bodaj najlepsze miejsce do dynamicznej jazdy na krawędziach. Jeśli nie chcemy czekać w kolejce do krzesła - ma ono, naszym zdaniem jak na ilość tras w ośrodku, małą przepustowość i w sezonie trzeba liczyć się z oczekiwaniem do 15 minut, można skorzystać z równoległego orczyka, który biegnie do góry wzdłuż trasy.

Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Deštné na zachodzie Gór Orlickich

Równolegle do niej poprowadzona jest trasa czarna Závodní - o zbliżonych parametrach, ale z dużo stromszym fragmentem zjazdu w środkowej części. Jest to najstromsza trasa w całych Górach Orlickich, o charakterze pozwalającym rozgrywać zawody slalomowe. Często odbywają się tutaj także zamknięte treningi, dlatego zawsze lepiej sprawdzić na stronie ośrodka aktualną dostępność trasy. Jeszcze dalej w głębi doliny wytyczona została jeszcze jedna trasa czarna - Zákoutí, do której można dojechać leśnym trawersem. Jest ona znacznie krótsza i naszym zdaniem oznaczenie jej kolorem czarnym jest lekkim nadużyciem - niewątpliwie jednak jej zaletą jest znacznie mniejsza ilość narciarzy, co daje możliwości dynamicznego "wyjeżdżenia się". Obsługuje ją biegnący wzdłuż niej orczyk.

W przeciwnym kierunku od górnej stacji krzesła odchodzi trasa niebieska - początkowo bardzo łagodnie, potem nieco stromiej. Szeroka, z ładnymi widokami na wioskę i piętrzące się za nią góry doprowadza do drugiej części ośrodka - Marta II. Dominują tutaj niebieskie trasy oraz tereny dla początkujących narciarzy i dzieci. Wyróżnia się tutaj efektownie ukształtowany snowpark, jakiego na darmo byłoby szukać po polskiej stronie. Z pewnością pod tym względem prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Łącznie w całym ośrodku znajduje się 10 wyciągów orczykowych i dwuosobowe krzesełko, a długość tras sięga 5 km. Niewiele, ale dość ciekawie.

Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Deštné na zachodzie Gór Orlickich

Dwie trasy (czerwona i niebieska przy kolei) mają oświetlenie, dzięki czemu są w Czechach jednym z najatrakcyjniejszych miejsc przeznaczonych do jazdy na nartach wieczorami. Co ważne - i jest rzeczą nie tak oczywistą w Czechach - nocna jazda jest tu możliwa codziennie od godziny 18.00 do 21.00. Całość oferty uzupełniają jeszcze trasy biegowe o łącznej długości dochodzącej do 100 km.

Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną, to znajduje się ona przy parkingach i dolnych stacjach wyciągów, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że ma raczej dość "staroświecki" charakter - dominują ciasne bary z daniami wydawanymi z okienka, tylko jeden obiekt (przy wyciągach Marta II) ma trochę nowocześniejszy charakter. Za to ceny przedstawiają się tu bardzo atrakcyjnie.

Więcej informacji na stronie: www.skicentrumdestne.cz

Skiareal Hartman


Z Deštnich przenieśmy się do niewielkich Olešnic, leżących tuż przy granicy z Polską. Lokalna droga, o całkiem dobrej nawierzchni łączy je przez graniczny grzbiet z Lewinem Kłodzkim, z którego już krok do głównej drogi z Kłodzka do Kudowy. Tuż za granicą leży Skiareal Hartman - stosunkowo nowy (istnieje od pięciu lat) niewielki ośrodek nastawiony gównie na rodziny z dziećmi, choć jeśli komuś wydaje się, że znajdzie tam tylko płaskie trasy - może być mile zaskoczony. Górka jest co prawda niewielka - ma około 100 metrów przewyższenia, a główny stok liczy około 500 metrów, ale w środkowej części znajdziemy tam całkiem niezły spadek. Dlatego miejsce polecilibyśmy nie tylko najmłodszym narciarzom, ale także wszystkim, którzy chcą w przyjemnych warunkach doskonalić technikę.


Oprócz oświetlonego głównego stoku, który całkowicie umownie został podzielony na trasę czarną i czerwoną (w rzeczywistości spadek odpowiada średniej trudności trasie czerwonej), wytyczono także długi, łagodny niebieski objazd, idealny dla najmłodszych. Zdecydowanie warto pochwalić ośrodek Hartman za ładnie przygotowany teren dla najmłodszych, a także za estetyczną restaurację, w której także wydzielono specjalne pomieszczenie dla najmłodszych. W połowie wysokości stoku, tuz przy nim, znajduje się tutaj niewielki, ale bardzo ładnie urządzony hotel, o standardzie czterogwiazdkowym, z ciekawym zapleczem wellness (w tym także basen, dostępny nie tylko dla osób nocujących w obiekcie). Przy ładnej pogodzie wyjątkowo pięknie prezentują się stąd zachody słońca…

Hotel Hartman
Hotel Hartman

Hotel Hartman
Hotel Hartman

W Olešnicach znajduje się jeszcze jeden teren narciarski, przy drodze prowadzącej do Deštnich - Skiareál Olešnice. Jest to łagodna górka z kilkom orczykami wśród rozległych pól, przy których urządzono skromne zaplecze gastronomiczne. W sumie narty w Olešnicach to dobry pomysł dla tych, którzy szukają miejsca spokojnego i niezatłoczonego, nawet w weekendy w czasie ferii. Natomiast Deštne z pewnością może być alternatywą dla tych, którzy w zachodniej części Gór Orlickich czy Ziemi Kłodzkiej, chcieliby znaleźć kawałek stromszej górki, choć oczywiście trzeba uprzedzić, że w weekendy bywa tu tłoczno.

Więcej informacji na stronie: www.skihartman.cz

Więcej informacji o Górach Orlickich można znaleźć na stronie: www.mojeorlickehory.cz

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #czechy #góry orlickie #oleśnice #destne #wyjazdy na narty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com