skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Nowy lider wśród narciarskich ośrodków w Czechach!

2018.12.03
Klinovec - nowy lider wśród narciarskich ośrodków w Czechach!
Kliknij, aby powiększyć.
Klinovec - nowy lider wśród narciarskich ośrodków w Czechach!
Narty u naszych południowych sąsiadów są coraz popularniejsze. Kuszą dobre ceny, duży wybór i różnorodność tras, coraz nowocześniejsza infrastruktura. Takie miejsca jak Harrachov, Szpindlerowy Młyn czy Pec pod Śnieżką to nazwy znane już wielu narciarzom. Głównie dlatego, że nie tylko są duże i dysponują dużym potencjałem narciarskim, ale także dlatego, że położone są blisko polskiej granicy. Rzadko bowiem narciarz z Polski wystawia nos nieco dalej, poza Sudety. Tymczasem właśnie tam powstał w tym roku największy ośrodek narciarski w Czechach!
Rudawy, noszące czeską nazwę Krušné hory, ciągną się na przestrzeni ponad 150 km, wzdłuż granicy z Niemcami, od doliny Łaby, aż po okolice Chebu. Mają one charakter potężnego zrębu wyniesionego wysoko ponad otaczające je tereny, przy czym od strony czeskiej obrywają się one bardzo stromym, kilkusetmetrowej wysokości zalesionym w większości stokiem, podczas gdy na niemiecką stronę opadają łagodniej długimi grzbietami sięgającymi aż pod Chemnitz i Drezno. Natomiast ich najwyżej wzniesione obszary tworzą dość obszerny płaskowyż, sponad którego wyrastają kopulaste szczyty.

Taki krajobraz występuje w środkowej części Rudaw, gdzie wznoszą się najwyższe wierzchołki - sięgający 1244 m n.p.m. Klinovec po stronie czeskiej i liczący 1216 m n.p.m. Fichtelberg po stronie niemieckiej. Pomiędzy nimi znajduje się dość szerokie siodło, przez które prowadzi droga z niedalekich Karlovych Varów w kierunku Chemnitz. Dzięki znakomitym warunkom klimatycznym - surowym zimom i obfitym opadom śniegu (czasami sięgającymi nawet 4 metry!) od dawna rozwijały się tutaj sporty zimowe. Pierwsze trasy na stokach Klinovca powstały w latach 20. ubiegłego wieku, ale od 1939 roku rekreacyjny rozwój terenu został zahamowany.

W pobliskim Jachymowie od XVI wieku znane były złoża rudy uranu. Mało znanym faktem jest informacja, że właśnie z Jachymowi pochodziła próbka uranu, na której swoje badania przeprowadzała Maria Skłodowska-Curie. Od 1939 roku teren był zamknięty, bo rude wydobywali Niemcy, później - aż do 1962 roku - była tu kopalnia wydobywająca uran na potrzeby ZSRR. Dopiero pod koniec lat 60 otwarto te tereny dla turystyki, a w 1968 roku postawiono pierwszy wyciąg krzesełkowy. Stopniowo rozbudowywany teren został 1991 sprywatyzowany, a z czasem stopniowo modernizowany.

Klinovec - nowy lider wśród narciarskich ośrodków w Czechach!
Klinovec - nowy lider wśród narciarskich ośrodków w Czechach!

Największe inwestycje narciarskie pod Klinovcem rozpoczęły się w 2011 roku, kiedy wybudowano pierwsza naprawdę nowoczesną kolej - czteroosobową wyprzęganą kanapę z pomarańczowymi osłonami. Aż tego roku w okolicy funkcjonowały dwa ośrodki - właściwy Klinovec, zlokalizowany na północnych (a jedna kolej z najdłuższymi trasami - na południowych) stokach szczytu o tej nazwie, oraz teren Neklid, w pobliżu malowniczej wioski Boží Dar.

W tym roku połączono oba tereny niebieską trasą zjazdową, przez co powstał największy pojedynczy teren narciarski w Czechach. Liczy on 31 km, a powierzchnia tras zjazdowych wynosi 73 ha. Do dyspozycji narciarze mają 5 kolei krzesełkowych, 11 orczyków, a dla najmłodszych - 5 wyciągów dywanowych. W tym roku poszerzono także kultową w tym terenie trasę Dámská, która praktycznie na całej długości ma teraz prawie 40 m szerokości. Rozszerzono także trasę Pařezovka.

Na bliźniaczej górze Fichtelberg, już po niemieckiej stronie, funkcjonuje nieco mniejszy ośrodek narciarski, liczący prawie 16 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 1 gondolę, 4-osobowe krzesło i 4 orczyki. Tereny są połączone wspólnym karnetem - jeśli wykupimy go na dłużej niż 1,5 dnia. Razem tworzą InterSkireion Fichtelberg - Klínovec, który w sumie dysponuje 47 km tras zjazdowych. Czyni go tym samym największym ośrodkiem narciarskim w Czechach - większym niż SkiResort (Pec pod Śniezką i Černa hora) i Szpindlerwy Młyn!

Więcej o samym ośrodku na Klinovcu możecie przeczytać w naszym portalu.

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #czechy #klinovec #narty #fichtelberg

Powrót

Top Residence Kurz Top Residence Kurz

Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2019