skionline.pl stacje Polska Mazury wyślij link znajomemu dodaj opinię

Szelmet
Leszczewo

Na północ od Suwałk, na wschodnim brzegu jeziora Szelment, położona jest jedna z największych stacji narciarskich nizinnej części Polski. Warunki naturalne są tu bardzo dobre do uprawiania narciarstwa – rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona a różnice wysokości dochodzą do 70 metrów. Sprzyjający jest też klimat – okolice Suwałk to przecież polski biegun zimna, występuje tu też zazwyczaj dużo więcej opadów śniegu niż w innych regionach nizinnych naszego kraju.

Stacja narciarska położona jest na zachodnich i północnych stokach wysokiego wzniesienia morenowego, noszącego nazwę Jasionowej Góry (251 m n.p.m.). Na jej stokach położonych jest aż osiem wyciągów, z których najdłuższy ma 370 metrów. Trasy są urozmaicone, choć krótkie (najdłuższa ma 500 metrów), a ciekawostką jest trasa oznakowana kolorem czarnym – z pewnością najstromsza na naszych nizinach, choć stromy odcinek liczy tu zaledwie kilkadziesiąt metrów. Łączna długość tras wynosi ponad 3 km, co jest wynikiem naprawdę godnym uznania, biorąc pod uwagę okolicę, w której znajduje się stacja.

Oprócz tras zjazdowych przygotowano tu także trasy dla narciarzy biegowych, jest także naturalne lodowisko. Dla najmłodszych narciarzy przygotowano wyciąg taśmowy, a także „narciarskie przedszkole”. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, a po zmroku oświetlone. W ośrodku funkcjonuje szkoła narciarska, a także dobrze wyposażona wypożyczalnia i serwis narciarski. Funkcjonuje tu restauracja i pizzeria, parking przy wyciągach jest darmowy.

Ciekawostką jest ekspozycja sportów zimowych „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”, w której zebrano liczne eksponaty, m. in. narty olimpijskie i replika złotego medalu olimpijskiego z 1972 r. Wojciecha Fortuny, kombinezon Adama Małysza, narty Marusarza i wiele innych cennych eksponatów. W porównaniu z nawet małymi ośrodkami w naszych górach, odczuwalny jest brak większych różnic wysokości, natomiast pod względem funkcjonalności i zagospodarowania jest to z pewnością pierwszorzędne miejsce dla narciarzy, zwłaszcza tych początkujących. Znaczenie stacji ma zasięg nie tylko lokalny – warto polecić to miejsce wszystkim, którzy w góry mają naprawdę daleko.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
3 5 tak
Ilość tras zjazdowych:9 szt.
Długość tras zjazdowych:3.16 km
- trasy łatwe1.39 km
- trasy średnie0.87 km
- trasy trudne0.9 km
Wysokość: 190 - 250 m n.p.m.
Sezon narciarski od 2021.12.11 do marca
Wyciągi czynne od 10:00 do 21:00
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Leszczewo Szelmet
Dla narciarzy
snowpark:dostępnestok dla dzieci:dostępne
oświetlony stok:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępnepark dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
kuligi:dostępnespacery zimowe:dostępne
karczmy i restauracje:dostępnebary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Szelmet
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment
Adres:16-404 Jeleniewo
Telefon:+48 87 568 30 07
WWW:www.wosir-szelment.pl
Leszczewo Szelmet
Booking.com