skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli

2017.11.23
Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
Kliknij, aby powiększyć.
Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
Po ponad miesiącu pracy nad rankingiem polskich stacji narciarskich, postanowiliśmy zmienić nieco klimat i ruszyliśmy w Dolomity. Naszym celem jest Sellaronda - jedna z najbardziej fascynujących i najpiękniejszych karuzeli narciarskich na świecie. Chcielibyśmy jednak nie ograniczyć jedynie do samego okrążenia wspaniałego masywu Sella, ale pokazać także najciekawsze miejsca, trasy i czasami mało znane u nas zakątki w jego okolicy. Dlatego przez najbliższe kilka dni postaramy się przekazać czytelnikom skionline.pl nasze wrażenia i spostrzeżenia z wędrówki dookoła tego skalnego kolosa.
Sellaronda znana jest polskim narciarzom, jednak nie często słyszy się o niej pozytywne opinie. Niektórzy twierdzą, że trasa dookoła wznoszącej się na ponad 3150 metrów ponad morzem góry jest nudnawa, że więcej czasu spędza się w kolejkach niż na stokach, że na trasie panuje tłok i lepiej dobrze wyjeździć się w jednym z ośrodków, niż tracić cały dzień tylko po to by zaliczyć wielką pętlę. Faktycznie - od strony ściśle narciarskiej wycieczka taka może nie prezentuje się nadzwyczajnie dla osób bardzo dobrze jeżdżących. Ale prawdziwa esencja Sellaronda tkwi w czym innym - jest to wyprawa w świat górskiej przyrody, w niespotykane bogactwo czterech dolin i trzech regionów (Południowy Tyrol, Trentino i Veneto) przez które prowadzi. Nigdzie indziej na tak niewielkiej przestrzeni Dolomity nie ukazują w tak wielkiej różnorodności krajobrazów. Dlatego jesteśmy przekonani, że taką wyprawę powinien odbyć każdy narciarz spędzający co najmniej kilka dni w okolicy.

Sella to jeden z kilkudziesięciu masywów górskich na jakie rozpadają się Dolomity, przez wielu uważana za najbardziej oryginalną krajobrazowo. Do złudzenia przypomina ona średniowieczną twierdzę - jej wnętrze stanowi kamienisty płaskowyż, z którego gdzieniegdzie wyrastają skaliste wierzchołki. Płaskowyż ten jest wysoko zawieszony ponad otaczającymi dolinami, ku którym obrywa się potężnymi urwiskami, stanowiącymi "mury" tej górskiej fortecy.

Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli

Sellaronda, wędrówka dookoła tego skalnego cokołu to cały ciąg kolejek i tras zjazdowych, który pozwala wprawnemu narciarzowi w ciągu kilku godzin objechać górę, delektując się kapitalnymi widokami potężnych skalnych urwisk. Cała trasa liczy około 42 km długości, z tego 26-28 km to zjazdy - resztę odległości przebywa się kolejkami. Łączy 4 wielkie ośrodki narciarskie, które swoimi terenami zjazdowymi przylegają choćby na niewielkim odcinku do masywu Sella - Alta Badia, Val Gardena, Arabba i Val di Fassa, a które łącznie dysponują ponad 500 km tras narciarskich. Każdy z nich ma odmienny charakter, kryjąc przy tym miejsca mało uczęszczane, niezmiernie urokliwe, przy okazji dając możliwość poznania znakomitej, regionalnej kuchni na najwyższym poziomie.

Sellaronda - mapa
Sellaronda - mapa

Można poruszać się w obu kierunkach - zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W terenie cała tras jest znakomicie oznakowana - zgodnie z kierunkiem wskazówek - pomarańczowymi strzałkami, w przeciwną stronę - zielonymi. Można też, a przy dłuższym pobycie wręcz trzeba zrobić kilka wycieczek w bok. I taką właśnie wędrówkę Sellarondą chcielibyśmy Wam pokazać.

Tyle tytułem wstępu - zapraszamy jutro na relację z pierwszego dnia odkrywania tajemnic wielkiej pętli.

pk/skionline.pl

Wszystkie części naszego cyklu "Sekrety Sellarondy":


1. Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
2. Sellaronda - czyli śpiesz się powoli cz. I z Val Gardeny do Alta Badia
3. Sellaronda - czyli śpiesz się powoli cz. II Arabba, Val di Fassa, Val Gardena
4. Sellaronda - w stronę Cortiny
5. Sellaronda - Seceda w krainie długich zjazdów
6. Sellaronda - sekrety Val di Fassa
7. Sellaronda - Marmolada uroki "Królowej Dolomitów"

skionline.pl
Tagi: #włochy #południowy tyrol #sellaronda #val gardena #alta badia

powrót

Zobacz
Sellaronda -Lagazuoi Ski Tour w Południowym Tyrolu
Sellaronda -Lagazuoi Ski Tour w Południowym Tyrolu
Sellaronda -Lagazuoi Ski Tour w Południowym Tyrolu
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com