skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli

2017.11.23
Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
Kliknij, aby powiększyć.
Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
Po ponad miesiącu pracy nad rankingiem polskich stacji narciarskich, postanowiliśmy zmienić nieco klimat i ruszyliśmy w Dolomity. Naszym celem jest Sellaronda - jedna z najbardziej fascynujących i najpiękniejszych karuzeli narciarskich na świecie. Chcielibyśmy jednak nie ograniczyć jedynie do samego okrążenia wspaniałego masywu Sella, ale pokazać także najciekawsze miejsca, trasy i czasami mało znane u nas zakątki w jego okolicy. Dlatego przez najbliższe kilka dni postaramy się przekazać czytelnikom skionline.pl nasze wrażenia i spostrzeżenia z wędrówki dookoła tego skalnego kolosa.
Sellaronda znana jest polskim narciarzom, jednak nie często słyszy się o niej pozytywne opinie. Niektórzy twierdzą, że trasa dookoła wznoszącej się na ponad 3150 metrów ponad morzem góry jest nudnawa, że więcej czasu spędza się w kolejkach niż na stokach, że na trasie panuje tłok i lepiej dobrze wyjeździć się w jednym z ośrodków, niż tracić cały dzień tylko po to by zaliczyć wielką pętlę. Faktycznie - od strony ściśle narciarskiej wycieczka taka może nie prezentuje się nadzwyczajnie dla osób bardzo dobrze jeżdżących. Ale prawdziwa esencja Sellaronda tkwi w czym innym - jest to wyprawa w świat górskiej przyrody, w niespotykane bogactwo czterech dolin i trzech regionów (Południowy Tyrol, Trentino i Veneto) przez które prowadzi. Nigdzie indziej na tak niewielkiej przestrzeni Dolomity nie ukazują w tak wielkiej różnorodności krajobrazów. Dlatego jesteśmy przekonani, że taką wyprawę powinien odbyć każdy narciarz spędzający co najmniej kilka dni w okolicy.


Sella to jeden z kilkudziesięciu masywów górskich na jakie rozpadają się Dolomity, przez wielu uważana za najbardziej oryginalną krajobrazowo. Do złudzenia przypomina ona średniowieczną twierdzę - jej wnętrze stanowi kamienisty płaskowyż, z którego gdzieniegdzie wyrastają skaliste wierzchołki. Płaskowyż ten jest wysoko zawieszony ponad otaczającymi dolinami, ku którym obrywa się potężnymi urwiskami, stanowiącymi "mury" tej górskiej fortecy.

Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli

Sellaronda, wędrówka dookoła tego skalnego cokołu to cały ciąg kolejek i tras zjazdowych, który pozwala wprawnemu narciarzowi w ciągu kilku godzin objechać górę, delektując się kapitalnymi widokami potężnych skalnych urwisk. Cała trasa liczy około 42 km długości, z tego 26-28 km to zjazdy - resztę odległości przebywa się kolejkami. Łączy 4 wielkie ośrodki narciarskie, które swoimi terenami zjazdowymi przylegają choćby na niewielkim odcinku do masywu Sella - Alta Badia, Val Gardena, Arabba i Val di Fassa, a które łącznie dysponują ponad 500 km tras narciarskich. Każdy z nich ma odmienny charakter, kryjąc przy tym miejsca mało uczęszczane, niezmiernie urokliwe, przy okazji dając możliwość poznania znakomitej, regionalnej kuchni na najwyższym poziomie.

Sellaronda - mapa
Sellaronda - mapa

Można poruszać się w obu kierunkach - zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W terenie cała tras jest znakomicie oznakowana - zgodnie z kierunkiem wskazówek - pomarańczowymi strzałkami, w przeciwną stronę - zielonymi. Można też, a przy dłuższym pobycie wręcz trzeba zrobić kilka wycieczek w bok. I taką właśnie wędrówkę Sellarondą chcielibyśmy Wam pokazać.

Tyle tytułem wstępu - zapraszamy jutro na relację z pierwszego dnia odkrywania tajemnic wielkiej pętli.

pk/skionline.pl

Wszystkie części naszego cyklu "Sekrety Sellarondy":


1. Sellaronda - odkrywamy tajemnice wielkiej pętli
2. Sellaronda - czyli śpiesz się powoli cz. I z Val Gardeny do Alta Badia
3. Sellaronda - czyli śpiesz się powoli cz. II Arabba, Val di Fassa, Val Gardena
4. Sellaronda - w stronę Cortiny
5. Sellaronda - Seceda w krainie długich zjazdów
6. Sellaronda - sekrety Val di Fassa
7. Sellaronda - Marmolada uroki "Królowej Dolomitów"

Tagi: #włochy #południowy tyrol #sellaronda #val gardena #alta badia

Powrót

Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Hotel Schloss Rosenegg Hotel Schloss Rosenegg

Fieberbrunn
Tyrol, Austria

Hotel Salzburger Hof Hotel Salzburger Hof

Dienten am Hochkönig
Kraj Salzburski, Austria

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Alpen Hotel Corona Alpen Hotel Corona

38039 Vigo di Fassa
Trentino, Włochy
AlpenParks Hagan Lodge AltausseeAlpenParks Hagan Lodge Altaussee

8992 Altaussee
Styria, Austria
Hotel Rastbichler Hotel Rastbichler

39030 St. Sigmund/Kiens
Południowy Tyrol, Włochy
7 noclegów - od 669,50 € za osobę
0 noclegów - od 845,00 € za osobę
7 noclegów - od 1550,00 € za osobę
7 noclegów - od 742,00 € za osobę
3 noclegi - od 469,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.