skionline.pl stacje Włochy Południowy Tyrol wyślij link znajomemu dodaj opinię

Val Gardena / Gröden

fot. Tourist Office Val Gardena
fot. Tourist Office Val Gardena
Val Gardena (Gröden) w Południowym Tyrolu to bardzo duży i szeroko znany region sportów zimowych. Na tutejszych stokach rozgrywane są zawody Alpejskiego Pucharu Świata w konkurencjach szybkościowych.

Jako część Dolomiti Superski, największej na świecie narciarskiej karuzeli, a także dzięki położeniu w pobliżu Alpe di Siusi, region ten jest wprost wymarzonym miejscem zimowego wypoczynku dla wszystkich amatorów sportów zimowych. Trasy narciarskie sięgają wysokości 2 518 m n.p.m., a szczyty górskie - 3 181 m n.p.m.

Głównymi miejscowościami regionu są położone w dolinie: Selva Gardena (Wolkenstein), S.Cristina (St.Christina) i Ortisei (St. Ulrich).

Selva Gardena, usytuowana malowniczo na wysokości 1 563 m n.p.m., u stóp majestatycznego masywu Sella, ma renomę jednego z wiodących alpejskich ośrodków narciarskich. Panują tu najlepsze warunki śniegowe w całej Val Gardena. Na nartach zjechać można dosłownie pod sam próg hotelu. Z Selvy można dostać się na trasy słynnej Sella Rondy - 26-kilometrowej, widokowej trasy wokół masywu Sella, którą można pokonać zarówno w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jak i przeciwnym. Miejscowość Selva Gardena zachowała charakter górskiej wioski, chociaż z tradycyjną zabudową sąsiadują nowoczesne hotele i apartamenty. Oferta rozrywek apres-ski jest chyba najbogatsza w dolinie. S. Cristina i Ortisei mają nieco spokojniejszy charakter.

S. Cristina (St. Christina) leży na słonecznym tarasie na wysokości 1 428 m n.p.m, u stóp szczytu Sassolungo. Usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów Monte Pana, Ciampinoi, Col Raiser i Seceda zapewnia łatwy dostęp do narciarskich stoków.

Ortisei (St. Ulrich), położone na wysokości 1 236 m n.p.m., to ładne górskie miasteczko z handlowymi tradycjami i bogatą historią, będące kulturalnym ośrodkiem doliny. Oferta narciarska - w porównaniu z pozostałymi miejscowościami - jest nieco skromniejsza. Z Ortisei wyciągiem krzesełkowym można dostać się na najdłuższą trasę regionu - Seceda (9 km długości).

Stare centrum z wydzieloną strefą dla pieszych jest przyjemnym miejscem spacerów i zakupów. Znajduje się tu również interesujące muzeum regionalne.

Pomiędzy miejscowościami doliny kursuje bezpłatny skibus, a od niedawna łączy je również "Gardena Ronda Express" czyli ponad kilometrowa podziemna kolejka, której trasa biegnie od stoku Saslong w St. Cristina do rejonów Col Raiser i Seceda po drugiej stronie doliny. Dzięki tej inwestycji z Ortisei można przedostać się do Selva Gardena, a następnie na trasy Sella Rondy bez konieczności korzystania z autobusu czy samochodu. Przepustowość kolejki wynosi 2 tys. osób na godzinę.

Tereny narciarskie Val Gardena posiadają znakomitą infrastrukturę. Różnorodność tras przyprawić może o zawrót głowy każdego, bez względu na poziom umiejętności i narciarskie upodobania. Amatorów mocnych wrażeń przyciągają ambitne stoki, na których o palmę pierwszeństwa walczą podczas zawodów alpejscy mistrzowie. Dużo tutaj także tras do jazdy typowo rekreacyjnej. Do najbardziej malowniczych należy 3-kilometrowa trasa, zwana Dreier, prowadząca z Ciampinoi.

Słynną narciarską atrakcją jest Sella Ronda. Na przejechanie 26 km tej niezwykle widokowej trasy przeznaczyć trzeba cały dzień i właściwie rozplanować postoje, tak, aby zdążyć w porę na ostatni wyciąg. Trasy przebiegają w dwóch kierunkach: zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwną stronę. Przemierzenie Sella Rondy jest obowiązkowym punktem programu dla większości bardziej wprawnych narciarzy, odwiedzających Val Gardena.

Dla snowboardzistów, obok oczywiście dziesiątek kilometrów tras o różnym stopniu trudności (w tym również do jazdy freeride'owej) urozmaiceniem są m.in.: boarder-cross'y na Passo Sella (wyciąg krzesełkowy Grohmann-Cavazes) i w rejonie Comici/Piz Sella, naturalny halfpipe przy wyciągu Sotsaslong oraz w rejonie Alpe di Siusi (wyciąg krzesełkowy Laurin).

Val Gardena oferuje również doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego (100 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności). Wyjątkowymi walorami widokowymi wyróżniają się szlaki: Vallunga koło Selva Gardena, Monte Pana koło S. Cristina i Alpe di Siusi.

Podobnie jak bogata jest oferta narciarska tych okolic, tak szerokie są możliwości wyboru, jeśli chodzi o inne dyscypliny sportu (m.in. wspinaczka lodowa, loty na paralotni, jazda konna, łyżwiarstwo, tenis, squash, pływanie).
czytaj więcej
Info o ośrodku
dywany orczyki krzesła gondole koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
37 31 6 3 tak
Długość tras zjazdowych:175 km
- trasy łatwe50 km
- trasy średnie100 km
- trasy trudne25 km
Długość tras biegowych:98 km
Wysokość: 1236 - 2518 m n.p.m.
Sezon narciarski od listopada do kwietnia
Mapa ośrodka
Dla narciarzy
jazda poza trasami:
narciarstwo tourowe:
halfpipe:
bordercross:
snowpark:
stok dla dzieci:
oświetlony stok:
skibus:
bramki automatyczne:
wyciąg dla dzieci:
park dla dzieci:
Po nartach - apres ski
lodowisko:
curling:
kuligi:
rakiety śnieżne:
tor saneczkowy:
spacery zimowe:
basen:
basen termalny:
sauna:
centrum fitness:
jazda konna:
tenis:
squash:
paragliding:
kino:
opieka nad dziećmi:
dyskoteka:
karczmy i restauracje:
bary i chaty narciarskie:
  Dzieci Młodzież Dorośli Seniorzy
1 dzień     35.00   50.00   45.00 
6 dni     178.00   254.00   228.00 

Powyższe ceny podane są w EUR i obowiązują od 2019.03.17 do 2019.04.07.

zobacz więcej

Kontakt
Ośrodek:Tourist Office Val Gardena
Adres:Str. Dursan 80/c I-39047 S. Cristina/St. Christina (BZ) Włochy
Telefon:+39 0471 777 777
WWW:www.valgardena.it
Zobacz
Południowy Tyrol - zimowe nowości na sezon 2018/2019
Val Gardena - marzec pełen ciekawych wydarzeń
Jeśli w tym sezonie nie byłeś na nartach  - zrób to teraz!
Romantyczna Val Gardena
Val Gardena otwiera trasy 3 grudnia

zobacz więcej

partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2019