skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

SkiResort ČERNÁ HORA - PEC wprowadza system Snowsat

2018.10.12
SkiResort ČERNÁ HORA - PEC wprowadza system Snowsat
Kliknij, aby powiększyć.
SkiResort ČERNÁ HORA - PEC wprowadza system Snowsat
Wprowadzenie technologii Snowsat jest główną nowością ośrodka SkiResort ČERNÁ HORA - PEC w nadchodzącym zimowym. Największy ośrodek narciarski w Czechach, liczący 44 km tras na jednym karnecie narciarskim, wprowadza nowoczesną technologię jako pierwsza stacja narciarska w kraju.
System Snowsat pozwoli bardziej przyjazne środowisku wykorzystanie lokalnych zasobów wodnych, jednocześnie zapewniając dużo lepsze przygotowanie stoków.
- System Snowsat opiera się na danych satelitarnych i GPS. Wykorzystując zgromadzone informacje dotyczące stoków operator ratraka może monitorować z dużą dokładnością grubość pokrywy śniegu na stokach narciarskich. Wszystkie dane mają odzwierciedlenie w mapie z dokładnością +/- 3 cm, wyjaśnia Petr Hynek, kierownik ośrodka SkiResort ČERNÁ HORA - PEC.

- W przeszłości nie mieliśmy tak dokładnych informacje o grubości pokrywy śnieżnej na całej powierzchni naszych stoków. Trudno było oszacować grubość pokrywy szczególnie pod koniec sezonu, w miesiącach wiosennych. Prawidłowe przygotowanie stoków zależała przede wszystkim od doświadczenia operatora ratraka. Teraz operator cały czas widzi, gdzie mało śniegu - gdzie jest zbyt wiele. Wiadomo także, w których miejscach pokrywa śniegu jest wystarczająca, a co za tym idzie nie ma potrzeby naśnieżania. Doświadczenia zdobyte przy użytkowaniu tej technologii w krajach alpejskich pokazują, że jest możliwe, aby utrzymać odpowiednią, równą warstwę śniegu na całej powierzchni trasy. System pozwala na optymalne i efektywne naśnieżanie, co z kolei oznacza bardziej ekonomiczne wykorzystanie wody - powiedział Hynek.


W tym sezonie system Snowsat będzie uruchomiony w regionie Pec. Aktualnie trwają przygotowania do wdrożenia nowej technologii.
- Zanim spadnie śnieg, zostanie wykonane skanowanie powierzchni stoków oraz naniesienie tych danych na mapy cyfrowe. Na ratrakach zostaną zainstalowane odbiorniki GPS, a następnie uruchomiona zostanie stacja bazowa. W momencie kiedy stoki zostaną naśnieżone, równające je ratraki będą zmierzyć wysokość śniegu przez system Snowsat porównując położenie ratraka z modelem stoku bez śniegu. Wszystko to z dokładnością +/- 3 cm - wyjaśnia Jan Kosek przedstawiciel firmy Kässbohrer, który jest producentem technologii Snowsat.

SkiResort ČERNÁ HORA - PEC wprowadza system Snowsat
SkiResort ČERNÁ HORA - PEC wprowadza system Snowsat

Technologia Snowsat pierwszy raz została zastosowana w roku 2010. Obecnie wdrożona została w ok. 30 ośrodkach narciarskich na całym świecie - zwykle w regionach o dużej ilości tras. Snowsat wykorzystują m.in. w fińskim Levi, które będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim. W Austrii z systemu korzysta region Hoch König, we Francji Alpe d'Huez, a we Włoszech w Motoline, jednym z największych snowparków w Europie, który jest częścią regionu Livigno.

Oprócz wprowadzenia technologii Snowsat zainwestował Skiresort - PEC przed nadchodzącym zimowym i zwiększyć komfort użytkowników i jakości jazdy na nartach. W regionie Černý Důl na trasie Vyhlídková został wybudowany nowy system naśnieżania.
W regionie Černa hořa trasy będzie przygotowywał nowoczesny ratrak Kässbohrer Pisten Bully 600W, wyposażony w wyciągarkę, która umożliwia lepsze przygotowanie najstromszych stoków. Na parkingu w Pecu jest zainstalowany nowy system dostępu. Ogółem tegoroczne inwestycje osiągną około 25 milionów koron.

jc/skionline.pl


Tagi: #ośrodki narciarskie #czechy #cerna hora #pec #snieżka #snowsat

Powrót

Top Residence Kurz Top Residence Kurz

Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2019