skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Stacje systemem zjednoczone - testowy sezon dla Wisły i Ustronia

2011.11.18
Cieńków w Wiśle
Kliknij, aby powiększyć.
Cieńków w Wiśle
Znaleźli się kolejni odważni. Pierwsza była Białka Tatrzańska i Zieleniec, teraz przyszedł czas na kolejne ośrodki. Do projektu, w ramach którego jeden skipass upoważniałby do korzystania z wyciągów w kilku pobliskich stacjach, Wisła deklarowała chęć przystąpienia już we wrześniu. Idea wspólnego karnetu spodobała się również gestorom ośrodków w Ustroniu (Czantoria, Palenica, Poniwiec i wyciąg Nartowisko pod Czantorią). Część ośrodków wdroży wspólny karnet już tej zimy, część jeszcze się waha.
Base System, firma wdrażająca system umożliwiający objęcie jednym skipassem kilka lub kilkanaście stacji, zrealizowała już pierwszy projekt w Zieleńcu. W tej chwili trwa montaż nowoczesnych bramek w Wiśle, Ustroniu i Beskidzie Wyspowym.

Z technicznego punktu widzenia sprawa jest prosta - mówi Maciej Ziębiński, właściciel spółki Base System. - Ośrodki muszą dysponować tym samym rodzajem nośników danych i wspólnym oprogramowaniem. Sposób i formę rozliczeń właściciele ośrodków ustalają między sobą. W Wiśle i Ustroniu będzie można zakupić karnet w hotelu, pensjonacie czy wypożyczalni sprzętu. W Ustroniu nawet kilka restauracji zainteresowanych jest dystrybucją karnetów - podkreśla Ziębiński.

Już w najbliższym sezonie, korzystając z jednego karnetu, poszusujemy w pięciu wiślańskich stacjach: Cieńkowie, Nowej Osadzie, Stożku, Rowienkach i Beskidzie. Do wspólnego projektu nie przystąpił na razie Soszów, choć, być może, od przyszłego sezonu stacja dołączy do wspólnej inicjatywy - komentuje Ziębiński. Jak twierdzi Krzysztof Brożyna z ośrodka narciarskiego Cieńków, wspólnym skipassem zainteresowany jest również Hotel Stok, właściciel stoku Kiczera w Wiśle Jaworniku. Temat jest otwarty dla wszystkich, ale część inwestorów wstrzymuje działania, chcąc się przekonać jak system sprawdzi się tej zimy - podkreśla pan Krzysztof.

Zdaniem właściciela spółki Base System, docelowo, wspólny karnet obowiązywał będzie we wszystkich stacjach należących do Beskidzkiej 5 (Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła). - W tym roku rozmowy dotyczące wdrażania wspólnego systemu rozpoczęły się dość późno, nie mieliśmy więc zbyt wiele czasu, by przekonać do wspólnego projektu kolejne ośrodki. W przyszłym roku mamy nadzieję pozyskać więcej partnerów - mówi Maciej Ziębiński.

Biorąc pod uwagę, że zarówno w Wiśle jak i Ustroniu wprowadzony zostanie ten sam system do obsługi wyciągów i sprzedaży karnetów, już w tym sezonie można by wprowadzić jeden skipass - przyznaje Ziębiński. Niemniej jednak, ośrodki chcą sprawdzić, czy - nowatorskie, jak na polskie realia rozwiązanie - sprawdzi się i nie skomplikuje pracy w stacjach. Ten sezon ma być testem dla tego rodzaju inwestycji - dodaje właściciel Base System.

Cieńków w Wiśle
Kliknij, aby powiększyć.
Cieńków w Wiśle
- To trudne przedsięwzięcie, a problemów jest więcej niż się wydaje. Koszty związane z wdrożeniem systemu to jedna sprawa; kolejny problem dotyczy skomplikowanej formy rozliczeń. Zobaczmy, jaki efekt inwestycja przyniesie w najbliższym sezonie - wtedy będzie można podejmować kolejne kroki - podkreśla szef Cieńkowa.

W Wiśle dostępne będą skipassy obowiązujące od 2 do 7 dni. Nie wiadomo jeszcze, czy z karnetów korzystać będzie można w dowolnym okresie, czy tylko przez kolejne, określone datami na karnecie dni.

Do jakiego klienta kierowana jest oferta wspólnego karnetu? Do wygodnego - odpowiada właściciel spółki Base System. Czy jednak "wygodny klient" będzie miał szansę przemieścić się z jednej stacji do drugiej korzystając z będącego standardem na zachodzie skibusa? - Mam nadzieję, że tak. Na razie otrzymaliśmy deklaracje z kilku hoteli, które myślą o wprowadzeniu takiej usługi - zapewnia Maciej Ziębiński.

Jak podkreśla Krzysztof Brożyna, propozycja jednego skipassu skierowana jest głównie do przyjezdnych turystów, którzy zatrzymując się w jednym hotelu chcieliby odwiedzić kilka sąsiednich stacji - bez konieczności codziennej wymiany skipassów.

Nadchodzący sezon zweryfikuje, czy wspólny karnet spodoba się narciarzom. Jeżeli tak - mamy nadzieję - kolejne ośrodki dołożą starań, by polscy amatorzy dwóch lub jednej deski, zamiast słowackich, wybierać będą rodzime trasy.

skionline.pl
Tagi: #wisła #ustroń #cieńków #stożek #nowa osada #czantoria #poniwiec #rowienki #beskid

powrót

Zobacz
Cieńków Wisła - nowe krzesło
Cieńków Wisła - nowe krzesło
Cieńków Wisła - nowe krzesło
Czantoria, Ustroń
Czantoria, Ustroń
Czantoria, Ustroń
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com