skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - rozpoczęła się rewolucja

2017.04.13
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - rozpoczęła się rewolucja
Kliknij, aby powiększyć.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - rozpoczęła się rewolucja
Po 3 latach od przejęcia przez Słowacką firmę TMR Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku na teren stacji wjechał ciężki sprzęt. Można stwierdzić, że zaczęła się prawdziwa rewolucja, która pochłonie ponad 120 mln złotych. Po jej zakończeniu Szczyrk ponownie będzie można nazwać narciarską stolicą Polski. Inwestor planuje wybudowanie w tym roku 10-os. kolei gondolowej oraz dwóch 6-os kanap. Powstanie potężny zbiornik na wodę oraz zmodernizowany zostanie system naśnieżania.
Od czasu kiedy Słowacja firma TMR kupiła Szczyrkowski Ośrodek Narciarski minęły 3 lata. W marcu 2014 roku odbyła się konferencja, w takcie której zaprezentowano pierwsze plany inwestycji największego gracza na rynku ośrodków narciarskich w naszej części Europy w SON. Słowacy zadeklarowali, że zainwestują 30 mln euro, dzięki którym przekształcą ośrodek w najnowocześniejsza stację narciarska w Polsce. W planie jest 10-os. kolej gondolowa, podobna do tych jakie pracują po południowej stronie Chopoka i w Tatrzańskiej Łomnicy, a także cztery 6-osobowe i jedna 8-osobowa kanapy. Do tego dojdą cztery wyciągi orczykowe. Łączna przepustowość wyciągów wzrośnie więc niemal dwukrotnie - do 18,2 tys. osób na godzinę.Hala Skrzyczeńska - pierwszy etap budowy
Hala Skrzyczeńska - pierwszy etap budowy

Zmodernizowany zostanie system naśnieżania tras. Docelowo w SON naśnieżane będzie 81% tras przy pomocy 320 lanc oraz armat włoskiej firmy TechnoAlpin, które mają zapewnić odpowiednią pokrywę śniegu do otwarcia tras w ciągu jednego tygodnia. Głównym elementem automatycznego systemu będzie duży zbiornik, którego budowa rozpoczęła się w rejonie Hali Skrzyczeńskiej. W zimie zbiornik o pojemności ok. 80 tys. m3 zapewniał będzie wodę potrzebną do produkcji sztucznego śniegu, latem będzie pełnił funkcję zbiornika p.pożarowego.


SON plan rozbudowy ośrodka narciarskiego
SON plan rozbudowy ośrodka narciarskiego

Prace modernizacyjne, tak naprawdę rozpoczęły się już w pod koniec ubiegłego roku. Bazując na posiadanych pozwoleniach inwestor wykonał pierwsze prace związane w przebudową rejonu Soliska, gdzie stanąć mają dwie stacje 6-os. kolei krzesełkowych. Jesienią uprzątnięto teren, wzmocniono brzegi oraz wykonano prace inżynieryjne mające na celu przykrycie na odcinku kilkudziesięciu metrów potoku Malinów. W tym roku powstawanie tutaj tunel, umożliwiający przejazd pod trasa narciarską (Golgotą).

Więcej na temat inwestycji na Hali Skrzyczeńskiej przeczytanie tutaj

Pierwsze prace w Solisku
Pierwsze prace w Solisku

Na parkingu "U Kowalskiego" trwa budowa budynku wielofunkcyjnego, w którym znajdą się kasy, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska, sklep sportowy oraz toalety. Kilkadziesiąt metrów dalej stacji dolna stacja 10-osobowej gondoli, której górna stacja znajdować się będzie na Hali Skrzyczeńskiej.

Dolna stacja 10-os. gondoli na parkingu "U Kowalskiego"
Dolna stacja 10-os. gondoli na parkingu "U Kowalskiego"

W poniedziałek 10 kwietnia rozpoczęły się kolejne prace, tym razem w rejonie Hali Skrzyczeńskiej. Jak już wspomnieliśmy powstanie tutaj potężny zbiornik na wodą do systemu sztucznego naśnieżania. Odwiedziliśmy ośrodek w pierwszy dzień prac - galerię zdjęć możecie zobaczyć tutaj. Pierwszy etap, to prace mające na celu przygotowanie terenu do budowy zbiornika. Wycinane są drzewa, usuwane korzenie, ciężki sprzęt wyrównuje teren. Modernizowana jest także droga dojazdowa do Hali Skrzyczeńskiej, którą będzie wykorzystywana w trakcie budowy.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - budowa zbiornika
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - budowa zbiornika

W Internecie pojawiły się także informacje o rozbiórce wyciągów orczykowych. Jak dowiedzieliśmy się w dyrekcji SON, żadne orczyki nie są na razie demontowane. W rejonie Hali Skrzyczeńskie zdjęto jedynie koła z podwójnego orczyka I-XI, ale było to spowodowane awarią pod koniec sezonu. Wyciągi mają być demontowane w późniejszym terminie. Do rozbiórki zaplanowano orczyki VI, VII, VIII, IV i XII oraz I i XI.
jc/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #szczyrk #szczyrkowski ośrodek narciarski #tmr

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com