skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Trentino kraina śniegu

2023.11.18
Kliknij, aby powiększyć.
Zima w Trentino to narciarska opowieść o wielu obliczach. Czeka tu na Ciebie 227 wyciągów narciarskich, jednych z najnowocześniejszych w Alpach, obsługujących 800 km tras, z których 90% ma gwarantowany śnieg od grudnia do kwietnia. Dwa duże regiony narciarskie skupiają większość ośrodków narciarskich w Trentino: Dolomiti Superski — największa karuzela narciarska na świecie, obejmuje tereny narciarskie Val di Fassa, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza-Passo Rolle. Skirama Dolomiti Adamello Brenta — obejmuje obszar narciarski Campiglio Dolomity Brenta (największy w Trentino), Alpe Cimbra, Monte Bondone, Paganella, Peio i Passo Tonale.

Wiadomości z ośrodków narciarskich


Wiele ważnych zmian dotyczy wszystkich obszarów regionu narciarskiego Campiglio-Dolomiti di Brenta. Przekwalifikowanie, modernizacja, ulepszenie mające na celu zrównoważony rozwój. Na obszarach Prà Rodont i Doss del Sabion stary system wyciągów narciarskich został zastąpiony bardziej nowoczesną 10-osobową kolejką gondolową, odnowione zostały dolna i górna stacji kaleki, komponując je z otaczającym krajobrazem. Przebudowano także Rifugio - Ristorante Bar Doss del Sabion, na wysokości 2101 m n.p.m.
Nowa, w pełni zautomatyzowana, wyprzęgana kolej linowa, pracująca w ruchu ciągłym, zapewni połączenie pomiędzy Prà Rodont a szczytem. Spośród 53 nowych gondol, jedna jest wyposażona w przezroczystą podłogę, co pozwala cieszyć się wrażeniem "zawieszenia w przestrzeni". Podczas projektowania, szczególną uwagę zwrócono na jak najlepszą integrację z otoczeniem (mniejsza liczba podpór i kabin). Następnie całkowicie przebudowano dwie stacje: początkową i końcową, które miały wtapiać się w środowisko naturalne. Po wyjściu z gondoli można bezpośrednio wyjść na trasy narciarskie, wjechać ruchomymi schodami lub windą do zupełnie nowego Rifugio Doss del Sabion. Obiekt ten, będący od otwarcia w 1969 r. miejscem wypoczynku dla narciarzy, został rozbudowany i stał się bardziej przyjazdy dzięki powstaniu baru z widokiem na Dolomity Brenta, nowemu bistro na drugim piętrze oraz tarasowi, na którym można zjeść lunch "na świeżym powietrzu", podziwiając wyjątkową panoramę, która rozciąga się od Dolomitów Brenta po masywy Adamello i Presanella. Restauracja jest zupełnie nowym konceptem. Gwarantuje gościom wyjątkowe wrażenia, m.in. dzięki panoramicznym oknom i nawiązaniom do regionu — także w kuchni, która skupi się na promocji lokalnych produktów. W projekcie zwrócono również uwagę na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i wyposażono w systemy fotowoltaiczne na dachu w celu zmniejszenia zużycia energii.\

W Madonnie di Campiglio, gdzie nadal można korzytsać z karnetów "pay per use", w ośrodku Campo Scuola wprowadzono automatyczny system naśnieżania.
Zainstalowano go także na stoku Belvedere, który dodatkowo przeszedł zmianę konfiguracji, mającą na celu dostosowanie szerokości i zmniejszenie, w początkowej części, nachylenia stoku, aby ułatwić narciarzom powrót do doliny.

W Passo Tonale wcześniejszy wyciąg krzesełkowy został zastąpiony przez 6-osobową kolej krzesełkową.

Paganella
Paganella

Paganella również ogłasza zmiany na nadchodzący sezon narciarski. W regionie szkoleniowym w Laghet di Andalo historyczny dwuosobowy wyciąg krzesełkowy zostanie zastąpiony o nowoczesną 10-osobową wyprzęganą koleją gondolową o nazwie "Baby Express". Nowa kolej, o długości 395 m i przewyższeniu 113 m, będzie obsługiwał nowy odcinek niebieskiej trasy dla początkujących, która swój początek ma "Ferna" i łączy się ze stokiem Laghet. Natomiast w snowparku Dosson, po wcześniejszej rozbudowie, zostaną zainstalowane nowe przeszkody dla miłośników free style'u.

San Martino di Castrozza - Passo Rolle / Marco Gober
San Martino di Castrozza - Passo Rolle / Marco Gober

Paganella Ski inwestuje w energię odnawialną: trzy systemy fotowoltaiczne zostały zainstalowane na dachach: dolnej stacji kolejki linowej Dosson-Selletta, Family Chalet Dosson i biur administracyjnych położnych w wiosce. Pozwoli to na wyprodukowanie około 500 000 kWh odnawialnej energii rocznie, czyli tyle, ile zużywa się na działanie wyciągów narciarskich w sezonie letnim, od maja do października.

Przemieszczając się na wschód — Alpe Cermis odnowiło gondole na trasie z Cavalese do Doss Laresi, podczas gdy w Latemar Ski Center zmodernizowano system naśnieżania, podobnie jak w San Martino, gdzie zainstalowano 20 armatek do naśnieżania nowej generacji. Wprowadzenie technologii do zarządzania automatycznymi systemami naśnieżania to wspólny mianownik działań podejmowanych w regionie narciarskim Val di Fassa, które może nie są bezpośrednio odczuwalne przez użytkowników, ale mają na celu zwiększenie przyjemności i bezpieczeństwa na trasach Dolomitów, gdzie pod koniec lutego 2024 r. na stoku LaVolata w Passo San Pellegrino odbędzie się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

Na Ciampedìe trwa rozbudowa toru do boardercrossu oraz stoków Cigolade i Tomba. Co więcej, tutaj również wiele tras zostało wyposażonych w nowy systemem naśnieżania.
Dla tych, którzy nie mogą doczekać się założenia nart, od 25 listopada do 23 grudnia można skorzystać z promocji Superpremiére: 4 noce w cenie 3, 4-dniowy karnet narciarski w cenie 3-dniowego, 4 lekcje jazdy na nartach w cenie 3 (obowiązuje w obiektach biorących udział w promocji).

Natychmiast na trasie


Od 7 grudnia 2023 r. do 1 kwietnia 2024 r., w soboty i niedziele, dzięki usłudze FlySki Shuttle, główne ośrodki narciarskie w Trentino będą połączone bezpośrednimi transferami z lotniskami: Werona, Bergamo Orio al Serio, Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Wenecja, Treviso, Bolzano oraz ze stacjami kolejowymi Wenecja-Mestre, Mediolan Centrale i Trydent. Ośrodki włączone w projekt to Val di Sole, Val di Fassa, Val di Fiemme, San Martino di Castrozza Passo Rolle Primiero i Vanoi smart, Madonna di Campiglio i Pinzolo.
Więcej informacji: www.flyskishuttle.com/it/

Alpe Cermis / Val di Fiemme
Alpe Cermis / Val di Fiemme

Free SKi - czyli bezpłatny dzień na nartach


Jeśli jesteś początkującym lub zaawansowanym narciarzem, sobota 16 grudnia jest datą, którą powinieneś zaznaczyć w swoim kalendarzu — to Dzień Darmowej Jazdy na Nartach. Tego dnia instruktorzy z wybranych szkół narciarskich Trentino będą do dyspozycji narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania, na bezpłatne, 2-godzinne lekcje grupowe dla dzieci w wieku od 4 lat oraz dorosłych. Zajęcia będą prowadzone z narciarstwa alpejskiego, snowboardu i narciarstwa klasycznego. Sprzęt i karnety również będą bezpłatne na czas trwania lekcji. Do potwierdzenia rezerwacji, wymagana będzie wpłata w wysokości 10 euro za osobę. Zebrana kwota zostanie w całości przekazana Sportabili, trydenckiemu stowarzyszeniu, które działa na rzecz popularyzacji narciarstwa wśród niepełnosprawnych dzieci. Każdy, kto zarezerwuje sobie weekend na udział w Free Ski Day, otrzyma dwudniowy karnet narciarski w cenie dziennego skipassu. Aby wziąć udział, wystarczy skontaktować się z jedną ze szkół narciarskich w Trentino pod adresem: www.trentinosci.it/it/scuole.

Val di Fassa fot. Federico Modica
Val di Fassa fot. Federico Modica

Dolomiti Skisafari — Sellaronda Top Experience


Wyobraź sobie, że budzisz się o świcie w przytulnym górskim schronisku, a rześkie powietrze Dolomitów pieści twoją twarz. Przed tobą ośnieżone szczyty różowieją wraz ze wschodem słońca, zapowiadając niezapomniany dzień. Jest to doświadczenie, które czeka na Ciebie podczas Dolomiti Skisafari — Sellaronda Top Experience. To coś więcej niż zwykła wycieczka narciarska, to prawdziwa podróż przez "wyjątkowe piękno" Dolomitów — przygoda, która zabierze Cię z jednej doliny do drugiej, odkrywając coraz to nowe i fascynujące krajobrazy. Podczas wycieczki istnieje możliwość zatrzymania się w różnych schroniskach na trasie, gdzie można skosztować lokalnych specjałów kulinarnych i cieszyć się ciepłym przyjęciem obsługi.

Oferta obejmuje 6 noclegów w hotelu i 1 w schronisku (niepełne wyżywienie), 6-dniowy karnet narciarski Dolomiti Superski, wycieczkę narciarską w towarzystwie instruktorów szkół narciarskich Val di Fassa, plecak Val di Fassa, aperitif o zachodzie słońca i całodzienne doświadczenie Dolomiti Ski Sunrise (wschód słońca).


skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #trentino #gdzie na narty #zima #dolomity #sellaronda #valdifiemme #fassa

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com