skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Warunki narciarskie w Pieninach i okolicy

2015.01.29
Warunki narciarskie w Pieninach i okolicy
Kliknij, aby powiększyć.
Warunki narciarskie w Pieninach i okolicy
Pieniny to jedno z najmniejszych, ale z pewnością najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Dlatego ośrodki narciarskie znajdujące się w tym paśmie i jego najbliższych okolicach mają zawsze dodatkowy atut wyjątkowo malowniczego krajobrazu. W środę, 28 stycznia, redakcja skionline.pl odwiedziła trzy spośród pięciu tutejszych stacji narciarskich. Przedstawiamy więc krotką informację o warunkach panujących w regionie "z pierwszej ręki".
Dokładnie rzecz ujmując na terenie naszych Pienin znajdują się tylko dwie stacje narciarskie - Arena Narciarska Jaworki i Palenica, wznosząca się nad Szczawnicą. Ale w okolicy znajdują się jeszcze trzy inne stacje - Czorsztyn Ski w Kluszkowcach, Stajkowa w Krościenku i Polana Sosny w Niedzicy - które razem tworzą dość zwarty region z centrum w słynnym uzdrowisku i kurorcie górskim - Szczawnicy. Z powodów praktycznych nazwaliśmy go po prostu "Pieninami", mając nadzieję, że czytelnicy wybaczą nam ten dość znaczny, ale chyba czytelny, skrót myślowy.

Szczawnica Palenica
Szczawnica Palenica

Zaczniemy od dwóch ośrodków stricte pienińskich. Arena Narciarska Jaworki Homole położona jest w paśmie Małych Pienin, tuż pod najwyższym szczytem całego regionu - Wysoką. Obecnie działa tu kolej linowa (2-osobowa, długość 620 m, różnica wysokości 117 m) a także orczyk szkoleniowy - łączna długość otwartych tras przekracza półtora kilometra. Warunki na trasach są dobre, a w górnej części ośrodka, gdzie przygotowano bardzo szeroki fragment stoku - nawet bardzo dobre. Na głównej trasie zjazdowej na twardym podłożu leży kilkucentymetrowa warstwa śniegu, nieco kaszowatego, który w ciągu dnia tworzy niewielkie odsypy i muldy. W kilku miejscach wychodzi na wierzch twardy, miejscami zlodzony śnieg, ale są to minimalne powierzchnie, nie utrudniające jazdy nawet początkującym narciarzom (przy zachowaniu ostrożności rzecz jasna).


Ruch w ośrodku jest niewielki - najmniej narciarzy spośród odwiedzonych przez nas wczoraj stacji. Górny orczyk i szeroki stok, w połączeniu z niewielkim ruchem dają idealne warunki dla najmłodszych i początkujących narciarzy - dzieci to chyba obecnie główna klientela stacji. Nie bez powodu - jak już wspomnieliśmy, warunki do nauki są tu bardzo dobre. Droga dojazdowa do ośrodka odśnieżona, bez jakichkolwiek trudności.

Aktualne warunki narciarskie w Polsce

Nad samym centrum Szczawnicy wznosi się Palenica, która już od lat jest znanym miejscem wśród narciarzy. Widać to na stoku - narciarzy więcej niż w Jaworkach, ale krzesło i trzy orczyki działające w górnej części ośrodka na stokach Szafranówki obsługują ruch praktycznie na bieżąco. Warunki nieco trudniejsze niż w Jaworkach, ale za to więcej tras otwartych (ponad 2,5 km). Na trasach leży od 30 do 70 cm śniegu, warunki przy wyciągach na Szafanówce są dobre, twarde podłoże praktycznie nigdzie nie wychodzi na wierzch, od godzin południowych tworzą się niewielkie muldy i odsypy.


Na niebieskiej okrężnej trasie warunki są zróżnicowane. Opada ona w dół do Szczawnicy charakterystycznymi "stopniami" - w miejscach stromszych wychodzi spod cienkiej warstwy miękkiego śniegu zlodzone podłoże, w kilku miejscach też leżą na trasie bryły lodu. Zlodzony jest też płaski dojazd do mostku na Grajcarku - początkujący narciarze powinni zachować szczególną ostrożność na tej trasie. Natomiast to co na Palenicy kusi wytrawnych narciarzy - stroma trasa wzdłuż kolejki - jest zamknięta. Śniegu na niej jest niewiele i nie za bardzo widać możliwość otwarcia jej w najbliższych dniach. No chyba że spadnie sporo naturalnego śniegu.

Z praktycznych informacji można dodać, że parkowanie przy dolnej stacji krzesła jest darmowe, a w tygodniu można spokojnie znaleźć miejsce o każdej porze dnia.

Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach
Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach

Na koniec przenosimy się na zachodni skraj regionu, gdzie na szczycie Wdżar (niby już w Gorcach, ale blisko Pienin) położony jest ośrodek Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach. Pod każdym względem jest to w tej chwili najlepsza stacja w tej okolicy. Działają obie koleje krzesełkowe i wszystkie orczyki. Łączna długość udostępnionych tras wynosi prawie 4 km. Zamknięta jest jeszcze stroma czerwona trasa wzdłuż kolei 4-osobowej (z lewej strony patrząc w dół), ale trwa na niej naśnieżanie - powinna więc zostać uruchomiona w najbliższym czasie. Poza tym otwarte są wszystkie pozostałe stoki (oprócz nowej trasy wzdłuż postawionego w tym roku orczyka).


Być może jest to wpływ klimatyczny Podhala i niedalekich Tatr, ale widać, że jest tu więcej naturalnego śniegu niż w innych stacjach w regionie. Warunki na trasach są dobre, a miejscami bardzo dobre. W kilku stromszych miejscach "czuć" pod nartą twarde podłoże, ale nigdzie nie zauważyliśmy na wierzchu ani lodu, ani większych brył czy kamieni. Ruch w stacji całkiem spory - ale kolejek do wyciągów nie ma. Jak na dość intensywne użytkowanie tras - muldy i odsypy są niewielkie, przed południem praktycznie ich nie ma. Zapowiadana pogoda powinna spowodować, że warunki poprawią się jeszcze w najbliższym czasie.

Oprócz odwiedzonych przez nas stacji, w regionie działają także mniejsze ośrodki - Stajkowa-Ski w Krościenku i Polana Sosny w Niedzicy. Według informacji z ośrodków, na stokach leży 20-60 cm śniegu, warunki są dobre, a ruch przy wyciągach minimalny.

Tagi: #polska #pieniny #czorsztyn-ski #kluszkowace #szczawnica

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020