skionline.pl WorldSkitest 06/07 wyślij link znajomemu wydrukuj

Austria Ski Test 06/07 - tym razem w Schladming

2006.04.02
Mając za sobą cztery udane edycje testów, które odbywały się kolejno w Dolinie Gastein (Salzburgerland; 2002 & 2003), na Katschbergu (Karyntia; 2004) i w Seefeld (Tyrol; 2005), w tym roku organizatorzy Austria Ski Test zaprosili ponad stuosobowe grono testerów do Styrii. Schladming - Rohrmoos, wyjątkowo piękny region narciarski w Austrii i ośrodek starający się o prawo organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2011 roku, był areną piątego Austriackiego Testu Narciarskiego. W związku z rosnącym zainteresowaniem jednego z największych w Europie testów i publikacją wyników w kolejnych krajach, od tego roku nadano mu drugą nazwę - World Ski Test (Światowy Test Narciarski). Biorąc pod uwagę fakt, że podczas dwóch dni surowej ocenie poddano aż 120 par nart w 7. kategoriach, test w pełni zasługuje na miano światowego.

Franz Klammer fot. J.Ciszak-skionline.pl
Franz Klammer fot. J.Ciszak-skionline.pl


Jak co roku, wśród zaproszonych gości nie zabrakło czołowych alpejczyków, przedstawicieli branży narciarskiej, turystycznej i mediów. Niekwestionowaną gwiazdą był Franz Klammer, który od samego początku firmuje imprezę swym nazwiskiem. Zresztą ze Schladming łączą go szczególne wspomnienia. To właśnie na zboczach Planai, kilkadziesiąt lat temu, 17-letni Franz odniósł jedno ze swych pierwszych zwycięstw. Na stoku pojawiły się również inne znane twarze, m.in. Fritz Strobl (Mistrz Olimpijski w zjeździe - Salt Lake City 2006), Hannes Trinkl (Mistrz Świata - St. Anton 2001), Hans Knauss (były członek kadry austriackiej, obecnie komentator w stacji ORF) i Hans Enn (brązowy medalista z Lake Placid 1980).

W ciągu dwóch testowych dni (29, 30 marca) na czerwonej trasie biegnącej ze szczytu Planai, ocenialiśmy najnowsze modele nart na sezon 06/07 z grupy: Women Race SL, Women All round, Men Race Carver RSL, Men All Mountain, Skier Cross i Twin Tip. Zaklejone czarną folią narty wyglądem różniły się nieznacznie, za to wrażenia z jazdy były bardzo różne. Na dość długim i dobrze przygotowanym stoku wychodziły zalety i wady poszczególnych modeli. Opisując narty przyznawaliśmy punkty od 1 - 10 w 5. kategoriach: krótki skręt, sługi skręt, trzymanie krawędzi, stabilność podczas jazdy i łatwość prowadzenia. W ocenie końcowej odrzucane są skrajne noty (najwyższa i najniższa), a o kolejności w rankingu decyduje łączna ilość punktów przyznanych przez wszystkich testerów. W piątek, trzeciego dnia testu, narty z grupy Youth RSL testowała młodzież. Stałym punktem AST jest konkurs SnowStyle, podczas którego oceniany jest design i szata graficzna nart we wszystkich wspomnianych grupach. Wszak narty to nie tylko rzecz jakości, ale i gustu…

Fritz Strobl fot. J.Ciszak-skionline.pl
Fritz Strobl fot. J.Ciszak-skionline.pl

Choć nie znamy jeszcze oficjalnych wyników, możemy zdradzić, że wśród damskich All Round’ów są nie tylko dobre, ale i niezwykle efektowne deski… Możemy też przyznać, że narty w danych grupach różniły się bardzo… Prosimy o "trochę" cierpliwości - już początkiem października pełne wyniki Austria Ski Test / World Ski Test, oczywiście na łamach skionline.pl.

Hans Knauss fot. J.Ciszak-skionline.pl
Hans Knauss fot. J.Ciszak-skionline.pl

Tagi: #worldskitest

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Race kobiety
Race mężczyźni
All Mountain mężczyźni
Allround kobiety
Skier Cross
Twin Tip
Dzieci GS
Złoto:Rossignol
Srebro:Atomic
Brąz:Elan
WorldSkitest 2006 cz. I
WorldSkitest 2006 cz. II