Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

turim

Użytkownik forum
  • Liczba zawartości

    250
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez turim

  1. czy nowe narty trzeba przygotowac do jazdy??

    uhh, ludzie raz mówią że to narta dla facetów , raz dla kobiet bo pewnie nie wiedzą co oznacza owy skrót ST, a oznacza on Short turn, a więc krótki skręt. Są to narty dla chcących jeździć krótkim skrętem ( chodzi tu o promień ). ST 11 osobiscie nie znam ale ST 9 ma budowę analogiczną do SL 9 z jednym ale: zamontowana jest inna płyta, niby miększa- ale czy to prawda??

  2. Jak odrzuciliscie sztachety?

    osobiscie podpiołem sie do nart karwingowych (mówie tu o nartach z promieniem poniżej 13 m, bo wczesniej miałem carwery o promieniu ponad 20 m) poto żeby włąśnie uczyć się karwingu, zmiana porzeszła lekko i bezboleśnie:) zasadniczo z niczym nie miałem problemów, łokieć i 4 łapy wyszły w tym samym sezonie:) myślę że problem z przejsciem mają Ci których forma sportowa(kondycja ) jest raczej kiepska.

  3. cytuję:

    " diament czy tez kamien sluza raczej do wyrownania krawedzi po pilniku oraz do zebrania zahartowanej krawedzi. Jak sie wjedzie krawedzia na kamien to ona sie zagrzewa i potem nagle zchladza w sniegu i takiego miejsca zwykly pilnik nie wezmie"

    tak dla wyjasnienia,wszyscy mówią o zahartowanych krawędziach w wyniku uderzenia w kamień lub coś takiego. Jest to błędna i to bardzo. To nie jest miejsce zahartowane, i utwardzenie krawędzi nie ma nic współnego z hartowaniem ( hatrowanie to proces ulepszania cieplnego do którego potrzebna jest wysoka temp i odpowiedni czas wygrzewania w tej temp, a następnie szybkie studzenie ).

    krawędzie zwiększają swą twardość w wyniku "utwardzenia zgniotowego", a więc zagęszczenia dyslokacji spowodowanej zgniotem. krutko mówiąc im mocniej walniesz w komień tym krawędz będzie twardsza, z tym że pod wpływem wyjątkowo mocnego uderzenia krawędz może nie wytrzymać naprężenia, zostanie przekroczona granica plastyczności oraz wytrzymałość materiału na ściskanie, rozciąganie lub udarność i krawędz nam pęknie, czego osobiscie nikomu nie życzę.

    powinniśmy więc mówić "krawędzie utwardzone" a nie "zahartowane" bo struktura materiału utwardzonego zgniotem nie ma nic współnego ze strukturą martenzytyczną po hartowaniu.

    pozdrawiam.

  4. witam, czy nie męczy was obecna forma forum?? chodzi mi o to że każdy post trzeba otwierać osobno co po 5 minutach doprowadza mnie do szału. Nie można by tego zrobić tak jak np. na forum narciarskim www.enarty.pl tam wygląda to tak jak wszyscy lubimy, czytanie wątków jest łatwe i szybkie, niestety niema tam w ogóle ludzi.

  5. kupujac uzywane narty

    popatrz na krawędzie nowych nart w sklepie, zarówno od dołu jak i boku, jeżeli narty używane mają krawędz o połowę cieńszą to już ich nie kupuj ( po naostrzeniu może się okazać że z krawędzi zostanie cienka żyletka ) w nartach mocno taliowanych zwróć uwagę na grubość krawędzi w najszerszych miejscach narty ( na przodzie i tyle narty ) tam krawędzi po ostrzeniu na maszynach jest najmniej, więc moze sie okazać ze pod butem krawędz będzie gruba a na przodach i tyłach ledwo ją bedzie widać ( takie coś dyskfalifikuje narty ), jeżeli chodzi o regenerację ślizgów to jest proste, jeżeli narty są uzywane a niemają żadnych rys to jest oczywiste że są przeciągnięte na maszynie.

  6. kupujac uzywane narty

    hmm najważniejszy w narcie jest spód , a więc ślizgi i krawędzie, jeżeli krawędzie i ślizgi są grube to znaczy ze będzie można na nich jeszcze pośmigać, wszelkie pęknięcia bądz rozwarstwienia narty dyskfalifikują ją całkowicie, a jeżeli chodzi o wiązania to mają wypinać but w razie wypadku( łatwo sprawdzić kopiąc we wpięty but )

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...