Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

cross czy allmountain


pawel2345

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,mam pytanie ,czym różnią się te dwa rodzaje nart? W world ski test do sezonu 8/9 byly oby dwie kategorie a pozniej skier cross zniklo, dlaczego

Początkowo było tak, że narta cross była nartą typu sportowego, Race, coś pomiędzy SL a GS - tak to w każdym razie traktowal kiedyś Atomic w odniesieniu do swoich SX, pośrednie taliowanie, pośredni radius itd. I jak dla mnie to miało logiczny sens :) Atomic był pierwszy z taką propozycją, ew. ex equo z Crossmaxem Salomona (?) - ktoś powie, że nazwa Crossmax pojawiła się wcześniej ale wg mnie to chyba inna narta jednak (?).

Przy okazji zaistniała silna marketingowa sugestia, że to narty do skicrossu - co chyba nigdy nie było prawdą - bo crossa zawodnicy cały czas jeżdżą na normalnych gigantkach.

Przez klika lat ta grupa robiła niezłą karierę, była szczególnie atrakcyjna dla wielu z nas, którzy właśnie się przesiadali z nart długich (ja z 200 cm w 2005! na SX9 180 cm, czyli na krótką nartę ;) ) więc wiele firm chciało się podpiąć, i powstawało wiele przeróżnych nart określanych mianem cross, w tym m.in. bardzo popularne RX Fischera - szczególnie RX8 :)

Sam ciągle posiadam podobną nartę, czyli Scott Genius SDR, która była robiona wbrew pozorom w Austrii, przez RD Fischera o ile wiem, taliowanie ma Fischera WC, i robiona była w 2 długościach: 155 i 165 cm :) czyli coś co wygląda jak slalomka jeździ jak slalomka... nazywane było ...cross :) Mam wrażenie że Scott nie chciał udawać nart Race nawet w sklepie i dlatego ją tak nazywał. Swoją drogą, narta sprzed paru lat ale reklamowali jako ...dual radius, czyli nihil novi :)

Wracając do tematu, ostatnimi czasy zauważyłem że ktoś kiedyś, z jakiś tajemnych powodów zaczął szersze narty nazywać cross ...? Stąd u ciebie skojarzenie z allmountain.

Być może któraś firma tak sprzedawała któreś narty, że niby "across the mountain" czy jakoś podobnie :) nie wiem, a nie chce mi się grzebać w katalogach.

Po paru latach, najwyraźniej, formuła "cross" się wyczerpała marketingowo więc pojawiły się inne, nowe typu "high performance", "front race" itp itd ;)

Rozpisałem się okropnie ale zmierzam do tego, żebyś nie przejmował się za bardzo marketingowymi pojęciami - raczej skup się na tym czego oczekujesz od narty: jeśli poza trasę - to pewnie musi być szersza i dłuższa - to dość oczywiste; jeśli ma gęsto skręcać, to pewnie krótsza i mocno taliowana... itd. ;) a najlepiej samemu się przejechać :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szczególową odpowiedz, widze że Twoja wiedza w temacie jest naprawdę spora więc może powiesz mi jakie są konsekwencje doboru za krótkiej narty crossowej,kupilem blizzardy cmx11 IQ 166cm a ja mam 185cm 110kg. umiejętnosci wg skali ski.online sredniozaawansowany pkt.2 więc wydaje mi się za krótka choć sprzedawca zapewnial ze w przypadku crossa to może być taka dl. gdyż jest to sztywna konstrukcja. Z góry dziękuje za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zaistniała silna marketingowa sugestia, że to narty do skicrossu - co chyba nigdy nie było prawdą - bo crossa zawodnicy cały czas jeżdżą na normalnych gigantkach.

nie wszyscy:) ogladalem ostatnio relacje z freestylowych MS i bardzo duza ilosc zawodnikow jechala na crossach Stockl i Salomon, prawdopodobnie Salomon dal najwyzsze modele, a Stockl jak niektorym wiadomo kto mial okazje jezdzic zrobil narte na bazie WC:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szczególową odpowiedz, widze że Twoja wiedza w temacie jest naprawdę spora więc może powiesz mi jakie są konsekwencje doboru za krótkiej narty crossowej,kupilem blizzardy cmx11 IQ 166cm a ja mam 185cm 110kg. umiejętnosci wg skali ski.online sredniozaawansowany pkt.2 więc wydaje mi się za krótka choć sprzedawca zapewnial ze w przypadku crossa to może być taka dl. gdyż jest to sztywna konstrukcja. Z góry dziękuje za odp.

To powyższe to taka moja uproszczona teoria, z której niewiele wynika - poza pointą, czyli żeby nie ulegać zbytnio marketingowi... i sprzedawcom, jak się okazuje :) Moim zdaniem ten dobór to lekkie nieporozumienie - dł. 166 cm byłaby dobra dla slalomki, najlepiej FISowskiej; a do jazdy wolnej, dla ciebie, przy tych gabarytach nawet slalomkę można by rozważyć dłuższą. Przy czym nie mam pewności czy tobie akurat slalomka w ogóle potrzebna :)

Co to jest ten CMX? Przyjmijmy że narta o średnim promieniu, jakiś tzwn. medium turn - wg mnie powinna być min. 10 cm dłuższa dla ciebie.

Już wiem, to: http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=2222&id_modelu=2862

Jeśli kupiłeś nartę używaną przez 3 lata (?) to nie licz na "sztywną konstrukcję", ten CMX dla ciebie 173 cm byłby pewnie OK, i raczej nowy :)

W sumie to nie wiem jak określiłeś swój poziom, zakładam 6(?) wg tej skali: http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328

Oczywiście będzie się dało jeździć, bo czemu nie :) tylko prawdopodobnie ta narta pod tobą zachowa się trochę jak gumowa ;), czyli będziesz miał dociążony tylko środek. Skutek - pozornie łatwo się skręca ale nie ma stabilności przy szybkości, cała krawędź nie pracuje - to tak w uproszczeniu.

nie wszyscy:) ogladalem ostatnio relacje z freestylowych MS i bardzo duza ilosc zawodnikow jechala na crossach Stockl i Salomon, prawdopodobnie Salomon dal najwyzsze modele, a Stockl jak niektorym wiadomo kto mial okazje jezdzic zrobil narte na bazie WC:)

Niewykluczone, nie śledzę tego aż tak dokładnie. Próbowałem kiedyś znaleźć jakieś konkretne info z ciekawości - to natknąłem się też na to, że wybierają ciut skróconą gigantkę, ew. wersję damską itp.

O, wygląda na to, że masz rację, bo widzę że Stöckli zrobiło jakąś nartę SX FIS w grupie FIS Race:

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3180&id_modelu=4462

jak widać długą, wąską, o dużym promieniu itd. - czyli b. zbliżoną do gigantki, czyli w tym wypadku wracają jakby do źródeł wg mnie :)

Dzięki bo pewnie nie zwróciłbym na nie uwagi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powyższe to taka moja uproszczona teoria, z której niewiele wynika - poza pointą, czyli żeby nie ulegać zbytnio marketingowi... i sprzedawcom, jak się okazuje :) Moim zdaniem ten dobór to lekkie nieporozumienie - dł. 166 cm byłaby dobra dla slalomki, najlepiej FISowskiej; a do jazdy wolnej, dla ciebie, przy tych gabarytach nawet slalomkę można by rozważyć dłuższą. Przy czym nie mam pewności czy tobie akurat slalomka w ogóle potrzebna :)

Co to jest ten CMX? Przyjmijmy że narta o średnim promieniu, jakiś tzwn. medium turn - wg mnie powinna być min. 10 cm dłuższa dla ciebie.

Już wiem, to: http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=2222&id_modelu=2862

Jeśli kupiłeś nartę używaną przez 3 lata (?) to nie licz na "sztywną konstrukcję", ten CMX dla ciebie 173 cm byłby pewnie OK, i raczej nowy :)

W sumie to nie wiem jak określiłeś swój poziom, zakładam 6(?) wg tej skali: http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328

Oczywiście będzie się dało jeździć, bo czemu nie :) tylko prawdopodobnie ta narta pod tobą zachowa się trochę jak gumowa ;), czyli będziesz miał dociążony tylko środek. Skutek - pozornie łatwo się skręca ale nie ma stabilności przy szybkości, cała krawędź nie pracuje - to tak w uproszczeniu.

Dzięki za odp. narty kupilem nowe w sklepie, ale masz racje, nie trzymają krawędzie tak jak się tego spodziewalem po nowych nartach :confused:ale to pewnie wina tego że jak mówisz nie pracują na pelnej dlugości, choć kilka dni temu jezdzilem na atomicach sl 12 kolegi o prawie identycznej dlulgości i dużo lepiej trzymaly. W każdym razie dziękuje za info a na przyszly sezon pomysle nad tym żeby lepiej dobrać narty a nie napalić się na promocje jak tym razem:mad:....Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...