Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty dla początkującego


algirdas

Rekomendowane odpowiedzi

Tak więc witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc. Wydawać się może, że to dość wcześnie by już kupować własne narty - ale właśnie teraz w sklepach są wyprzedaże, ceny lecą ostro w dół - i miałbym już od razu przyzwoity sprzęt na na przyszłe sezony i końcówkę tego! :)

Więc kilka informacji o mnie:

1. M

2. 23 - wiek

3. 80 kg aktualna waga, przy czym są pewne wahania: min: 75 kg, max 85 kg

4. 178 cm - wzrost

5. Jak długo jeżdżę.. Trudno powiedzieć. Bywałem na nartach średnio raz na kilka lat (z instruktorem może 1-2 razy) - i do końca ubiegłego miesiąca nie byłem nigdzie poza oślą łączką. Zrażały mnie początki (nota bene na za trudnym stoku). Natomiast w tym roku już w innym miejscu samodzielnie i bardzo szybko "złapałem bakcyla" - jak na razie wyjeździłem 6 godzin zegarowych.

6. Skala umiejętności: 3 (wg Waszych kryteriów)

7. Nie mam butów.

8. Nie mam nart. Jeździłem na razie tylko na sprzęcie z wypożyczalni:

http://allegro.pl/narty-head-fiber-j...391504943.html

http://allegro.pl/piekne-carvingi-ro...478997947.html

To są narty najbardziej zbliżone - przy czym obydwie pary (zaznaczam) miały po 150 cm długości.

Wybieram się też na narty w środę i tam mogę wypróbować jakieś dłuższe - oczywiście jak mi poradzicie jakie.

Na Rossignolach mi się jeździło lepiej niż Headach, ale może to dlatego, że za drugim razem się fajniej jeździ niż za pierwszym..? Na razie trudno mi to ocenić.

Nie chcę niczego sugerować, ale myślałem aby w najbliższym czasie założyć Blizzardy albo Fischery.

9. Promień skrętu, szybkość jazdy - jeszcze nie wiem.. Raczej coś uniwersalnego, ale żeby sobie przyzwoicie radziło na gorzej przygotowanych (np zamuldzonych, punktowo oblodzonych) stokach. Jazdy poza trasami nie biorę pod uwagę.

10. Jeśli chodzi o to czy sobie coś upatrzyłem - to na razie nie zdradzę, żeby nic nie sugerować.. ;)

11. do 700 zł najlepiej. max 1000 zł, bo mam jeszcze poza tym do kupienia buty i kijki.

Kilka informacji "ekstra":

1. Na razie pewnym wyzwaniem jest dla mnie trasa niebieska. Może tym razem uda mi się wynająć instruktora, dość już tego samouctwa. ;p Na jakieś niebezpieczne trasy mnie nie ciągnie. Dla średnio-zaawansowanych / czerwonych w PL co najwyżej i to w przyszłości.

2. Co mnie interesuje: jazda rekreacyjna, ale taka żeby była frajda. Marzy mi się np., żeby zjechać sobie bezstresowo równolegle ze Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym.

3. ile dni w sezonie planuję być na stoku - 1-2 razy w tygodniu na ok. 3 godziny, przez około pół sezonu. Co do kondycji to nie jest wyrobiona, dość przeciętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli chodzi o długość najlepiej koło 165-167 cm? Bo zdarzają się jeszcze 160, ale to już mogą być za krótkie jak na moją wagę - czy dobrze rozumiem? :)

Dziękuję za odpowiedź, przeczytałem opisy i są bardzo kuszące - faktycznie z opisów wynika, że to dobre sterowne uniwersalne narty. Jeździł ktoś na nich?

A co myślicie o tym?

http://www.mr-sport.pl/produkt-391-NARTY_zjazdowe_BLIZZARD_GFORCE_LTD_Carbon_IQ_2011.html

Polecali w sklepie. (Można kupić poniżej 1000 zł w exysporcie, ale tylko 160 cm)

A ewentualnie jeszcze coś tańszego do porównania, dałoby radę? :D

Oczywiście jeśli ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje - bardzo proszę pisać, gdyż każda konkretna propozycja jest dla mnie na wagę złota. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie:

ad. 6

Umiejętności narciarskie: po dzisiejszych 3 godzinach na stoku (więc jest łącznie już 9 godzin wyjeżdżonych) awansowałem na 4 poziom wtajemniczenia. :) Potrafię już dobrze płużyć na niebieskim stoku, a na niektórych (łagodniejszych) jego odcinkach nawet zjadę równolegle. Choć oczywiście wymaga to dalszych ćwiczeń i utrwalania.

Zjeżdżałem dziś na 160 cm Rossignolach Cobra Ltd (czyli wreszcie o 10 cm dłużej niż zwykle) - początkowo dzioby sporadycznie mi się krzyżowały, ale już po ok. 40 minutach było OK. Czyli wiem, że na 160-tce na pewno dam radę, choć pewnie myśląc bardziej przyszłościowo o jeździe średniozaawansowanej narty powinny / muszą być jeszcze ciut dłuższe biorąc pod uwagę mój wzrost i wagę.. Chyba że nie jest to absolutnie konieczne?

Jeszcze krótkie pytanie co do tych Fischerów (bo naprawdę mi się podobają) : słyszałem, że ta firma robi bardzo twarde narty, a co za tym idzie nie toleruje błędów. Może chodziło o jakieś wyższe modele np. 8+, 9+? Z drugiej jednak strony tu: http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=2505&id_modelu=3324 proponują do nich do kompletu buty o flexie 100 - a to chyba dość sporo jak na osobę jeżdżącą rekreacyjnie z moimi umiejętnościami..? Niestety o flexie nie mam zielonego pojęcia, więc przy okazji (sorry za OT) czy moglibyście jeszcze mi odpowiedzieć: buty o jakim flexie powinienem brać pod uwagę w pierwszej kolejności?

A sprzęt idę kupować już za 5 dni, tak że wdzięczny będę za dalsze sugestie moich bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.. :) W końcu to inwestycja na kilka sezonów i baza do dalszego rozwijania umiejętności narciarskich, a co za tym idzie ogromny wpływ na moją satysfakcję, motywację i entuzjazm, które przez te skromne 2 tygodnie nagromadziły się do tego stopnia, że spokojnie można tu mówić o nowej pasji.! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie:

4 poziom wtajemniczenia. :) pewnie myśląc bardziej przyszłościowo o jeździe średniozaawansowanej narty powinny / muszą być jeszcze ciut dłuższe biorąc pod uwagę mój wzrost i wagę.. Chyba że nie jest to absolutnie konieczne?

proponują do nich do kompletu buty o flexie 100 - a to chyba dość sporo jak na osobę jeżdżącą rekreacyjnie z moimi umiejętnościami..? Niestety o flexie nie mam zielonego pojęcia, więc przy okazji (sorry za OT) czy moglibyście jeszcze mi odpowiedzieć: buty o jakim flexie powinienem brać pod uwagę w pierwszej kolejności?

W końcu to inwestycja na kilka sezonów i baza do dalszego rozwijania umiejętności narciarskich, a co za tym idzie ogromny wpływ na moją satysfakcję, motywację i entuzjazm, które przez te skromne 2 tygodnie nagromadziły się do tego stopnia, że spokojnie można tu mówić o nowej pasji.! :)

Jak już muszą być narty na parę sezonów to weź : Rossignol Alias 74.

Długość producent zaleca -10/-15 do wzrostu więc na 166 cm bez problemu dasz radę .

Buty do tej narty flex 80-100 , jesteś młody a przy 185 kg dobrze zbudowany więc nie będzie to przeszkodą.

Tak jak inni proponuję je przymierzyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Progressory +7 nie będą za twarde. Buty z flex 80 wystarczą. Świat i ludzie, nie musisz się katować twardszymi. Długość 165. Jeśli dobrze czułeś się na 160 to spokojnie też może być.

(...) a przy 185 kg dobrze zbudowany

Że co? :confused:

Edytowane przez michalb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 176 cm wzrostu i wiem jaką sylwetkę ma się przy 85 kg .

Do tego użytkuję buty na nartach i wiem w jakich butach jeździ mój syn ( 22 lata , 178 cm , 69 kg wagi )

Proszę cytować przynajmniej całe zdanie które napisałem by następny czytający wiedział o co chodzi . Wyrywanie luźnych części z moich wypowiedzi prowadzi do fałszywej interpretacji moich zamiarów .

Całe zdanie brzmiało tak :

Buty do tej narty flex 80-100 , jesteś młody a przy 185 kg dobrze zbudowany więc nie będzie to przeszkodą.

Tak jak inni proponuję je przymierzyć.

Moim zamiarem było pokazanie młodemu ambitnemu i dobrze zbudowanemu narciarzowi że polecam dla niego buty o fex 80-100 .

..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze "michalb" chodziło pewnie o tamtą przypadkową literówkę, że 185 kg zamiast 85 kg - więc nie ma o co kruszyć kopii, wiadomo o co chodzi. :)

OK, to już mniej więcej wiem jak się zabrać do tematu butów, poszperałem też w innych tematach.

A w sprawie Rossignoli - dobrze, że padła też ta propozycja, gdyż do tej firmy mam zaufanie, bo jeździłem już na dwóch parach i zawsze byłem zadowolony. A tu obok znalazłem bardzo podobne narty, ciut droższe - niby z jakimiś wzmocnieniami - oto link:

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3263&id_modelu=4692

Warte dopłaty? Bo to też jest Alias 74. Tą technologię carbon w tamtym modelu zdaje się również zastosował Fischer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze krótkie pytanie co do tych Fischerów (bo naprawdę mi się podobają) : słyszałem, że ta firma robi bardzo twarde narty, a co za tym idzie nie toleruje błędów. Może chodziło o jakieś wyższe modele np. 8+, 9+?

Tak jest

7+ ma jako rdzeń kompozyt (miękkie)

8+ rdzeń drewniany (twarda)

9+ rdzeń drewniany+podwójna 0,5 milimetrowa powłoka z titanalu nie wiem co to ale sprawia że narta staję się bardzo twarda po za tym 9+ ma płytę flowflex a 8 i 7 powerrail. wszystkie natomiast mają system dualradius

link do stronki z tymi modelami

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3106&id_modelu=4284

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ROSSIGNOL:

Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tego wątku z Alias Carbonem? Chodzi mi oczywiście o tą technologię z włókien węglowych - to dodatek który niepotrzebnie podwyższa cenę nart czy raczej może być ona niewskazana przy moich dotychczasowych umiejętnościach (poziom 4)? Z tego co mnie się wydaje to może to nartę dodatkowo usztywniać / utwardzać co mogłoby wpływać na mniejszą tolerancję błędów narciarza. Chyba że nie ma to większego znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ROSSIGNOL:

Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tego wątku z Alias Carbonem? Chodzi mi oczywiście o tą technologię z włókien węglowych - to dodatek który niepotrzebnie podwyższa cenę nart czy raczej może być ona niewskazana przy moich dotychczasowych umiejętnościach (poziom 4)? Z tego co mnie się wydaje to może to nartę dodatkowo usztywniać / utwardzać co mogłoby wpływać na mniejszą tolerancję błędów narciarza. Chyba że nie ma to większego znaczenia?

Ta różnica w cenie jest chyba niewielka .

Narty Alias 74 to bardzo dobra narta do nauki podstaw narciarstwa i dalszego rozwoju . Osobiście odradzam kupowania nart na wyrost .

Wklejam film z opisem technicznym nart Alians.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy! :)

Chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować za pomoc w wyborze nart. Mój wybór ostatecznie padł na Rossignol Alias 74 - te co miał ten facet z filmu. Nie mogę się już doczekać stoku, oby pogoda była łaskawa, a wiosna specjalnie się nie śpieszyła.. :) Co do butów to są to Salomony Mission Alu - takie jak te:

http://www.swistak.pl/a13647888,BUTY-NARCIARSKIE-SALOMON-MISSION-ALU.html

Szczególne podziękowania ślę do kolegi ROSSIGNOL'A za cierpliwość i fachowość. :)

Do zobaczenia na stoku!!! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...