Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kamienica (i Czarna Góra)


Moby

Rekomendowane odpowiedzi

Kamienica

Poszukując nowych miejsc w Sudetach, w których można by pojeździć na nartach nie czekając zbyt długo w kolejce do wyciągu i nie wydając za dużo pieniędzy, trafiłem do Bolesławowa w Kotlinie Kłodzkiej.

Jeszcze niedawno Bolesławów stanowił zapewne jedynie noclegownię dla jeżdżących na Czarnej Górze. Od kiedy jednak 3 lata temu postawiono wyciągi w pobliskiej Kamienicy, a rok temu połączono Bolesławów z Kamienicą kolejnym wyciągiem, miejscowość stała się małą stacją narciarską. I to bardzo interesującą!

Z jednej strony górki leży Kamienica. Z niej poprowadzono 3 wyciągi (talerzyki), najdłuższy ok. 300 m dł., krótsze ok. 200 m. Z drugiej strony górki leży Bolesławów. Z niego poprowadzono wyciąg dł. ok. 400 m. Różnica wysokości wynosi ok. 100 m, tak więc stoki od strony Kamienicy są bardziej strome. Drogą z jednej do drugiej miejscowości jest ok. 2 km.

Na całości kompleksu obowiązuje jeden karnet, który kosztuje 30 zł, a dla dzieci 20 zł (dzieci do lat 6 dostają bilet darmowy). Jeździ się do godz. 16. Jeśli komuś mało, to odpoczywa godzinę i od 17 do 21 za 25 zł może jeździć dalej przy sztucznym świetle. Czynne są wtedy 2 najdłuższe wyciągi (do Bolesławowa i Kamienicy).

Gdybym napisał, że nie stoi się w kolejce to bym nieco przesadził. Są momenty pewnych spiętrzeń ale niemal nigdy nie czeka się dłużej niż 5 minut, przy czym dotyczy to głównie Bolesławowa (ten stok cieszy większym uznaniem), bowiem od strony Kamienicy zazwyczaj podjeżdża się od razu do bramki (byłem w okresie ferii zimowych woj. dolnośląskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego).

Stoki szerokie, dość dobrze przygotowane. Niestety, jak napadało w nocy pół metra puszystego śniegu nie dało się wiele zrobić. Obsługa miła. Szczególne podziękowania dla pana obsługującego dłuższy wyciąg z Kamienicy, noszącego czapkę z diabelskimi rogami: za każdym razem wychodził z budki, gdy widział moją 7 letnią córeczkę i pomagał jej chwycić orczyk (mała sama doskonale sobie radzi, ale wiadomo jak to jest z kobietami).W barze ceny przystępne (wino grzane 6 zł - bardzo smaczne, piwo grzane 5 zł - marne). Ceny pobytu też. Naprawdę bardzo przyzwoity pensjonat położony 500 m od wyciągu (ale zjechać można pod same drzwi) kosztował 58 zł za osobę (z wyżywieniem).

Gorąco polecam, szczególnie na wyjazd rodzinny. Stoków mniej niż w Zieleńcu, ale wcale nie gorszych, a ludzi stosunkowo mało. Pewnie odciąga ich Czarna Góra, 12 km od Bolesławowa, na którą ja też się wybrałem. Pogoda była nie najlepsza, więc tylko raz.

Czarna Góra

Na Czarnej Górze pewnie wszyscy byli więc daruję sobie szczegółowy opis. Szerokie trasy, bardzo szybki orczyk na górę (równoległy do jadącego 10 min krzesełka). Niestety, pogoda była taka, że górną część stacji przykrywały chmury. Po podmarznięciu na dość powolnej kanapie, która wywoziła nas w mleko i silny wiatr, trzeba było czym prędzej uciekać w dół. Orczyki w dolnej części stacji (tańszy karnet na tzw. region niski) oblężone były tak, że odchodziła ochota na jeżdżenie. Mimo marnej pogody ludzi dużo. No i ceny: 65 zł za karnet (dla dzieci powyżej 4 lat 58 zł), 10 za wino w barze. Przy tym, wbrew pozorom, wcale się nie najeździłem. Mimo wszystko ogólnie podobało mi się. Przy lepszej pogodzie odwiedziłbym Czarną Górę z przyjemnością. Czarna Góra nieco podobna jest do Szrenicy, ale chyba stoki na niej ciekawsze (a może w Szklarskiej za dużo razy już byłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienica (i Czarna Góra)

Co do wyciagow wymagam (jak i w innych dziedzinach) pewnej jakosci (a jakosc to takze dlugosc - nieprawdaz?). Jednoczesnie zapraszam "kolege" do poteznego (jestem pewien, ze po przeczytaniu info na necie za taki ten przybytek sila rzeczy zostanie uznany) "osrodka" w Sieprawiu pod Krakowem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Kamienica (i Czarna Góra)

Ignacy - podaruj sobie potege Sieprawa pod Krakowem bo cos mi sie zdaje ze swoj kunszt mozesz rozwinac tylko 3 Valles (600km na jednym skipasie polaczonych razem) hyhy - ja tez tam jezdze najchetniej ale jak mam tylko 2,3 dni a mam stac w kolejce do krzesla w Czarnej G. 30 minut i po 3 minutach byc na dole... hyhhhhhhhhhh

...to pozostaje mi tylko podziekowac MOBYemu za opis ciekawej miejscowki a Ty Ignac nie zanizaj lotu - w Polsce nie wypada Ci jezdzic na niczym poza "czarna" z Kasprowego a potem klata do przodu i na Krupoweczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...