Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czarna Góra


rikirik

Rekomendowane odpowiedzi

Moją aprobatę znajdują :)

Choć mogłoby by lepiej i rozumiem obiekcje innych, szczególnie te dotyczące infarstruktury.

Pzdr.

tylko kolega juice jest na Czarnej zawsze o 9 i zawsze śmiga po sztruksiku

w sumie te muldy i przetarcia na trasie to na Ciebie można zrzucić :D:D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarna Góra

Jak pisałem parę postów temu, tak przygotowywane stoki nie znajdą aprobaty wśród narciarzy.

Poprostu OBCIACH I PORAŻKA

Nie jestem specjalistą i mogę się mylić w tym co zamierzam teraz napisać. Moim zdaniem warto zastanowić się co, oprócz mechanicznej obróbki tras, (ratrakiem) wpływa na jakość tras. Są to:

  • częstotliwość ratrakowania - im częściej trasy obrabiane, tym lepiej ubity śnieg - dolne warstwy stanowią "fundament" trasy
  • grubość pokrywy śnieżnej - im większa częstotliwość opadów, tym nie tylko większa pokrywa śnieżna, ale także większa ilość kolejno ubijanych warstw. Jak wiadomo, z opadami w Polsce może być różnie. W tym roku, na przykład, paradoksalnie, więcej było śniegu na nizinach niż w górach. Jak wiadomo, problemów ze śniegiem nie ma w Alpach czy Dolomitach
  • częstotliwość sztucznego naśnieżania - wiadomo, im częściej śnieżymy, tym śniegu więcej. Czasami jednak nie ma możliwości sztucznego naśnieżania. Jest to związane z wilgotnością powietrza - im większa, tym niższa wymagana temperatura do produkcji śniegu. W Dolomitach gdzie mikroklimat charakteryzuje się niską wilgotnością, armatę włączą przy -0.5, u nas przy -3
  • temperatura i wilgotność powietrza - im wyższe temperatura i wilgotność powietrza, tym szybciej tworzą się muldy - śnieg jest mokry i łatwo się kawali
  • nasłonecznienie - pod wpływem promieni słonecznych śnieg topi się, co negatywnie wpływa na jego właściwości poślizgowe, a także przyczynia się do powstawanie muld. Ale akurat ilość słońca (raczej mała) przemawia na korzyść Polski
  • liczba narciarzy - gdyby zmierzyć liczbę narciarzy przypadających na metr trasy na jednostkę czasu w Polsce i porównać z taką liczbą w np. Austrii okazałoby się, że Polskie trasy mają prawo popsuć się szybciej...

Napisałem to po to (nie mając przekonania o merytorycznej wartości tegoż, jednak w dobrej wierze) nie żeby usprawiedliwić opieszałość i brak profesjonalizmu włodarzy polskich tras narciarskich, ale zwrócić uwagę na fakt, że te trasy podlegają procesom zużycia następującym szybciej niż w Alpach lub Dolomitach. Z tej racji, polecam korzystanie z polskich tras (i nie tylko :)) w warunkach czasowo do tego najodpowiedniejszych, czyli od samego rana. Wówczas będziemy mieli szansę przekonać się o tym, że jednak ratrak dnia wcześniejszego odwiedził trasę. W Polsce bardzo często nie ma to miejsca i przez to można się wyleczyć z sentymentów z dzieciństwa (w moim przypadku Szczyrk), jednak czasem możemy być mile zaskoczeni. Ponownie zwracam jednak uwagę na fakt, że to zaskoczenie ze względów wyżej wymienionych może być krótkotrwałe i może mieć miejsce tylko w kilku pierwszych godzinach od otwarcia wyciągu. Jeżeli ktoś się ze mną zgadza i ma podobne doświadczenia, nie będzie miał dylematu czy jechać 1000 km do Austrii na dwa dni, czy do Polski/Czech. Mimo wszystko czasem zdecyduje się na opcję kilometrowo bliższą. Poza tym, zgadzam się, że poza Polską trasy są lepiej przygotowane, jednak czasem warto zwrócić uwagę na coś mniej oczywistego. I właśnie dlatego to napisałem :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko kolega juice jest na Czarnej zawsze o 9 i zawsze śmiga po sztruksiku

w sumie te muldy i przetarcia na trasie to na Ciebie można zrzucić :D:D

pozdrawiam

Nie, ja muld nie robię :P

No właśnie - ratrakowanie.

Ostatnio z tym sztruksikiem to coraz gorzej jest.

Ostatnio w so jedna zmrożona, zlodzona, wywiana i wyślizgana jak szkło tafla.

Okazało się, że krawędzie już nie te i narty w ostrzeniu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarna Góra - Sienna w Kotlinie Kłodzkiej :

Coś mi się widzi,że lider i fajna babka piszą o dwóch różnych Czarnych Górach :):rolleyes:

Raczej jestem tego pewien ,że fajna babka pisze o Sudetach a lider o podhalu

Tak chodziło mi o Czarną Górę - w Siennej w Kotlinie Kłodzkiej

na Czarnej Górze na Podhalu k Jurgowa było wszystko OK

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...