skionline.plsport wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Federica Brignone najszybsza w Soelden

2015.10.26
W miniony weekend, w Sölden rozpoczął się cykl zawodów Alpejskiego Pucharu Świata. Sezon zainaugurował sobotni gigant pań, w którym niespodziewanie zwyciężyła Federica Brignone. Włoszka o 0,58 sekundy wyprzedziła Mikaelę Shiffrin i o 1,25 sekundy Tinę Weirather. Konkurs rozegrano pod nieobecność utytułowanych zawodniczek - Anny Fenninger, Lindsey Vonn i Tiny Maze.

Duża przewaga na półmetku

Zawodniczki rywalizowały przy słonecznej pogodzie na twardej, pokrytej lodem trasie. Federica Brignone prowadziła już po pierwszym przejeździe, wypracowując sobie dużą przewagę nad Mikaelą Shiffrin. Po pierwszej serii Amerykanka traciła do Włoszki 0,95 sekundy. Trzecią pozycję zajmowała reprezentantka Liechtensteinu, Tina Weirather (1,42 sekundy straty do Brignone).

Zwycięstwo mimo wolniejszego drugiego przejazdu

W drugim przejeździe najlepszy czas uzyskała Viktoria Rebensburg, awansując z jedenastego na szóste miejsce. Federica Brignone, pomimo wolniejsze jazdy, zachowała pierwszą lokatę. Za nią uplasowały się Mikaela Shiffrin (0,85 sekundy straty) i Tina Weirather (1,25 sekundy straty).

Wielkie nieobecne

Jedyna Polka w stawce, Maryna Gąsienica-Daniel, nie ukończyła pierwszego przejazdu. W zawodach zabrakło kontuzjowanej Anny Fenninger, która podczas treningu zerwała więzadło krzyżowe i na dobre pożegnała się ze startami w tym sezonie. Do rywalizacji nie przystąpiły również Lindsey Vonn i Tina Maze. Amerykanka w sierpniu doznała kontuzji stawu skokowego i zdecydowała się odłożyć w czasie swój udział w konkursach, natomiast Słowenka ogłosiła roczną przerwę od startów.

Gigant mocną stroną Brignone

Dla 25-letniej alpejki było to pierwsze zwycięstwo i ósme podium w Pucharze Świata. W 2011 roku, podczas inauguracyjnego konkursu w Sölden, Brignone również prowadziła po pierwszej serii, jednak nie udało jej się wtedy ukończyć drugiego przejazdu. Do tej pory Włoszka wszystkie miejsca w pierwszej trójce zajmowała właśnie w gigancie, a w 2011 roku została wicemistrzynią świata w tej konkurencji.