skionline.plsport relacje Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Trasa Rajdu Adventure Trophy 03

2003.08.13
Trasa rajdu liczy około 290 km długości, mierzonej wg optymalnych wariantów wybranej drogi. Całość trasy podzielona jest na 7 etapów:
Etap 1 - 18 km (wyścig rowerowy MTB na wyznakowanej trasie)
Etap 2 - 20 km (płynięcie 2-osobowym kajakiem)
Etap 3 - 30 km (rower górski)
Etap 4 - 35 km (pieszo)
Etap 5 - 100 km (rower górski)
Etap 6 - 62 km (pieszo)
Etap 7 - 25 km (rower górski)
Dokładną charakterystykę trasy oraz zadań uczestnicy otrzymają podczas rejestracji w biurze zawodów w opisie trasy.
Start - Rynek w Żywcu
Meta w centrum rajdu (ośrodek wodny PK)






























Trasa rozgrywki finałowej

I etap: zadanie specjalne nr 5 - wejście po linie na zaporę, wodowanie pontonu i przepłynięcie ok. 5 km. Na końcu tego odcinka zadanie specjalne nr 6. Planowany czas wykonania zadania: ok. 1,5 godz.
II etap: odcinek rowerowy - 28 km. Planowany czas wykonania zadania: 2 godz.
III etap: odcinek pieszy - 13 km. Na tym etapie do wykonania zadanie specjalne nr 7. Planowany czas wykonania zadania: 3 godz.
IV etap: spływ pontonem - 3 km. Planowany czas wykonania zadania: 0,5 godz.

Mapa

Przed startem zawodnicy otrzymają mapę turystyczną z narysowaną trasą i punktami kontrolnymi. Mapa: Wydawnictwo Kartograficzne "Compass", skala 1:50 000, cięcie warstwicowe co 10 m., aktualizacja: wiosna 2003, specjalnie wydana z okazji Adventure Trophy 2003. Mapy będą ofoliowane. Mapa zawierać będzie współrzędne GPS w układzie WGS84.

Wykreślenie trasy

Uczestnicy otrzymają przed startem mapy z wykreśloną całą trasą rajdu.
Sposób wykreślenia:
Start zaznaczony trójkątem, punkty kontrolne zaznaczone okręgami i ponumerowane w kolejności zaliczania. Punkty będą połączone linią prostą. Meta zaznaczona podwójnym okręgiem. Koniec danego etapu, stanowiący jednocześnie start kolejnego etapu (przepak) zaznaczony kwadratem.
Miejsce dokładnej lokalizacji punktu - środek okręgu.
Kolor wykreślenia trasy
odcinki wodne - magenta
odcinek rowerowy - niebieski
odcinek pieszy - czerwony

Punkt kontrolny (pk)

Stojak z biało-pomarańczowym lampionem, posiadający własny numer umieszczony z boku stojaka. Na pk mogą znajdować się sędziowie. Lampiony wyposażone w materiał odblaskowy, ułatwiający odnalezienie pk w nocy.

Potwierdzanie obecności na punktach

Zespoły otrzymują od sędziów potwierdzenie kolejnych punktów kontrolnych na karcie startowej. Sędziowie potwierdzają zaliczenie punktu w chwili pojawienia się wszystkich czterech członków zespołu. W przypadku braku obsługi na pk, zespoły same potwierdzają zaliczenie punktu na karcie.
Zagubienie karty startowej lub jej zniszczenie, uniemożliwiające odczytanie potwierdzenia punktów, spowoduje nieklasyfikowanie zespołu.

Etapy trasy

Start: o godz. 12:10.

Etap 1 - Trasa MTB.
Zespoły mają za zadanie przejechanie na rowerach wyznakowanej w terenie 18 km trasy. Trasa wytyczona będzie po górskich ścieżkach wokół Żywca. Etap ten kończy się w centrum zawodów.
Trasa w terenie wyznakowana strzałkami oraz biało-czerwonymi wstążkami. Na trasie, w newralgicznych miejcach, znajdować się będą siędziowie, zapisujący przejeżdżających zawodników. Miejsce lokalizacji zaznaczone na mapie z trasą etapu.
UWAGA! Przejazd uczestników drogami publicznymi odbywać sie będzie bez ograniczania ruchu drogowego. Przejazd rowerami po tych drogach zgodnie z przepisami ruchu drogowego, przy ruchu otwartym. Przejazdy przez drogi publiczne będą zabezpieczane przez policję. W razie konieczności policja może zatrzymać uczestnika zawodów.
Podczas tego etapu nie obowiązuje wspólna jazda całego zespołu.

Etap 2 - Płynięcie kajakiem

Start i meta tego etapu w centrum rajdu.
Każdy zespół otrzymuje 2 kajaki 2-osobowe, kajaki zostaną przydzielone drogą losowania,
Zadaniem zespołów będzie zaliczenie, korzystając mapy 3 różnych pętli trasy etapu 2: A, B i C. Poszczególne pętle zespoły zaliczają w kolejności wskazanej przez sędziego. Trasę etapu wyznaczają pk na brzegach jeziora. W czasie tego etapu do wykonania 2 zadania specjalne: na pętli B - zad. nr 1, na pętli C - zad. nr 2.
Pętla A: BnO Na pętli A - do odnalezienia 4 pk na rozlewiskach. Zespoły dopływają do strefy w której ustawiono cztery punkty kontrolne: I, II, III i IV. Należy w dowolnej kolejności odnaleźć i potwierdzić obecność na każdym pk. W strefie zespół może rozdzielić się na dwie grupy.
Pętla B: Most Linowy Zespoły dopływają do pk z zadaniem specjalnym. Dwóch zawodników, po jednym z kajaka wykonuje zadanie.
Pętla C: Wejście po linie i zjazd z mostu Zespoły dopływają do pk z zadaniem specjalnym. Dwóch zawodników, po jednym z kajaka wykonuje zadanie.
Potwierdzenie obecności na pk kontrolnym dokonuje dwóch zawodników z zespołu, po jednym z każdego kajaka. Zasada ta nie obowiązuje w strefie na pętli A.
Każdy zawodnik zobowiązany jest do ubrania kamizelki asekuracyjnej (kapoka),
Trasa spływu wyznaczona jest po Zalewie Żywieckim,
Zawodnicy zobowiązani są do zachowania warunków bezpieczeństwa obowiązujących na akwenach wodnych,
W przypadku stwierdzenia przez WOPR nie przestrzegania warunków bezpieczeństwa zespół może być wycofany z dalszej rywalizacji,
Zakazuje się używania innego napędu, niż przydzielone przez organizatorów wiosła np. żagiel, silnik itp.
Etap 3, 5, 7 - Jazda na rowerze

Start do etapu 3 z centrum rajdu, koniec w strefie zmian A. Etap 5 zaczyna się w strefie zmian A i kończy w strefie zmian B. Etap 7 rozpoczyna się w strefie B, a kończy w bazie rajdu.
Trasa o długości poszczególnych etapów, odpowiednio: około 30, 100, 25 km przebiega po różnej nawierzchni, są niewielkie odcinki po asfalcie, większość trasy prowadzi górskimi drogami, część po pieszych szlakach turystycznych.
W czasie jazdy obowiązują kaski. W razie usterki rowerów, zespoły nie mogą korzystać z pomocy z zewnątrz, usterkę muszą usunąć we własnym zakresie.
Na punktach kontrolnych zespoły muszą pojawić się w komplecie z rowerami. Maksymalna odległość pomiędzy członkami zespołu nie może przekraczać 100 m.
Po zakończeniu odcinka rowerowego, uczestnicy zostawiają rowery obsłudze rajdu. W strefie zmian obsługa sprawuje nadzór nad rowerami aż do momentu ruszenia zespołów do kolejnego etapu rowerowego.
W czasie jazdy zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
UWAGA: W zależności od prędkości przemieszczania się zespołów długość odcinka rowerowego może być skrócona. Skrót będzie wykreślony na mapie, a o ich zastosowaniu poinformuje zespoły sędzia trasy.

Odcinek pieszy
Etapy: 4, 6 rajdu zespoły pokonują pieszo. Trasa tych etapów częściowo prowadzi szlakami turystycznymi, częściowo bezdrożami, a punkty kontrolne zostaną zlokalizowane na elementach rzeźby terenu. Ich odnalezienie wymagać będzie dużych umiejętności nawigacyjnych, w tym użycia kompasu. Zabronione jest korzystanie z jakichkolwiek środków lokomocji.
UWAGA: W zależności od prędkości przemieszczania się zespołów długość odcinków pieszych może również być skrócona. Skróty będą wykreślone na mapie, a o ich zastosowaniu poinformuje zespoły sędzia trasy.

Żywienie na trasie

Organizatorzy zabiezbieczają każdemu uczestnikowi po 6 półtoralitrowych butelek wody mineralnej. Woda będzie wydawana uczestnikom na przepakach (po dwie butelki na uczestnika, na każdym z przepaków).
Zespoły mogą na trasie uzupełniać napoje i żywność w napotkanych sklepach.
Zabronione jest korzystanie z zorganizowanej pomocy w przygotowywaniu posiłków.
Zespoły mogą przekazać organizatorowi po 2 skrzynie (z napisem A i B) ze sprzętem i żywnością, które zostaną przetransportowane do strefy zmian A i B.
strefa zmian A znajduje się na około 68 km, 103 km trasy
strefa zmiany B znajduje się na około 203, 265 km trasy

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Relacja

zobacz wszystkie galerie