skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Aktualne zasady wjazdu do Austrii

2021.12.21
Aktualne zasady wjazdu do Austrii
Kliknij, aby powiększyć.
Aktualne zasady wjazdu do Austrii
Granice Austrii są otwarte, a turystyczne podróże są znów możliwe. Poniżej znajduje się przegląd aktualnych przepisów dotyczących wjazdu do Austrii.
Obecnie, w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu Omikron, obowiązują nowe zasady wjazdu do Austrii. Do wjazdu wymagane jest spełnienie zasady 2-G oraz dodatkowo należy mieć ze sobą aktualny wynik testu PCR lub zaświadczenie o szczepieniu przypominającym. Wszystkie szczegóły dotyczące nowych zasad znajdują się poniżej.
Aktualnie: zasada 2G+ przy wjeździe do Austrii
Austria reaguje na rozprzestrzenianie się wariantu Omikron i w związku z tym zaostrza przepisy. Do wjazdu wymagany jest dowód 2-G. Ponadto należy mieć przy sobie aktualny test PCR (nie starszy niż 72 godziny) lub szczepienie przypominające (które obowiązuje od dnia przyjęcia szczepienia). Wymóg badania PCR nie dotyczy osób, które otrzymały szczepienie przypominające (3. dawka lub w przypadku preparatu Johnson & Johnson jest to 2. dawka). Ozdrowieńcy, którzy zostali dwukrotnie zaszczepieni, nie muszą wykonywać testu PCR. To nowe rozporządzenie dotyczy wjazdu ze wszystkich krajów z wyjątkiem obszarów objętych występowaniem wariantu wirusa. Wjazd bez szczepienia lub dowodu wyzdrowienia jest de facto niemożliwy w celach urlopowych. Do wjazdu w celach zawodowych wymagane jest również zaświadczenie 2-G. Należy pamiętać, że zasada 2-G+ dotyczy tylko wjazdu. Podczas pobytu obowiązuje zasada 2-G.


Zasady dotyczące dzieci


Wyjątkiem są dzieci poniżej 12 roku życia, które nie muszą być poddawane testowi PCR i nie muszą przedłożyć dowodu zasady 2G (zaszczepiony, wyleczony). Wyjątki dotyczą również dzieci w wieku szkolnym, mogą one wjechać do kraju z negatywnym wynikiem testu PCR. Ważny jest również dowód z tzw. " Ninja-Pass" lub "Holiday-Ninja-Pass". Dzieci i młodzież w wieku szkolnym urodzone po 31 sierpnia 2006 r. również mogą skorzystać z tego rozporządzenia. Dzieci i młodzież, które nie są objęte tym przepisem, muszą posiadać dowód 2-G, jak również negatywny wynik testu PCR lub zaświadczenie o szczepieniu przypominającym.

Dalsze wyjątki


Dalsze wyjątki od zasady 2-G dotyczą kobiet w ciąży oraz osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. Takie osoby muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie i negatywny wynik testu PCR. Wyjątkiem są osoby dojeżdżające do pracy, które nadal mogą wjechać do kraju z zaświadczeniem 3-G (wystarczy test PCR nie starszy niż 72 godziny lub test antygenowy nie starszy niż 24 godziny).


Wjazd bez testu PCR bądź szczepienia przypominającego


Wjazd bez przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR lub dowodu szczepienia przypominającego, ale z dowodem zasady 2G jest możliwy. Wówczas jednak wymagana jest rejestracja "Pre-Travel-Clearance", a po wjeździe należy poddać się kwarantannie, którą kończy dopiero negatywny wynik testu PCR. Należy pamiętać, że wynik testu może być dostępny w ciągu 24 godzin lub dłużej. Dlatego zdecydowanie zalecamy wjazd do Austrii z negatywnym wynikiem testu PCR.

Wjazd bez dowodu szczepienia lub wyzdrowienia


Wjazd bez szczepienia lub wyleczenia jest de facto niemożliwy w celach urlopowych. Do wjazdu w celach zawodowych wymagane jest również zaświadczenie spełniające zasadę 2G. Wyjątki dotyczą m.in. obywateli Austrii, obywateli UE oraz osób, które mają miejsce zamieszkania w Austrii. Mogą one wjechać do kraju bez dowodu zasady 2G, ale muszą przejść obowiązkową kwarantannę, która może zostać zakończona najwcześniej piątego dnia po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR. Ponadto wymagana jest rejestracja "Pre-Travel-Clearance".

Obowiązujące reguły


Najlepszym sposobem na potwierdzenie dowodu zasady 2G (zaszczepiony, wyleczony) jest użycie cyfrowego certyfikatu Covid UE. Dowód szczepienia lub wyzdrowienia można jednak przedstawić również za pomocą innych uznanych dokumentów analogowych lub cyfrowych (świadectwo szczepienia, paszport szczepień itp.). Goście zagraniczni, których dowód nie jest dostępny w języku niemieckim lub angielskim, proszeni są o skorzystanie z oficjalnych formularzy zaświadczenia lekarskiego.

Zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu


Podwójne szczepienie: ważne jest 270 dni od momentu podania drugiej dawki lub od jakiegokolwiek kolejnego szczepienia. Między pierwszym i drugim szczepieniem musi upłynąć co najmniej 14 dni, a między drugim i trzecim szczepieniem musi upłynąć co najmniej 120 dni. Po otrzymaniu kolejnej dawki szczepienia, podróżni mogą już w dniu szczepienia wjechać do Austrii.

Szczepienie jedną dawką: dla preparatu Johnson & Johnson ważność wynosi 270 dni od 22. dnia po szczepieniu. Od 3.1.2022 r. pojedyncze szczepienie szczepionką Johnson & Johnson nie jest już wystarczające, konieczna jest dawka przypominająca.

Jeżeli szczepieni są ozdrowieńcy, pierwsza dawka jest ważna przez 270 dni od daty szczepienia.

Przy wjeździe obowiązują tylko następujące szczepionki: BioNtech/Pfizer, AstraZeneca/Covishield, Johnson & Johnson, Moderna oraz Sinopharm i Sinovac. Dozwolone są również tak zwane szczepienia krzyżowe. Uwaga! Wymienione szczepionki są ważne przy wjeździe. Podczas pobytu w Austrii obowiązują inne zasady dotyczące zasady 2-G.


Zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem


Przebycie infekcji wirusem Sars-Cov-2 uprawnia do przekroczenia granicy w ciągu 180 dni od momentu wyzdrowienia. Dowodem jest zaświadczenie o wyzdrowieniu, potwierdzenie lekarskie, że infekcja została przebyta (musi być potwierdzone testem PCR) lub zaświadczenie o izolacji.

Obowiązkowy test (oprócz dowodu zasady 2G)


Przy wjeździe do Austrii potrzebny jest test PCR, który nie jest starszy niż 72 godziny. Test musi być potwierdzony przez uprawniony organ. Jeśli otrzymałeś już szczepionkę przypominającą, nie musisz wykonywać dodatkowego testu PCR.

Kiedy obowiązuje "Pre-Travel Clearance"?


Rejestracja przed wjazdem nie jest wymagana w przypadku osób zaszczepionych i wyleczonych oraz towarzyszących im dzieci (wyjątek: wjazd z obszarów zagrożonych wirusem). Rejestracja jest wymagana w przypadku, gdy zgłaszasz się z dowodem zasady 2G, ale bez testu PCR lub bez zaświadczenia o szczepieniu przypominającym, jak również w przypadku wjazdu bez statusu zasady 2G.

Zakaz wjazdu i ograniczenia obowiązujące podróżnych z obszarów dotkniętych wariantem wirusa
Obecnie obowiązuje zakaz przylotu oraz wjazdu z następujących obszarów zagrożonych wirusem: RPA, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia i Eswatini. Istnieją wyjątki, w tym dla obywateli Austrii. Proszę pamiętać, że nie tylko przepisy austriackie są decydujące przy wjeździe, ale również przepisy w Państwa kraju ojczystym.

Starannie sprawdziliśmy dostępne tu informacje. Österreich Werbung nie jest jednak organem państwowym i nie może udzielać prawnie wiążących informacji.

Źródło: austria.info

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty.austria.gdzie na narty #zasady wyjazdu do austrii

powrót

Zobacz
Lodowiec Kitzsteinhorn rozpoczęcie sezonu w Kaprun
Lodowiec Kitzsteinhorn rozpoczęcie sezonu w Kaprun
Lodowiec Kitzsteinhorn rozpoczęcie sezonu w Kaprun
Lodowiec Pitztal - październik 2021
Lodowiec Pitztal - październik 2021
Lodowiec Pitztal - październik 2021
Lodowiec Kaunertal - październik 2021
Lodowiec Kaunertal - październik 2021
Lodowiec Kaunertal - październik 2021
Lodowiec Hintertux - październik 2021
Lodowiec Hintertux - październik 2021
Lodowiec Hintertux - październik 2021
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com