skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Innsbruck - czas na freeride

2019.01.15
Innsbruck - czas na freeride
Kliknij, aby powiększyć.
Innsbruck - czas na freeride
Innsbruck oferuje tą możliwość, że tego samego dnia można cieszyć się urokami jazdy w głębokim puchu, w otoczeniu strzelistych szczytów, a godzinę później znaleźć się w centrum dużego miasta w eleganckiej restauracji lub w… gwarnym klubie czy dyskotece. Dzięki sprawnej komunikacji - zarówno miejskiej, jaki i skubisom - w ciągu kilkudziesięciu minut można zmienić całkowicie otoczenie. A przy tym trzeba przyznać, że tereny freeride’owe położone w pobliżu Innsbrucka należą do najlepszych w Austrii - bogate urzeźbienie i znakomite warunki śniegowe łączą z bezpieczeństwem, co wcale nie jest takie oczywiste w wyżej położonych miejscach.
W okolicach Innsbrucka znajdują się cztery ośrodki, gdzie można uprawiać freeride. Najbliżej położony z nich - a zarazem uważany za najlepszy to Axamer Lizum, bardzo dobrą opinią, ale dysponujący mniejszym urozmaiceniem ternu jest położony tuż nad miastem Nordkette, gdzie dostać się można w 30 minut kolejką linową w ciągu 30 minut. Nie można tez zapomnieć o znakomitych terenach do jazdy poza trasami na lodowcu Stubai, który staje się popularny zwłaszcza wtedy, gdy gdzie indziej warunki śniegowe nie są już tak dobre…

Axamer Lizum


W Axamer Lizum, zaledwie 19 km od miasta, spragnieni spotykają się miłośnicy białego puchu nie tylko z Tyrolu, ale także i z dalszych lokalizacji. Utarł się wśród nich zwyczaj, że wieczorem korzystają z uroków miejskiego życia w Innsbrucku, a rano wsiadają ze sprzętem do autobusu i jadą w stronę… naprawdę głębokiego śniegu! Warunki do uprawiania freeride’u są tutaj tak dobre, że nawet zawodowcy tacy jak Neil Williman z Nowej Zelandii nazwali "The Lizum" swoim zimowym domem i często biorą udział w konkursach, takich jak 3-gwiazdkowy Freeride World Qualifier Open Faces.

Lizum to najlepsze miejsce dla freeriderów w całym regionie Olympia Skiworld Innsbruck. Strefa freeridowa obejmuje 300 hektarów otwartego terenu. Położenie na znacznej wysokości, ale w terenie nie narażonym na wywiewanie śniegu zapewnia puch najwyższej jakości. Portal skiresort.de przyznał Axameer Lizum 5 gwiazdek w kategorii freeride, potwierdzając znaczenie tego miejsca dla freeriderów.

Kühtai


Także położone nieco dalej (35 km od miasta) Kühtai, dzięki położeniu na wysokości 2020 m n.p.m. ma wiele do zaoferowania fanom sportów zimowych. Cały ośrodek znajduje się powyżej górnej granicy lasu i znakomicie nadaje się do jazdy poza trasami. Także dla tych mniej doświadczonych, dopiero zaczynających przygodę z puchem narciarzy. Równolegle do kolei Kaiserbahn wyznaczona jest specjalna trasa freeridowa, natomiast dla bardziej samodzielnych narciarzy pozostaje reszta… - 400 hektarów głębokiego, nie tkniętego ratrakiem puchu!

Kühtai jest także idealnym miejscem dla miłośników skituringu i fanów wędrówek górskich z rakietami śnieżnymi.

Innsbruck - czas na freeride
Innsbruck - czas na freeride

Nordkette


Nordkette to góra naprawdę wyjątkowa - chyba żadna inna w Alpach nie wyrasta tak wysoko, tak blisko samego centrum wielkiego miasta. Stacja kolejki - początkowo szynowej, a później gondolowej, prowadząca z dwoma przesiadkami na szczyt liczący prawie 2,5 tys. metrów znajduje się zaledwie parę minut marszu od historycznej rezydencji cesarzy… Nordkette jest idealnym miejscem dla turystów, miłośników słońca i pięknych widoków, ale także miłośników adrenaliny. Większość aktywności zimowych można tu prowadzić w oparciu o schroniska Seegrube i Hafelekar.

Hafelekar to miejsce, w którym tętno każdego freerider'a zaczyna przyspieszać. Niesamowity widok na miasto w dolinie poniżej, połączony z pozornie nieskończonymi, ściśniętymi szczytami otaczającego górskiego krajobrazu i śladami wytyczonymi w głębokim puchu, pozostawia niezapomniane wrażenia. Kocioł Hafelekarrinne zalicza się do najstromszych tras narciarskich w Europie. Przy nachyleniu 70% jest godny polecenia tylko doświadczonym narciarzom.

Legendy sportowe, takie jak Mitch Tölderer i Flo Orley, nauczyły się tutaj swoich umiejętności podpatrując technikę i inwencję u najlepszych freeriderów świata. Początkującym freeride’owcom, którzy chciałby doświadczyć dreszczyku emocji w czasie pobytu w Innsbrucku, zaleca się, aby towarzyszył im doświadczony przewodnik.

Innsbruck - czas na freeride
Innsbruck - czas na freeride

Lodowiec Stubai


Znalezienie dobrego miejsca do jazdy poza trasami, a co ważniejsze - odpowiedniej ilości puchu - nie jest nigdzie prostsze niż na lodowcu Stubai. Zaledwie 45 minut jazdy od Innsbrucka, największy lodowcowy region narciarski w Austrii, oferuje 12 tras freeridowych reprezentujących wszystkie poziomy trudności w otwartym terenie, z atrakcyjnymi nazwami, takimi jak "Hidden Valley" lub "Hard Rock". Trasy są oznaczone na specjalnej mapie freeride, którą można pobrać ze strony, razem z danymi GPS. Planowanie i przygotowanie można wcześniej przeprowadzić online, co ważne - jest ono na bieżąco aktualizowane informacjami dotyczącymi warunków narciarskich na samym lodowcu.

Miejscem spotkań freeriderów na lodowcu Stubai jest "Powder Departament" z dwoma punktami kontrolnymi w Eisgrat i Gamsgarten - idealne miejsca do uzyskania dokładnych informacji przed wyruszeniem w puch. W punktach kontrolnych dostępne są plany tras, prognozy pogody, raporty śniegowe i lawinowe, zapewniając maksimum zabawy w bezpiecznych warunkach.

Ciekawą inicjatywą są darmowe obozy lawinowe SAAC, gdzie można nauczyć się obsługi najnowszego sprzętu w realnych warunkach na stoku.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #austria #innsbruck #narty #tyrol #freeride #stubai #axame lizum #kuehtai

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com