skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków

2016.03.02
Kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków
Kliknij, aby powiększyć.
Kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków
Słowacka spółka TMR (Tatry Mountain Resort) przyzwyczaił nas już do tego, że każdego roku na wiosnę dołącza do swojego portfolio kolejny ośrodek - wykupując go lub wydzierżawiając od dotychczasowych właścicieli. Niewielu więc pewnie zdziwi wiadomość, że w kręgu zainteresowania słowackiego giganta pojawiła się kolejna stacja. Do końca kwietnia powinno być już jasne, czy TMR na co najmniej 20 lat wydzierżawi ośrodek narciarski Ještěd niedaleko Liberca.
Słowacka spółka do tej pory celowała w ośrodki z najwyższej półki. Natomiast Ještěd wznoszący się ponad Libercem to ośrodek średniej wielkości - znajdują się tu trzy koleje krzesełkowe, 6 orczyków, a łączna długość tras zjazdowych nieznacznie przekracza 9 km. Jednak jest to miejsce ze wszech miar godne zainteresowania narciarzy, także z Polski - ze Szklarskiej Poręby jedzie się stąd około godziny, a od autostrady w Zgorzelcu pod sam wyciąg jest niespełna 60 km.

Sam Ještěd to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w całej Republice Czeskiej. Wznosi się jako najwyższa kulminacja długiego Jesztedzkiego Grzbietu, który oddzielony jest od Gór Izerskich głęboką kotliną, w której leży całkiem spore miasto Liberec (piąte co do wielkości w Czechach). Modernizacja i rozbudowa tutejszej stacji narciarskiej związana była z rozgrywanymi w tym miejscu Mistrzostwami Świata w narciarstwie klasycznym w 2009 roku. Narciarze mają tu do dyspozycji całą gamę tras - od krótkich, łatwych oślich łączek dla początkujących, po trudną, czarną trasę slalomową. Osobno wydzielone zostały tereny dla dzieci i początkujących, choć trzeba to zaznaczyć w ośrodku bez wątpienia najbardziej będzie podobało się bardziej zaawansowanych.

Ještěd kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków
Ještěd kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków

Słowacka firma prowadzi rozmowy z władzami Liberca (ośrodek jest majątkiem miasta) już od jesieni, według najnowszych informacji, jakich udzielił nam David Pastva z libereckiego magistratu, powinny one zakończyć się do końca kwietnia. Nie ukrywał on przed nami faktu, że miastu zależy na pozyskaniu silnego inwestora z doświadczeniem, ośrodek bowiem kosztuje każdego roku ponad 10 mln koron, przy czym jasnym jest, że miasta nie stać na własne inwestycje w infrastrukturę narciarską na terenie stacji. Na dotychczasowym etapie rozmów negocjowane są szczegóły umowy - z informacji do których dotarliśmy, wynika, że TMR miałby wydzierżawić Ještěd na co najmniej 20 lat i zainwestować w nowe koleje, poszerzenie i oświetlenie tras, a także w wydajną instalację zaśnieżającą około pół miliarda koron. Z pewnością uczyniłoby to Ještěd jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich nie tylko w Czechach, ale i w całych Sudetach.


Ještěd nie jest jedynym ośrodkiem, którym zainteresowana jest słowacka spółka. Coraz głośniej mówi się o planach akwizycji którejś ze średniej wielkości stacji alpejskich w Austrii, Słowacy są zainteresowani także ośrodkami narciarskimi w Gruzji, gdzie rynek zimowego wypoczynku rozwija się bardzo dynamicznie. Na przykładzie Ještědu widać jednak chyba najlepiej, jak firma ta drobiazgowo i przemyślanie buduje swoją strategię rynkową, "wyszukując" miejsca o nieprzeciętnym potencjale. O bliskości położenia granicy z Polską już wspominaliśmy, ale przecież 30 km od wyciągów zaczyna się ludna Saksonia, a z Drezna do Liberca jedzie się niecałe 2 godziny… Jeszcze szybciej można tu dojechać z Pragi - na całej długości prowadzi tu droga ekspresowa a średni czas przejazdu wynosi 1 godz. i 15 minut.

Na dodatek teren ten ma uregulowane kwestie własnościowe, a także zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego. Właściwie inwestor po podpisaniu umowy mógłby od razu przystąpić do budowy nowych kolei. Jeśli umowa dojdzie do skutku, będzie to druga stacja w Czechach pod zarządem TMR - po Szpindlerowym Młynie. Tutaj jednak ośrodek byłby w całości dzierżawiony tylko przez Słowaków, podczas gdy w Szpindlu mają oni tylko 51% udziałów.

Ještěd kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków
Ještěd kolejny ośrodek narciarski na celowniku Słowaków

Nasze zainteresowanie poczynaniami TMR-u nie jest przypadkowe - wszak od dwóch lat należy do nich Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, w którym inwestycje mają się rozpocząć już w tym roku. Dobrze by było, żeby wszystkie zainteresowane rozwojem Szczyrku strony miały świadomość, że jeśli tylko Słowacy napotkają na jakieś większe problemy przy realizacji inwestycji, bardzo szybko znajdą inne miejsce, w którym szybciej i bezproblemowo "wydadzą pieniądze". Oczywiście - jest to tylko nasza spekulacja, która miejmy nadzieję nigdy się nie realizuje. Sami bowiem nie możemy się już doczekać, kiedy w końcu na stokach Małego Skrzycznego rozpoczną się prace budowlane przy nowych kolejach.

pk/skionline.pl

Tagi: #czechy #stacje narciarskie #tmr #jested #liberec #nowe inwestycje narciarskie #narty

Powrót

Top Residence Kurz Top Residence Kurz

Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2019