skionline.pl stacje Polska Sudety wyślij link znajomemu dodaj opinię

Szrenica
Szklarska Poręba

Kliknij, aby powiększyć.
Szrenica, licząca 1362 m n.p.m. kończy na zachodzie długi wał Karkonoszy, wznosząc się nad centrum Szklarskiej Poręby prawie 800 metrów wzwyż. Jej górne partie wyrastające ponad granicę lasu mają bardzo ostry i surowy klimat, z dużymi opadami śniegu, niżej natomiast, dość strome, ale równomiernie nachylone stoki, pozbawione skał i zagrożenia lawinowego idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa. Dlatego spory ośrodek narciarski powstał tu już w latach 60.

Jego początkiem była budowa dwuetapowej kolei krzesełkowej w latach 1962-63 – był to wyciąg jednoosobowy produkcji polskiej firmy Mostostal, podobny do tego, który do dziś działa w Karpaczu, wywożąc turystów i narciarzy na Kopę. W roku 1993 stara kolej została zamieniona przez nowszą, Doppelmayra, o dwuosobowych krzesłach. Na krótki czas rozwiązało to problem, jednak dzisiaj i ta kolej przestała spełniać oczekiwania narciarzy. Ponieważ stacja leży w całości na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jej przebudowa nie jest rzeczą ani łatwą, ani też szybko do przeprowadzenia – kolej więc cały czas oczekuje na nowocześniejszego zmiennika. Udało się jednak postawić nowoczesną kolej w 2010 roku – jest to 6-osobowa kanapa Doppemayra, wywożąca narciarzy nieco poniżej szczytu Szrenicy – na Świąteczny Kamień. Oprócz tego znajdują się tu cztery wyciągi orczykowe.

Trasy narciarskie na Szrenicy są bardzo urozmaicone i należą do najciekawszych w Sudetach, jednak projektowane były kilkadziesiąt lat temu i jako takie, są już obecnie nieco wąskie. Spod szczytu Szrenicy schodzą w dół dwie trasy. Najpopularniejsza z nich to Lolobrygida, o długości przekraczającej 4 km, która przez Halę Szrenicką i obok górnej stacji 6-osobowej kanapy „Karkonosz Express” zjeżdża na sam dół, w rejon parkingów i dolnych stacji krzeseł. Na Hali Szrenickiej stoi schronisko, obok którego znajduje się pole z dwoma orczykami, obsługującymi dwie proste trasy dla początkujących. Z Hali Szrenickiej schodzi w dół druga czerwona trasa – Śnieżynka, licząca około 2 km, która w jednym miejscu (krótki odcinek nazywany „esami”) ma 45% nastromienia. Kończy się ona przy środkowej stacji 2-osobowego krzesła, przechodząc niżej w niebieską, bardzo łatwą trasę Puchatek, biegnącą wzdłuż dolnej sekcji wspomnianego wyciągu. Dla najbardziej wymagających jest trasa FIS, która spod szczytu Szrenicy spada bardzo stromym stokiem (na charakterystycznej Ścianie – ponad 50%) – jest to jedna z najtrudniejszych i najlepszych czarnych tras w Polsce, ale niestety nader rzadko bywa otwarta.

Wszystkie trasy na ternie ośrodka są teoretycznie naśnieżane, ale instalacja ta nie jest zbyt wydajna i często można tu trafić na dni, kiedy działa tylko niebieski „Puchatek”. Z kolei zbudowanie nowoczesnej instalacji wymaga zgody Karkonoskiego Parku Narodowego – a proces decyzyjny jest tu długi i niepewny.

Dzięki temu, że Szrenica wznosi się nad popularnym kurortem, ma bardzo dobre zaplecze gastronomiczno-noclegowe, a także duży wybór wypożyczalni sprzętu i szkół narciarskich. Natomiast bardzo dużą niedogodnością jest płatne parkowanie przy dolnej stacji krzeseł, a także w większej części całej miejscowości.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
1 4 3 tak
Ilość tras zjazdowych:6 szt.
Długość tras zjazdowych:10.724 km
- trasy łatwe2.2 km
- trasy średnie6.524 km
- trasy trudne2 km
Wysokość: 720 - 1315 m n.p.m.
Sezon narciarski od 2021.12.18 do kwietnia
Wyciągi czynne od 08:30 do 16:00
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Szklarska Poręba Szrenica
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:dostępnestok dla dzieci:dostępne
oświetlony stok:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnekuligi:dostępne
rakiety śnieżne:dostępnespacery zimowe:dostępne
dyskoteka:dostępnekarczmy i restauracje:dostępne
bary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Szrenica
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Sudety Lift sp. z o.o.
Adres:ul. Turystyczna 25a 58-580 Szklarska Poręba
Telefon:+48 75 71 72 118
Fax:+48 75 717 52 00
WWW:www.sudetylift.com.pl
Szklarska Poręba Szrenica
Zobacz
Jakie warunki w Sudetach Zachodnich?
Ski Arena Szrenica - koniec stycznia 2016
Ski Arena Szrenica - koniec stycznia 2016
Ski Arena Szrenica - koniec stycznia 2016
Gdzie na narty w Sudetach Zachodnich?
Precz z plastikiem! Czyli zawody narciarskie w starym stylu
Szklarska Poręba poprawiaja się warunki narciarskie
Rusza sezon w Szklarskiej Porębie

zobacz więcej

Booking.com