Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

jakie nartki?!


Smoczyca

Rekomendowane odpowiedzi

ZNAWCY RATUJCIE!!!

Chcialabym kupic nowe nartki ale nie znam się na tym specjalnie! Najbardziej lubię szybko pojechac klasycznym krótkim skrętem po stromej trasie, ale jeżdżę także po muldach i czasem poza trasą. Jestem zaawansowanym narciarzem ale nie jakimś samobójcą a ponadto nie lubię zanadto się przemęczac (kłopoty z kolanami) więc potrzebuję nartę łatwą w prowadzeniu ale nie myszkującą na prostej i nie wpadającą w wibrację przy większej prędkości. Jednocześnie chcialabym żeby ładnie trzymala na lodzie, na puchu, na mokrym śniegu... czy to jest w ogóle możliwe?!... czy muszę sobie kupic 3 pary nart?! Aha nie musi to byc model z tego roku, może byc sprzed kilku sezonów jeżeli tylko jest dobry... Poratujcie proszę radą dobrzy ludzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Dzięki za odzew! Tak właśnie myślalam po przeglądzie sprzętu na ski-online że coś z atomica będzie najlepsze - ponadto atomic ma najfajniejszy design - a ja w końcu jestem baba. Tylko waham się między kilkoma modelami: bardzo mi podchodzi (z opisu) SX9 lub Metron M9. Czy jest jakaś różnica?! I jaka? A dobór dlugości (mam 166cm i 60kg)? A może jakaś inna? Samych metronów jest ze 7 a wszystkie podobne! Dotąd jeździlam na pożyczonych nartkach - atomic, salomon, elan, ostatnio fischer, nawet nie wiem jakie modele bo nie zwracalam na to uwagi, ale chyba jakieś starsze, niby na każdym byla frajda chociaż na tych fischerach poza trasą się nie dało a na elanach tylko śmigiem bo chodziły na boki, no ale jak już mam inwestowac to chcę miec pewnośc że dobrze trafię... Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Musisz wiedziec ze narta im krotsza i bardziej taliowana tym bardziej myszkuje. Metron to gropa nart w ktorej jest rowniez podzial na narty do krotkiego i dlugiego skretu. Nie mam pojecia co dla Ciebie jest jest szybka jazda. Jesli naprawde szybko jezdzisz to tylko narty o charakterze gigantowym, a wiec mniejsze taliowanie, wieksza dlugosc. Jesli predkosci srednie i skrety srednie-krotkie to spokojnie M9, M10, M11 z grupy metrona. SX to narta krossowa a wiec, napewno szybka, ale wcale łatwa. W brei i kopnym sniegu nie dorowna metronom ale na twardym; brzytwa. Mozliwe ze dla Ciebie bylyby niezle metrony M:EX , ale ostateczny wybór nalezy Do Ciebie. Jesli to mozliwe warto przed zakupem pozyczyc i sprobowac. Kazdy ma swoje upodobania....pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Jednocześnie chcialabym żeby ładnie trzymala na lodzie, na puchu, na mokrym śniegu...

Najlepiej to idź do ERY :)))))))))))))

Na poważnie

Radził bym też wzięcia pod uwagę iXRC 1400 ic ( lub 1100 z zeszłego roku)

Poszukaj na allegro - ktoś odwalił chyba lewy hurt i miał dobre ceny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

ujężdzałem kiedyś (2lata temu) Dynastary skicross 10-- to raczej nie rekreacyjna narta ale uniwersalna...

polecam grupę cross...model o którym wspomniłem to sezon 03/04...

co do kolan, muldy to średni przyjaciel!!!!

jezeli nie ta grupa to ,,tylko w erze" mają coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Hej, od razu znac fachowca! Jeżeli chodzi o mój styl jazdy to staram się zwykle nie zajmowac zbyt wiele miejsca na stoku gdzie przecież jest sporo ludzi i to jeżdżących różnie więc nie nosi mnie gigantem od brzega do brzega a raczej jest to wąski krótki skręt (wg starej szkoly - kolanka razem). Czyli wynikaloby że są to prędkości średnie chociaż na dole jestem szybciej od tych co jadą gigantem... Czyli narta gigantowa nie dla mnie... a ponieważ jazda po przygotowanej trasie to nie sztuka i w zasadzie każda narta się nada to chyba kryterium decydującym musi byc to która narta się dobrze sprawuje w każdych warunkach - czyli kopny śnieg i lód. A więc wychodzi że metron. A z kolei poza trasą lepszy jest średni/dłuższy skręt... no i bądz tu mądra... może faktycznie mi się uda je wypożyczyc i wypróbowac a kupię dopiero za rok... Nie wiem też jak dobrac dlugośc - równo ze wzrostem? czy to za dlugie? I czy na twardym metron też będzie trzymał? Aha jeszcze jedno pytanie. Jak te narty się zachowują się na łagodniejszych odcinkach - bardzo zwalniają? bo ja jeżdże bez kijów... no i znów się rozpisalam ale to temat bliski memu sercu... pozdrawiam cieplutko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Dzięki za radę ale chyba jednak zdecyduję się na atomica bo najdoglębniej przestudiowalam no i cos już mam na oku :)) a cóż - jeżeli chodzi o kolana to radosne jeżdżenie po muldach za dawnych lat ma niestety związek z ich niepewnym stanem... więc chcialoby się i pojeździc i nie okupic kontuzją... pozdrowionko!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Sprawdziłem na allegro - niestety juz brak...a może chwilowo ?

Cena sklepowa jest raczej dołująca - na allegro były po 1500pln :) ( iXRC 1400)

Nie mam powodów lubić Heada , ale akurat ten model jest OKI.

Oczywiście wszystko zależy w dużym stopniu od preferencji narciarza, ale wg mnie metronom w dynamicznej jeździe daleko do tych nart.

Niesamowicie można na nich zacieśniać skręt...

... do pewnego momentu :)))))))))))).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

oooooo to mnie zmartwileś bo ja najbardziej lubię wlaśnie jeździc ciasno i dynamicznie... a już się prawie zdecydowalam na metrona! cóż, jeszcze biorę pod uwagę atomic sx9 - czy one bylyby lepsze? są trochę węższe i też ponoc mają "wykop" :) tomek42 twierdzi że tną lód jak brzytwa (to cytat) :))) ale w puchu się chyba na nich zapadnę :)) chyba nie będę miec możliwości wypożyczyc celem sprawdzenia i muszę się na cos zdecydowac :))) trudna sprawa :))) chyba się udam do ery ))) pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Z tym trzymaniem na lodzie to....

1. dobrze przygotowane nartki

2. umiejetności narciarza

3. rodzaj narty

i taka kolejnośc chyba jest ;)

Oczywiście narty powinny być dopasowane do dynamiki jazdy/umiejętności narciarza, ale większość dobrze przygotowanych nart będzie trzymała (zakładając, że jest dobre dopasowanie)

Problem jest w uniwersalności narty. U zawodników to proste - jedne narty do slalomu, inne do giganta...

Nie ma narty uniwersalnej. Jednak jedne są bardziej uniwersalne, inne mniej.

Przy jeździe amatorskiej chyba właśnie chodzi o znalezienie najbardziej uniwersalnej. Dlatego przeważnie kupuje się przedłużone slalomki ( dla bardziej dynamicznych) lub coś co nazwano nartką all.

Do tego próbowano podczepić jeszcze jazdę pozatrasową i wyszły skicrossy.

Head iXRC 1400 ic jest chyba dla dynamicznych - inaczej to wywalenie kasy i nie poczuje się tego czegoś.

Do mniejszej dynamiki np kobiecej-amatorskiej myślę, że Fischerki AMC 73 lub 76 są OKI. Takie kupiłem żonie ;)

Pewnie trochę starsza od Ciebie - pewnie mniej dynamiki, ale myślę, że będą dobre.

Ze względu na ich konstrukcję/budowę nie trzeba będzie ich szybko wymieniać.

To powyżej to moje subiektywne opinie - pamiętaj, że mogą nie pasować do Twojego charakteru/stylu jazdy.

Co do AMC Fischera to wypytuj Bobica ;) a przede wszystkim zobacz co to za seria AMC - może w założeniach wstępnych Ci podpasuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Dzięki!!! Te AMC są bardzo kuszące ale to niestety model z tego roku i ta cena! Myślalam raczej o jakichś lekkich używkach w granicach do 1000zl ale barrrrrrrdzo mi się podobają i może się szarpnę... bo to by bylo mniej więcej to o co mi chodzi... a może jeszcze spróbuję powypożyczac w tym roku różne modele i popróbowac - chociaż nie wiem czy mi się uda trafic akurat te wybrane no i trochę z tym zachodu a jest ryzyko że połowę wyczekanego wyjazdu się przemęczę jeżdżąc na nieodpowiednich nartkach jeśli tamtych nie będzie w wypożyczalni... A w przyszlym roku może stanieją... Mam jeszcze jedno pytanko - jak dobrac dlugosc? Mam 166cm wzrostu i 60kg wagi, jeżdżę dosyc szybko i dynamicznie ale oczywiście po kobiecemu (jak mój mąż mówi - jak jaka damulka, kolanka razem itp.). Ale te fischerki są super... Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

jak jaka damulka, kolanka razem itp

... i bez kijków ?

Wiesz co ? coś mi nie pasuje w tym wszystkim - nic złego- tylko chyba nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak jeździsz :)

Cena AMC w stosunku do XRC jest raczej niska.

Poważnie - pogadaj z Bobicem... no chyba, że się Go boisz pytać ;)

Napisz na priv i powiedz, że ja Cię skierowałem - będzie grzeczny ;))))))))))))

Jak dobrać długość ? przy podobnym wzroście i wadze kupiłem żonie najkrótsze - 152 cm ( AMC 73) z kilku powodów.

A co do podobania się - widziałaś je IRL ? Jak nie to....gdy zobaczysz, to dopiero Ci się spodobają :))))))))))))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Witam ponownie!

Jeżeli chodzi o mój styl jazdy to chyba rzeczywiście jest on trochę nietypowy – wynika to z faktu że chociaż jeżdżę od ponad 20lat to jestem narciarskim samoukiem. Uczyłam się naśladując innych a wtedy się tak jeździlo – kolana razem, długie proste deski. Moje ukochane atomiki które do dzisiaj wspominam z rozrzewnieniem mialy 185cm i żeby na nich w ogóle skręcic trzeba było niezlej pary ale za to jak je niosło! Wtedy rzeczywiście kijki się przydawaly. Od zaledwie kilku lat jeżdżę na nartach karwingowych i nie znam się na tym kompletnie od strony teoretycznej, podobnie jak na rodzajach nart, technologiach itp. Mimo to pokochalam te narty bo jeździ się na nich łatwiej a z racji na szaleństwa młodości (muldy!) kolana już nie te. I chociaż jazda sprawia mi mnóstwo frajdy to trudno dopasowac stary styl jazdy do jazdy na krawędziach. Najlepiej to wygląda gdy próbuję jechac skrętem gigantowym – mój mąż twierdzi że nawet wtedy kolana mam razem – w iksa! A co do jazdy bez kijków to właściwie nigdy nie umialam dobrze nimi pracowac – tj. wbijalam je w odpowiednich momentach ale potem wloklam je za soba szpetnie i właściwie mi przeszkadzaly. A kiedyś zdarzylo się że zapomnialam wziąć kije do samochodu i bylam zmuszona jeździc bez nich. Z początku było trochę dziko, ale potem – olśnienie! Jadąc trzymam ręce rozłożone na boki (przychodzi to odruchowo, nie myślę o tym), jak przy jeździe na desce, i po prostu lecę! Naprawdę genialne! Czasem jednak jest to trochę kłopotliwe np. na łagodnych odcinkach bo nie można się odepchnąc albo przy podejściach do wyciągów, zwłaszcza oblodzonych. Właściwie to dziwię się że więcej ludzi nie jeździ bez kijków – ale może to sila przyzwyczajenia a może po prostu lepiej umieją z nich korzystac. Ale i tak w zeszlym roku w Val d’Isere widzialam kilka osób jeżdżących podobnie jak ja. Oprócz tego bez kijków jeżdżą też instruktorzy uczący początkujące dzieci – jedzie taki instruktor tylem plugiem, dziecko za nim, a instruktor je caly czas odpowiednio ustawia i podtrzymuje. Ja jako matka dzieciom też czuję te korzyści. Moje starsze dzieci już nieźle wymiatają – w zeszlym roku w Tignes jeździly nawet po czarnych trasach (chociaż po czerwonych chętniej) – ale jak to dzieci nieraz trzeba je zbierac, wpinac narty itp. i kijki by wtedy przeszkadzaly. Niemniej jednak prawdziwym motywem mojej jazdy bez kijów jest po prostu większa frajda.

Co do dlugości nart – myślę ze 152cm rzeczywiście będą dla mnie za krótkie. Dotąd jeździlam glównie na pozyczonych nartach, na wlasnosc mam stare fischery xtr carve pro (cokolwiek mialoby to znaczyc) chyba z 1999 roku o dlugości 158cm. Zastanawiam się nawet nad jeszcze dluższymi, co o tym myślisz? Jeździlo mi się na nich dobrze ale są już naprawdę zużyte o poza tym są kiepskie poza trasę. Obecnie malo jeżdże poza trasą bo jak się jeździ z dziecmi to tak już jest ale chcialabym mieć narty które mi tego nie utrudniają bo mam nadzieję czasem robic jakis skok w bok. Kiedyś mialam takie genialne (pożyczone) salomony, nie pamiętam niestety jaki model, na których rzeczywiście poczulam że i poza trasą da się jeździc! Te narty które mi polecasz są naprawdę super (naprawdę jeszcze fajniejsze w realu?!) i może rzeczywiście skontaktuję się z tym bobicem chociaż trochę nie mam śmialości. Może on będzie znal ten mój stary model fischera i będzie je mógł porównac z proponowanym przez Ciebie modelem. Najbardziej mi zależy na tym żeby model który kupię był uniwersalny pod względem warunków jazdy, świetnie się sprawowal w ulubionym przeze mnie krótkim plytkim skręcie (nie wiem jak go nazwac) no i żeby dalo się pociągnąc prawdziwy skręt na krawędziach z dużą prędkościa – niektóre stoki aż się o to proszą! Mam też nadzieję caly czas robic postępy w jeździe karwingowej i chcialabym żeby narty tego nie ograniczaly. No i znowu się rozpisalam – ale wiesz to taka namiastka jazdy jak o tym piszę! Nie mogę się doczekac! Dziękuję bardzo za zainteresowanie i szczere rady i niecierpliwie czekam na odpowiedź! Pozdrawiam ciepło  Smoczyca Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Magda - Bobic to bardzo fajny człowiek ;) nie masz się czego obawiać :)))))

Z tego co piszesz to chyba AMC73 ( a nie AMC76) bo bardziej na trasę pasują.

Do większej prędkości dłuższe, do skrętu gigantowego również, więc z długością to... chyba jednak 158. 164 będą bardziej gigantowe, ale jak polubisz ostre krawędziowe skręty to będzie na nich trudniej.

Po tym co napisałaś o swojej jeździe myślę, że polubisz takie skręty.

Napisałaś, że dopiero na prędkości Ci wychodzi skręt na krawędziach - no tak jest u niektórych posiadających nawyki od prostych desek.

Też to miałem i pewnie jeszcze trochę zostało ;)

Za wąsko trzymasz narty i kolano nie ma gdzie się włożyć.

Jeżeli rozstawisz narty bardzo szeroko ( wg Twojego wyczucia) to i tak będzie za wąsko, żeby pojechać ostro na mjniejszej prędkości.

Z czasem pewnie wyczujesz o co chodzi, a najlepiej pojeździć za kimś.

Przez net się tego nie nauczysz ;)

Na pewno lepiej by było najpierw spróbować nart różnych.

Precyzyjne dobieranie to nie przez net - tego nie przeskoczysz, a skoro jeździsz dobrze to potrzebujesz już precyzyjnego doboru.

Pozostaje problem - gdzie spróbować.

Być może i tu można jakoś pomóc, ale to już przez priv do Bobica.

Uprzedzę go, żeby nie był zaskoczony - masz to w prezencie na Święta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

Witaj Heli

dziękuję za szybką odpowiedź i miłą korespondencję; napiszę zatem do Bobica na priva. W tym roku (w marcu) do Włoch pojedzie pewnie z nami znajomy instruktor co by podszkolic trochę najmłodsza córeczkę (3 lata) no i starsze dzieci też, ale sądzę że małe nie wytrzymają całego dnia na stoku i kiedy mąż z nimi wróci do hotelu (u nas w rodzinie to ja jestem główną fanatyczką nart - mąż też dobrze jeździ, ale równie chętnie opuszcza stok na rzecz knajpki lub baru...) to będę może miala okazję podszkolic skręty na krawędziach pod fachowym okiem. Liczę już dni do nart (ferie w styczniu) jak chyba wszyscy na tym forum... Pozdrawiam ciepło :) Magda :) Wesołych Świąt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie nartki?!

A ja bym proponował coś z RX Fischera np RX 8 , przy takich umiejetnościach i stylu jaki preferujesz ta narta jest dla Ciebie , krótkie skręty robi jak większość slalomówek a do jazdy po muldach ją stworzono.

Osobiście mam okazję jeździć już na drugim modelu RX 8 i powiem tyle dla mnie ten z tego roku wydaje sie być łatwiejszy i bardziej komfortowy a jeżeli szukasz coś bardziej idącego w dynamike to weź zeszłoroczny model.

Na większośc gorzej przygotowanych stoków narta idealna.

Pozdro dla wszystkich i wesołych , ciepłych swiątek oraz stopy śniegu pod nartami przez cały rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...