Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

TWARDOŚĆ BUTÓW


Sugar

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś moglby mi przyblizyc o co chodzi z twardoscia butow (flex)? Dlaczego dla zaawansowanych narciarzy lepsze sa twardsze buty (jakie maja zalety)? Jest moze jakas strona, gdzie wszytko jest opisane? Czy dla kpbiet 90 to maximum? jak to jest....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

Twardosc butow okresla zgrubnie (IMO w sposob bardzo przyblizony) podatnosc buta na zginanie przy ruchu w stawie skokowym, porownal bym to troche do resorow w aucie.

Chcesz komfort to wybierasz miekkie zawieszenie, chcesz wiecej kontroli to wybierasz twardsze, F1 - calkiem twarde. Ta analogia dosyc trafnie oddaje istote, bo jezdzac poza trasami albo po muldach musisz miec mieksze buty a na trasy gladkie i zlodzone twardsze; gdy jezdzisz wolno lepsze sa miekkie gdy jezdisz szybko wybierz twardsze. Do tego dochodzi dynamika jazdy i wlasne preferencje.

Dodatkowo odczucia te beda subiektywne w zaleznosci od masy ciala, czyli kobietka wazaca 55kg w miekkim bucie bedzie miala podobne odczucia jak facet 100kg w twardym. Z tad moze bierze sie to co napisales ze dla kobitek twardosc max 90, ja mysle ze nawet 110 dla ciezszych i agresywnie jezdzacych. Ale tak jak pisalem wczesniej oznaczenie twardosci IMO jest bardzo przyblizone, kazdy but ugina sie troche inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

Witam jestem szczupłą kobietą i jeżdżę w comp 100 (model męski- podobno twardszy od damskiego) i nie są zbyt twarde, zastanawiałam sie nawet nad twardzszymi ale na razie są super szczególnie jak jeździ się w ciągu dnia kilka godzin dają większy komfort. nie uważam że dla szczupłej kobiety 90 to maksimum. Choc wiem że większość ludzi tak uważa jak kupowałam swoje buty w zeszłym roku to sprzedawcy zawsze proponowali mi buty o twardości góra 60 " bo jak dla kobiety to wystarczy" i dziwili się jak pytałam o 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

No nie jest tak do końca z tą szybkością. Buty wyczynowe do slalomu to są imadła, natomiast im bardziej konkurencja szybkościowa tym buty miększe. Nie stwierdzę , że do zjazdu są to kapcie ale różnica we flexie dochodzi do 30. Oczywizda, że i te najmiększe są dla zwykłego śmiertelnika jak imadła ale relacja jest odwrotna niz zakładasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

Mateo ja nie myslalem o butach dla zawodnika, bo zawodnik nie zadawalby takiego pytania na forum, szczegolnie zawodnik ktory jezdzi zjazd, jak sie niedawno okazalo to nawet takich w Polsce nie mamy ;)

Z drugiej strony nie spotkalem sie z czyms takim ze inne buty do zjazdu a inne do slalomu, ciekawe info ale moze tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

Jest. Np. zamawiając buty komórkowe Rosoła masz do wybory trzy twardości gdzie nie operuje się konkretnym flexem a określeniem soft, mid, hard. Przy czym można określić inne twardości dla stopy a inne dla cholewki. Do slalomu z reguły hard-hard, do giganta hard-mid lub mid-mid itd. Nie chodziło mi o wymądrzanie się tylko, że wbrew pozorom do szybkiej jazdy nie jest but twardszy tylko wręcz przeciwnie. Przy slalomie najważniesza jest szybkość przekazywania impulsów na krawędzie, natomiast przy zjeździe istotniejsza jest elastyczność i amortyzowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

Tia, a kolejna rzecz to to że coraz więcej firm podając twardość buta stosuje indeks twardości boczny lub pod kątem 45 st. do osi narty. Najczęściej używanym systemem indeksowania (a może raczej najbardziej wirygodnym) są KG (kilogramy siły) zgodnie z normą DIN - koresponduje ze skalą wypięcia wiązań. Rzeczywiście różnicuje się twardości zalżnie od dyscyplin - w tej chwili firma Lange zmienia jednak jedynie twardość kątową (45 st) buta. Nowe "Lance" w wersji Worldcup 150 w twardości przód-tył są odczuwalne jak dawniejsze modele 130 lub nawet niżej. Istotne znaczenie w przenoszeniu energii (co pozwala na zmniejszenie twardości buta) ma ...podeszwa. W tej chwili najtwardszą podeszwę będzie miał właśnie modl WC150 Langa, w którym wykonana jest ona z pojedynczego odlewu poliwęglanowego.

Przepraszam że trochę reklamuję, ale to rozwiązanie jest jednocześnie nowatorskie i powraca do korzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARDOŚĆ BUTÓW

Japonski tak z ciekawosci, czy WC150 mozna zamowic w Polsce, ile kosztuja i czy jest ktos kto potrafi je dopasowac (mam na mysli szlifowanie skorupy od srodka), i czy same wkladki mozna dokupic oddzielnie.

Do Mateo - wszystko sie zgadza tylko ze ja pisalem o butach amatorskich a Ty piszesz o butach dla zawodnikow. Twardosci sa takie: ZB/ZB, ZB/ZC, ZC/ZC. Poza tym nie poddaje w watpliwosc tego co napisales tylko sie zdziwilem bo nie spodziewalem sie ze sa inne buty do zjazdu i slalomu, szczegolnie jezeli chodzi o Lange/Rossignol, czytalem natomiast ze tak moze byc w przypadku butow Nordica ale to chyba raczej ze wzgledu na forward lean a nie na twardosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...