Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja


jacqs

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

Cześć. Byłem we Vratnej dwa lata temu. Generalnie nie rzuciło mnie na kolana choć to jak na warunki Słowackie dobrze przygotowany pod klienta (ale tylko narciarsko) region. Ale po kolei. Wyczytałem gdzieś ostatnio ze we Vratnej znajduje się 25 km. tras. Nie wiem skąd to się wzięło choć mogę się domyślać. Główną `górkę` stanowi Gruń (1500mnpm) z poczwórnym krzesełkiem i dojściem (krokiem łyżwowym niestety) do wyciągu przy Chacie pod Gruniem który to wywyozi nas na sam szczyt. Trasa ta (tzn. łorcyk na szczyt) to wymuldzony o słusznym nachyleniu stok - jak ktoś lubi klasyczne zamiatanie ogonem to mu się spodoba. Właściwy zjazd z jedną chyba odnogą i dodatkową wyrwi-ashe to około 2,5 km w dół. Początek - ścianka, też wymuldzona, hopka i dalej średnio na jeża w dół. Stok do szerokich nie należy - moze połowa górnej częsci Goryczkowej na Kasprowym. Ładnie i pzryjemnie jest tu rano i wieczorem. Rano trasa jest przygotowana całkiem całkiem, no i mało narciarzy wokół. Wieczorem muldy jak jasny gwint ale pusto (kilkanaście osób góra) - wyciąg działa do ok.ósmej chyba. Albo i nie - Słowacy to się chyba długo nie nauczą zarabiania pieniędzy. W porze 10 - 14 na stoku panuje sodoma i gomora głównie na początkowej `ściance`. Jest to zasługa 4-osobowego krzesełka. Dla tych co cenią spokój albo chcą poćwiczyć carving ( jak ja to często czyniłem ) proponuje wyciąg-kotwice Prislop - wjazd pod górę naprzeciw Grunia. 900 metrów zjazdu, raczej łagodny + `stromszy` koniec. Pusto i przyjemnie. Dla sadomasochistów zostaje Chleb. Sam wjazd krzesełkiem zwróconym w bok (nie widać wtedy zjazdu) mówi sam za siebie. Ekstremalnie stromo, ekstremalne muldy, lód zero przygotowania. Radzę nie pchac się z ciekawości chyba że ktoś jeździ naprawdę dobrze (ale carvingowo to nie potniemy tu wogóle) i potrafi dać sobie radę w `warunkach mieszanych`(stromo, lód pod zawianym śniegiem, muldy, korzenia i takie tam). Jedyna zaleta dla mnie to piękny widok na Całą Vratną dolinę i Małą Fatrę. Jest jeszcze kilka `oslich łączek` po bokach. Trzeba natomiast uważac na niektóre informatory - są tam pokazane trasy (często jako nartostrady, których po prostu nie ma albo dawno zarosły jakimś krzewiem. Co do infrastruktury - jedna knajpa, ale jaka! Stary Maier naprzeciwko Grunia to najlepsza regionalna knajpa w całej Słowacji! Najwięcej kwater i pensjonacików znajduje się w Stefanowej (wschodnia odnoga doliny, kilka kilometrów od Grunia), w części `głównej` (bez nazwy chyba - czasem figurują jako Stare Dyby) znajduję się praktycznie tylko Pensionat Energetik (średnio drogi jak na Polskie warunki ale standart naprawdę pożądny - zresztą to ośrodek (ładny mi ośrodek - 16 miejsc!) zakładowy) i Chata pod Sokolim - coś na krztałt schroniko - hotelu (jak Kalatówki tylko ciaśniejszy i nieodstawiony). Jakbyś miał jakies pytania albo napisął dokładnie (jeżeli juz wiesz) w które miejsce jedziesz to coś może bym sobie jeszcze przypomniał. Aha - bez łańcuchów ani rusz- co prawda droga lokalnie podrzędna i sypana (!) ale jest taki jeden podjazd po drodze i nie warto ryzykować. pozdraviam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość axelcarver

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

nio kiepsko i Diery tez zima zamkniete wiec na lodowy spacer tez sie nie za bardzo mozna wybrac.

ale w miare blisko do rajeckich teplic -polecam goraco - goraco bo tam sa fenomenalne zrodla termalne szcegolnie w osrodku co sie zwie Afrodyta - warto pojechac bedac w tamtym rejonie - wszystko urzadzone na prowde po europejsku (bilet na 2 godziny w zrodlach=300 SK) a woda cieplutka:-)

pozdro

yaaroo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

Dzięki ci kolego, nie sądziłem że ktos tak się wysili.:)))

Z opisu twojego i przekazu kumpla wynika że to własnie to miejsce które opisałeś. Chcemy skorzystą z gościny pensjonatu Luka w Terchovej, czy słyszałeś coś onim?

Pozdrawiam

jacqs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość axelcarver

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

to chyba nie ja sie wysililem - uklony - tymon tym

nio w sprawie pensjonata nie pomoge - znam tylko hotel Diery :-)

pozdro :-)

dodatkowa informacja - w poblizu sa tez fajne nienarciarskie gorki :-) mma na mysli maly i welky rozsudec - zima tam nei chodzilem ale gorki sa sluszne i na pewnoz odpowiednim sprzetem spacerek na szczyt moglby byc bardzo przyjemny i satysfakcjonujacy :-)

pozdro

yaaroo- ten co to sie nie przemecza:-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

to widze ze poza krzeslem na grun to sie tam nic nie zmienilo,a bylem tam az w 93r i wtedy mi sie podobalo a najbardziej zabawy w hotelu boboty!!!! generalnie jakiejs rewelacji nie ma sie co spodziewac ale...zalezy od oczekiwan!!! pozdrawiam-muzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

Nio latem to też jest fajny region na (weekendowy) wypad. Właściwie oprócz Rozsypańca są jeszcze dwie trasy :Chleb - grań jakaśtam - Gruń )zejście pod kolejkę pod chlebem i jedna ścieżeczka przed `skrzyżowaniem` do Stefanowej. Co do pensjonatu to nie znam (chyba że chodzi o hotel obok samoobsłógowca ) ale będziesz musiał sobie pojeździć do wyciagu. Poza tym jest chyba jakaś knajpa w Terchovej (jakaś pizzeria z piecem) ale jak juz napisałem polecam podróz do Starego Maiera bo to jest kuchnia fenomenalna jak dla mnie. pozdraviam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Co sądzicie oTerchowej/Dolina Vratna/Słowacja

Ja tam byłem jak wogóle śniegu nie było , umordowałem sie jak jakiś wał :(((( /jeździłem tylko na jakimś dosnieżanym stoku który był całkiem sympatyczny ale było na + więc wszystko sie waliło (muldy , lód , ziemia itp) Ogólnie jak by popatrzeć to całkiem fajnie sporo wyciągów w okolicy . Pozdrawiam

P.S Jak masz ochotke na Słowacje jechać to wybierz sobie Chopok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...