Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Relacja z La Plagne


Fazol

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę spóźniona relacja…W okresie 12.12-21.12.08 byłem uczestnikiem wycieczki do La Plagne.

Mieszkałem w ’’dzielnicy’’ La Plagne Bellecôte 1930m n.p.m w apartamentach rezydencji Glaciers2.

Tu wkleję krótkie przypomnienie o ośrodku:

Stoki i wyciągi narciarskie w La Plagne:

o Tereny narciarskie na wysokości 1250 - 3250 m n.p.m. Maksymalna różnica poziomów 2000 m.

o Oznakowane trasy narciarskie łącznie: 225 km. Trasy zielone 11, niebieskie 79, czerwone 34, czarne 10. Dodatkowo: lodowiec Bellecôte i La Chiaupe.

o Przepustowość wyciągów: 124 000 osób na godzinę

No i wszystko co dobre kiedyś się kończy…Ale pozostaje tym razem niedosyt! Pogoda na tej wysokości dała o sobie znać .Z wszystkich wyjazdów jakie mam za sobą ten był ‘’najsłabszy’’:( Spowodowane to jest pogodą jaka mi się dostała. Dość obfite opady śniegu i mocny wiatr(zawsze się z tym liczymy wyjeżdżając w wysokie góry) Na całe szczęście wykorzystałem sześć dni pełnej jazdy! Niestety lodowca nawet nie zobaczyłem (ciągle okryty gęstą mgłą i chmurami).Najwyższy punkt jaki osiągnąłem to Roche De Mio 2700 m n.p.m.Rozczarowało mnie również to iż ośrodek dopiero budził się do życia…Połączenie z Les Arcs kolejką Vanoise Express było jeszcze nie czynne:(. Snow-parki dopiero były ‘rzeźbione’. Z powodu obfitych opadów śniegu lub odkrytych miejsc gdzie wiatr wywiewał śnieg czarne trasy zamknięte! Nie zaliczyłem najdłuższej trasy z lodowca Glacier de Bellecôte do Montchavin, 15 km, średnia.

ALE dość narzekania, to są Alpy!!! Miło wspominam chwile kiedy jeździłem w puchu po kolana pod którym był sztruks:) Kiedy patrzyłem w górę widziałem tylko mój pierwszy ślad na stoku:) Ludzi na stoku było można policzyć na palcach u jednej ręki:)

Mi osobiście spodobały się okolice Champagny en Vanoise - 1250 m n.p.m, Montchavin- 1250 m n.p.m ,trasy ‘Kamikaze” i ‘Hara-Kiri” z La Grande Rochette, średnie.

Podsumowując-ośrodek La Plagne jak dla mnie jest ośrodkiem dla rodzin z dziećmi, dużo stoków o małym nachyleniu. Świetne miejsce dla tych którzy kochają jazdę poza trasami. Trasy dobrze przygotowane o ile pogoda na to pozwala…Przemieszczanie się po całym terenie nie sprawia żadnych kłopotów, wszystko bardzo dobrze rozplanowane! Wystarczająca ilość tras urozmaica każdy dzień. ’’Dzielnica’’ La Plagne Bellecôte 1930m n.p.m jest bardzo dobrą bazą wypadową na cały ośrodek, znajdziemy tu również lodowisko, odkryty basen z podgrzewaną wodą, jednak nie nadaje się do nocnych zabaw:mad: (na szczęście można samemu coś zorganizować w pokojach:D ) Mała ilość turystów tym okresie. Piękne widoki miła atmosfera. Myślę że warto zobaczyć ten ośrodek. Polecam!

Jak znajdę chwilkę czasu dodam kilka zdjęć do galerii !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem w 2006 r tam taką pogodę przez cały tydzień. Śniegu w dolnych partiach było do trzech metrów:eek:. Większość budynków była zasypana do pierwszego piętra i trudno było się z nich wydostać. Wróciłem tam rok później na dwa tygodnie i wtedy pogoda dopisała. Szkoda, że nie zobaczyłeś Les Arc stacja moim zdaniem jest o wiele lepsza.

IMGP0065.jpg

IMGP0065.jpg.9996712bbf4ee5be8abdc71d9250973c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Poniższy opis proszę traktować jako rozszerzenie relacji Fazola, zasadniczo zgadzam się z nim co do wszelkich poruszonych kwestii.

Jako że w tej stacji zdarzyło mi się nartowac już 3 razy po 6 dni, można powiedzieć że zjedżdziłem ją wzdłuż wszerz. Zawsze wybierałem się tam w szczycie sezonu, tj. przełom stycznia i lutego i w zasadzie nigdy nie byłem rozczarowany.

La Plagne to chyba typowa stacja Alp Francuskich - znakomicie rozplanowana, o dużej przepustowości, dość nowoczesna ale z typową "blokowiskową" zabudową (szczególnie Plagne Centre), ozdabianą jednak elementami drewnianymi. Ogólnie architektura może śliczna nie jest (poza Plagne Bellecote), ale da się przeżyć. Niewątpliwym atutem jest to, że chyba ze wszyskich hoteli można wyjechać bezpośrenio na stok. Minusem - w większości wypadków mikroskopijne pokoje (wynajmowane za dość wysokie kwoty:(), może poza Belle Plagne, Plagne Soleil i częściowo Plagne Bellecote, kreowanych na bardziej luksusowe. Ja sam do tej pory "zaliczyłem" rezydencje Aime la Plagne (najwyżej położona w całej stacji - 2100 mnpm) oraz Le France w Plagne Centre. Obie podobne w stylu, małe, proste, w pełni wyposażone, w sam raz dla niewymagającego narciarza (na korytarzach na ścianach coś co wygląda na wykładzinę podłogową...:eek:).

Co do samych warunków narciarskich - dla mnie nie potrzeba nic więcej (ale może mam do tego ośrodka sentyment).

Ośrodek jest bardzo zróżnicowany - od zalesionych tras Plagne Montalbert i Montchavin-Les Coches przez "arenę" La Plagne aż do otwartych, płaskich połaci pomiędzy Roche de Mio i Plagne Bellecote. Przewaga tras niebieskich jest wyraźnie widoczna, choć i ciekawych czerwonych nie brakuje ("personal favourites" to le clapet, vega oraz Emile Allais wraz z nowa szybka kanapą La Roche. Trasy czarne są tak czarne i nieprzygotowane, że mnie osobiście jazda po nich nie sprawiała specjalnej radości (muldy na 1-1.5m, sporo lodu, miejscami krzaki i kamienie).

Lodowiec... cóż, lodowiec jest;) I są z niego piękne widoki (jak jest pogoda). Na czarne trasy w dół z lodowca raczej nie ma co liczyć, w całej mojej historii ami raz nie widziałem na nich zielonej kropki.

Strona południowa (Champagny) mimo obiecującego wyglądu (dużo długich czerwonych tras) osobiście nie przypadła mi do gustu, być moze ze względu na warunki pogodowe - śnieg był bardzo zlodzony (w ciągu dnia roztapiał się by w nocy zamarznąć), w niższych partiach dodatkowo wystawały kamienie.

Połączenie z Les Arcs też jest, tyle że dla mieszkańców czegokolwiek co ma w nazwie "Plagne" jest średnio dostępne - z Plagne Centre trzeba liczyć 1,5h w jedną stronę.

Wyciągi są różne - od bardzo nowoczesnych kabinek Grande Rochette i Roche De Mio oraz szybkich 6- i 8-osobowych kanap Arpette, Les Blanchets, La Roche, Montchavin po mocno juz wysłużone i powolne wyciągi Biolley, Versons (sud i nord), Fornelet czy kabinki Bellecote. Ogólnie po ośrodku można poruszać się używając tylko tych szybszych, choć niestety część "strategicznych" wyciągów transferowych jest jeszcze starego typu. Oprócz porannego szczytu kolejki jeśli są, to symboliczne (do 5 min), może za wyjątkiem kabinki Roche De Mio.

Atutem ośrodka jest wysokie położenie - w wyższych partiach śniegu na pewno nie zabraknie, dolne są dośnieżane. Rozplanowanie ośrodka na pewno zadowoli "zwiedzaczy" - między skrajnymi punktami w linii prostej będzie jakieś 10-15 km w sam raz na wycieczkę tam i z porotem w ciągu 1 dnia.

Generalnie ośrodek ten spośród odwiedzonych przeze mnie: Zell am See/Kaprun oraz Bad Gastain w Austrii, Nendaz - 4 Doliny w Szwajcarii, Marilleva we Włoszech najbardziej przypadł mi do gustu.

Chętnie odpowiem na pytania, jeśli ktokolwiek bedzie chciał dowiedzieć się więcej.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że są dwa poważne minusy francuskich ośrodków:

-odległość(jeśli stać kogoś można skorzystać z lini lotniczych:rolleyes:)

-apartamenty,znaczy się małe szufladki( zawsze można zapłacić więcej i mieszkać w lux...)

i jak dla mnie to żadne minusy!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...